- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Historia denializmu
2012-07-22Ziemia na Rozdrożu przetłumaczyła z angielskiego film pokazujący korzenie "sceptycyzmu" klimatycznego. Naomi Oreskes, historyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego pokazuje długą, liczącą blisko 200 lat historię dochodzenia naukowców do wiedzy n/t możliwości wywołania globalnego ocieplenia klimatu poprzez emisję dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych.
Więcej
-
Klimatolog: obecne trąby powietrzne nie są w Polsce niczym wyjątkowym
2012-07-19Trąby powietrzne występujące obecnie w Polsce nie są niczym wyjątkowym, bo w naszym klimacie występują od zawsze – uważa klimatolog dr hab. Halina Lorenc z IMiGW. Zaznaczyła jednak, że w ostatnich 10 latach w Polsce klimatolodzy obserwują częstsze ich występowanie.
Więcej
-
Elektrownie węglowe też ucierpią w cieplejszym świecie
2012-07-18Instalacje spalające węgiel to jedna z głównych przyczyn większej ilości dwutlenku węgla w atmosferze, a tym samym zmian klimatu. Przyczyniają się do wzrostu średniej globalnej temperatury, lecz jednocześnie mogą okazać się jego ofiarą.
Więcej
-
Bieg z przeszkodami
2012-07-17W letnie weekendowe poranki, kiedy temperatura w okolicach Waszyngtonu jest jeszcze znośna, można mnie często spotkać biegnącego wzdłuż blisko 3-kilometrowej pętli głównej alei naszego osiedla. W ostatnią niedzielę przebiegłem trzy okrążenia w 40 minut. Całkiem przyzwoity czas jak na amatora w średnim wieku. Mój czas byłby jeszcze lepszy, gdyby nie to, że dzisiaj był to bieg z przeszkodami. Wichura w piątkowy wieczór 29 czerwca powaliła mnóstwo drzew, które teraz blokowały chodnik.
Więcej
-
Kolejne dowody na intensyfikację zakwitów glonów z powodu rosnących temperatur
2012-07-16Naukowcy z Danii, Holandii, Niemiec, Norwegii i Szwecji wykazali, że w przypadku ekosystemu Bałtyku dalsze globalne ocieplenie może doprowadzić do intensyfikacji zakwitów sinic w warunkach coraz słabszego natlenienia.
Więcej
-
Rośliny rosną szybciej niż przypuszczali badacze
2012-07-13Naukowcy przy użyciu różnych modeli starają się jak najdokładniej oszacować skutki wzrostu średniej globalnej temperatury. Opublikowane w maju br. w czasopiśmie "Nature" wyniki badań dotyczących wegetacji roślin pokazują, jak trudno jest przewidzieć skutki eksperymentu na ziemskim ekosystemie, jakim jest niekontrolowana emisja gazów cieplarnianych do atmosfery.
Więcej
-
Drzewa magazynują mniej CO2 niż do tej pory sądzono?
2012-07-11Lasy, pochłaniające z atmosfery olbrzymie ilości dwutlenku węgla, są naszą najlepszą bronią w walce ze zmianami klimatu. Jednak okazuje się, że drzewa nie absorbują go tyle, ile zakładano w dotychczasowych modelach klimatycznych, wykorzystywanych między innymi przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC). Wpływ na to, ile tego gazu lasy wiążą, ma bowiem również aktywność organizmów glebowych i sposób przetwarzania drewna.
Więcej
-
James Hansen: Dlaczego muszę mówić głośno o zmianach klimatu
2012-07-09Ponad 30 lat temu James Hansen, jako główny autor, opublikował artykuł "Wpływ zwiększonej koncentracji atmosferycznej dwutlenku węgla na klimat". Według przedstawionych szacunków skutkiem podwojenia ilości CO2 w powietrzu byłby wzrost temperatury powierzchni Ziemi o 2,8oC.
Więcej
-
Las sosnowy świetnym pochłaniaczem CO2
2012-07-06Z przeprowadzonych analiz wynika, że sosnowy las jest silnym pochłaniaczem dwutlenku węgla – poinformowało Ministerstwo Środowiska. Badania przeprowadzone były na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Więcej
-
Sawanny niedługo zarosną drzewami zamiast trawą – informują naukowcy
2012-07-04Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z dwóch niemieckich instytutów badawczych przewidują, że rozległe obszary afrykańskich sawann mogą przekształcić się w lasy do roku 2100.
Więcej
-
Coraz więcej CO2 w atmosferze – alarmują klimatolodzy
2012-07-03Międzynarodowa Agencja Energetyczna podała niedawno, że w 2011 roku światowe emisje CO2 ze spalania paliw kopalnych osiągnęły rekordowy poziom. Teraz Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) informuje, że zawartość tego gazu w atmosferze przekroczyła wartość 400 ppm. Jeśli proces ten będzie postępował, świat może wejść na drogę gwałtownych i nieprzewidywalnych zmian, ostrzegają klimatolodzy.
Więcej
-
Mniej mięsa to mniejsze emisje?
2012-06-29Modernizacja budynków, inwestycje w energetykę wiatrową czy elektryczne pojazdy to powszechnie omawiane środki mające rozwiązać problem emisji gazów cieplarnianych. Ale mało kiedy podnosi się kwestię zanieczyszczeń powstających podczas produkcji mięsa. Okazuje się, że zmniejszając jego spożycie, możemy bardzo szybko zredukować ilość globalnych emisji CO2.
Więcej
-
Zmiany klimatu wpłyną na relacje międzygatunkowe w rejonach polarnych
2012-06-27Globalne ocieplenie wprowadzi modyfikacje w zbiorowiskach biologicznych w rejonach polarnych, doprowadzając do zmian w gatunkach dominujących i relacjach między nimi – wedle nowego raportu z badań opublikowanego przez unijnych naukowców w czasopiśmie "Nature Climate Change".
Więcej
-
Wciąż istnieje nadzieja dla himalajskich lodowców
2012-06-20Świat coraz bardziej niepokoi się groźbą przyszłych niedoborów wody, które doprowadzą do kryzysu. Aczkolwiek teraz – według wyników nowych badań międzynarodowych – wydaje się, że wcześniejsze obawy związane z lodowcami w Himalajach mogły być przesadzone.
Więcej
-
Paleontolodzy z UW: korale mogą zawodzić przy rekonstrukcji klimatu
2012-06-15Polscy i francuscy paleontolodzy pod kierunkiem dr. Mikołaja Zapalskiego z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego podważyli powszechny pogląd, że korale są dla paleontologów niezawodnym sposobem rekonstrukcji zmian klimatycznych i środowiskowych.
Więcej
-
Topniejące lodowce stanowią zagrożenie dla zasobów wody – raport z badań
2012-06-14Wyniki nowych, międzynarodowych badań przewidują, że topnienie małych lodowców na świecie zaburzy równowagę zasobów wody różnych miast w dolinach zasilanych przez rzeki spływające z otaczających gór. Naukowcy szacują, że fauna słodkowodna jest zagrożona z powodu cofającego się lodu. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Nature Climate Change, rzucają nowe światło na oddziaływanie globalnego topnienia na bioróżnorodność w ciekach wodnych, czego nigdy wcześniej nie analizowano.
Więcej
-
Brazylijski rząd ogłasza amnestię dla przestępców środowiskowych
2012-06-12Nowelizacja "Kodeksu leśnego" zagraża przyszłości Puszczy Amazońskiej. Nowe prawo obejmuje amnestią osoby, które prowadziły nielegalną wycinkę drzew i otwiera furtkę do intensywnego pozyskiwania drewna, zagrażającego równowadze biologicznej Amazonii. WWF Brazylia apeluje do rządu i prezydent Dilmy Rousseff o zrównoważoną gospodarkę leśną.
Więcej
-
Mchy i porosty w zupełnie nowym świetle
2012-06-11Glony, mchy czy porosty, które porastają miejskie dachy, mury i szczeliny między płytami chodnikowymi, bywają często uważane za niepotrzebne i usuwane. Naukowcy, w najnowszym "Nature Geoscience" przekonują jednak, że te niepozorne rośliny pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla i azotu z atmosfery, i skutecznie wiążą je w glebach.
Więcej
-
Coraz więcej meduz w oceanach
2012-05-27Liczba meduz zwiększa się w większości ekosystemów morskich na świecie – wynika z pierwszych globalnych badań zasobów tych parzydełkowców, które przeprowadzili biolodzy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Informacja ukazała się w piśmie "Hydrobiologia".
Więcej
-
Niedźwiedzie polarne jak wilki morskie?
2012-05-18Niedźwiedzie polarne pływają na ogromne odległości. Może im to pomóc przetrwać w Arktyce, w której latem morska pokrywa lodowa z roku na rok staje się coraz mniejsza – wynika z badań opisanych w "Canadian Journal of Zoology".
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności