- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Lodowiec szelfowy Ronne-Filchnera jednak zagrożony z powodu zmian klimatu – czytamy w unijnym raporcie klimatologów
2012-05-17Lodowiec szelfowy Ronne-Filchnera, jeden z największych lodowców szelfowych Antarktydy w Morzu Weddella, może zacząć szybko topnieć i przestać pełnić funkcję bariery przed strumieniami lodowymi, które drenują pokrywę lodową Antarktydy Zachodniej. To nowe ostrzeżenie finansowanej ze środków unijnych grupy klimatologów.
Więcej
-
Antarktyda robi się coraz bardziej zielona
2012-05-15Obrzeża Antarktydy atakowane są przez obce rośliny i małe zwierzęta, donoszą naukowcy. Ubrania i buty turystów oraz badaczy wizytujących kontynent pokryte są nasionami. Biolodzy wiążą ich pojawienie się z ociepleniem klimatu.
Więcej
-
Karczmy na Bałtyku
2012-05-10Karczmy na Bałtyku pojawiają się w dyskusjach o klimatologii równie często, co Wikingowie na Grenlandii, a ich istnienie w czasie Małej Epoki Lodowej ma dowodzić srogości ówczesnych zim, a pośrednio także i naturalnych przyczyn globalnego ocieplenia.
Więcej
-
Ocean Arktyczny może być źródłem metanu
2012-05-02Kiedy lodowa pokrywa Oceanu Arktycznego topnieje lub pęka, obecna pod nią woda emituje do atmosfery duże ilości silnego gazu cieplarnianego, metanu. To zaś nasila efekt cieplarniany i powoduje dalsze topnienie lodu – podaje "Nature Geoscience".
Więcej
-
Sposób na klimat? Białe dachy i chodniki
2012-04-26Wystarczy przemalować budynki i chodniki miast na biało, aby zredukować emisje CO2 nawet o 150 Gt w ciągu 50 lat – obliczyli właśnie kanadyjscy naukowcy. To proste do zastosowania i tanie rozwiązanie może nie tylko zredukować negatywne skutki tzw. "miejskich wysp ciepła", lecz także okazać się bardzo pomocne w walce globalnym ociepleniem.
Więcej
-
Ocieplenie klimatu zagraża pandom wielkim
2012-04-23Na wolności żyje zaledwie 1,6 tys. pand wielkich, a w ciągu najbliższych 70 lat ponad połowa obszaru obecnych siedlisk tych zwierząt będzie dla nich niedostępna z powodu zmian klimatu – wynika z badania opisanego w magazynie "International Journal of Ecology".
Więcej
-
Ruszył projekt badania zmian klimatycznych na domowych komputerach
2012-04-20Amerykańscy i brytyjscy naukowcy uruchomili otwarty projekt badania zmian klimatycznych. Podobnie jak wcześniejszy projekt SETI i ten korzystać będzie z ochotników analizujących dane na domowych komputerach PC i notebookach – poinformował "Computerworld".
Więcej
-
Grupa pracowników NASA: "Nie straszyć globalnym ociepleniem"
2012-04-19Jedną z taktyk zaprzeczających zmianom klimatu jest wystawianie lipnych ekspertów i późniejsze wielokrotne cytowanie ich opinii. Typowymi przykładami są tu "podpisana przez 31000 naukowców" petycja oregońska czy ostatnia publikacja w "Wall Street Journal". Właśnie doczekaliśmy się kolejnego takiego wystąpienia.
Więcej
-
Czy rafy koralowe przetrwają w cieplejszym świecie?
2012-04-12Przełowienie, zanieczyszczenie wód, wzrost poziomu morza – rafom koralowym zagraża wiele czynników spowodowanych działalnością człowieka. Według niektórych naukowców do końca tego stulecia ocieplenie klimatu podniesie temperaturę wód tropikalnych o 1-3 st. C, co może okazać się zabójcze dla koralowców. Ale ostatnie odkrycia na Oceanie Spokojnym sugerują, że rafy potrafią przetrwać podobne zmiany i odrodzić się na nowo.
Więcej
-
Naukowcy biją na alarm – zmarzlina szybko topnieje!
2012-04-10W czasie topnienia ze zmarzliny uwalniają się w niektórych częściach Arktyki gazy cieplarniane, które nasilają skutki zmian klimatu. Najnowsze, szczegółowe zdjęcia, na których uchwycono zmiany powierzchni lądowych na północnych szerokościach geograficznych, pokazują niepokojąco wysokie poziomy topnienia zmarzliny.
Więcej
-
Ekstrema pogodowe przestają być wyjątkowe
2012-03-29Sceptycy często powtarzają, że skrajne zjawiska pogodowe co jakiś czas przytrafiały się od zawsze, więc nie mogą mieć nic wspólnego z zachodzącymi teraz zmianami klimatu. Jednak w ostatnich latach zjawiska te są nie tylko intensywniejsze (i w związku z tym przynoszą więcej szkód), lecz także doświadczaliśmy ich częściej. Niemieccy naukowcy – na przekór wciąż wątpiącym – wykazali, że przyczyną tego jest właśnie zmieniający się klimat.
Więcej
-
Poziom wód na świecie może wrosnąć nawet o 22 metry
2012-03-24Nawet jeśli ludzie zdołąją ograniczyć globalne ocieplenie na poziomie dwóch stopni Celsjusza, jak zaleca Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), to przyszłe pokolenia i tak staną przed problemem wzrostu poziomu mórz i oceanów. Będzie on od 12 do 22 metrów wyższy niż obecnie.
Więcej
-
Zmiany klimatu zagrażają herbacie rooibos
2012-03-11Czerwona herbata pochodząca z krzewów rooibos z Republiki Południowej Afryki zyskuje na popularności dzięki przypisywanym jej właściwościom zdrowotnym. Lokalni farmerzy obawiają się jednak, że zmiany klimatu zaburzą delikatny ekosystem, od którego zależą ich zbiory – podała agencja AFP.
Więcej
-
Zmiany klimatyczne mogą oznaczać duże szkody w drzewostanie europejskich lasów
2012-03-09Mimo iż przetrwały pożary, inwazje insektów i wycinkę, europejskie lasy stają obecnie przed największym wyzwaniem – zmianami klimatycznymi. Zaburzone normy pogodowe mogą intensyfikować susze, pożary, burze, rozmnażanie szkodników, wymieranie gatunków oraz inne naturalne kataklizmy.
Więcej
-
Walka ze zmianami klimatu – utopia czy konieczność?
2012-03-06Nasza planeta jest 5 minut od katastrofy według chicagowskiego Zegara Końca Świata.
Więcej
-
Chmury coraz niżej nad Ziemią
2012-03-03W pierwszej dekadzie XXI w. chmury nad Ziemią nieco się obniżyły – informuje NASA w oparciu o kilkuletnie dane satelitarne. Taka informacja ma znaczenie dla prognozowania przyszłych zmian klimatu.
Więcej
-
Ocieplenie klimatu powoduje, że słonie morskie nurkują głębiej
2012-03-01Globalne ocieplenie ma wpływ na to, jak głęboko w poszukiwaniu pożywienia nurkują słonie morskie południowe – wynika z badań opisanych w magazynie "Marine Ecology Progress Series".
Więcej
-
Opcja Pinatubo, czyli chłodzenie wulkanami
2012-02-24Inżynieria ekosystemów wymaga, podobnie jak inne formy walki z ociepleniem klimatu, współdziałania w wymiarze globalnym. Ktokolwiek zdecyduje się skorzystać z "opcji Pinatubo", czy to będą Amerykanie, Chińczycy czy Rosjanie, wywoła efekt na całej kuli ziemskiej. Nie wszystkim musi to odpowiadać. Działania unilateralne w takiej sytuacji to najlepsza recepta na rozwój innego, katastrofalnego scenariusza – wojny klimatycznej.
Więcej
-
Walka o puszczę
2012-02-22Lasy amazońskie to gigantyczny naturalny zbiornik dwutlenku węgla. Wraz ze zmniejszaniem się powierzchni puszczy maleje jej zdolność do akumulacji tego gazu. Niedawno grupa amerykańskich naukowców ostrzegła, że choć Amazonia wciąż jeszcze wykazuje odporność na chwilowe zakłócenia, to równowaga tego ekosystemu jest coraz bardziej zachwiana. Jeśli drzewa znikną, do atmosfery uwolnią się miliony ton CO2.
Więcej
-
Cieplej znaczy szybciej
2012-02-21O tym, że ocieplenie klimatu będzie miało wpływ na szybkość obrotu naszej planety wokół własnej osi wiemy od 2007 roku. Poziom mórz będzie wzrastać, masy wody przesuną się w kierunku biegunów – bliżej osi Ziemi, co z kolei sprawi, że będzie się ona kręcić szybciej. Niedawno naukowcy znaleźli jeszcze jedną przyczynę poważnych zmian ruchu wirowego Ziemi, związaną z klimatem.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności