- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Naukowcy z Uniwersytetu Columbia na zlecenie Deutsche Banku przekonują klimatycznych sceptyków
2010-09-27Usiłując wypośrodkować debatę dotyczącą ocieplenia klimatu, niemiecka grupa badawcza Deutsche Banku zleciła wykonanie raportu obalającego główne tezy sceptyków klimatycznych.
Więcej
-
Badania klimatu na podstawie zawartości zielników
2010-09-25Rośliny zerwane nawet 150 lat temu przez kolekcjonerów z epoki wiktoriańskiej i przechowywane w wielu kolekcjach na całym świecie, mogą się stać nowym źródłem danych na temat skutków zmian klimatu – czytamy w piśmie "Journal of Ecology".
Więcej
-
Naukowcy z Uniwersytetu Columbia podważają argumenty klimatycznych sceptyków
2010-09-24Raport „Zmiany klimatu: odpowiedź na argumenty sceptyków” („Climate Change: Addressing the Major Skeptic Arguments”), którego autorami są naukowcy z Instytutu Ziemi z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, wyjaśnia „nieporozumienia” mogące utrudnić inwestycje w zieloną gospodarkę, co powinno pomóc w walce ze zmianami klimatu.
Więcej
-
Przesuwanie się stref klimatycznych
2010-09-23Przyzwyczailiśmy się, że strefy klimatyczne nie zmieniają się w zauważalnym tempie. A jednak zmiany zachodzą dziś na naszych oczach. Polskie zimy są coraz cieplejsze, zima nadchodzi późno i szybko się kończy, wydłuża się okres wegetacji. Nie występują już tak kiedyś powszechne wiosenne powodzie opadowe. Bałtyk od lat ’40 XX wieku już nie zamarza. Na południu Polski zaczęliśmy uprawę afrykańskiego sorgo. Już dziś klimat Dolnego Śląska odpowiada klimatowi słynnego z uprawy winorośli węgierskiego rejonu Tokaju sprzed 20 lat.
Więcej
-
Naukowcy ostrzegają: szanse ograniczenia wzrostu poziomu mórz za pomocą geoinżynierii są niewielkie
2010-09-21Europejscy i chińscy badacze ostrzegają, że niewiele da się zrobić, aby powstrzymać groźny wzrost światowego poziomu mórz; według prognoz wzrost ten ma do roku 2100 wynieść 30-70 cm. Ratunkiem mogą być jedynie najbardziej agresywne programy geoinżynieryjne ograniczające skutki globalnego ocieplenia oraz wprowadzające rygorystyczną kontrolę emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Nowe szacunki zmian klimatycznych
2010-09-20Amerykańscy i holenderscy uczeni twierdzą, że szacunki stopnia utraty lodu Grenlandii i Zachodniej Antarktydy, najbardziej zapalne kwestie w debacie o globalnym ociepleniu, powinny być zmniejszone − poinformowała agencja AFP.
Więcej
-
Zmiany klimatyczne? Winne procesy produkcyjne, a nie same krowy
2010-09-16Proekolodzy twierdzą, że za zmiany klimatyczne na Ziemi częściowo odpowiadają występujące u krów wzdęcia i odbijanie się gazów. Ale badania ostatnio przeprowadzone w kenijskim Międzynarodowym Instytucie Badań Żywego Inwentarza (International Livestock Research Institute, ILRI) sugerują, że emisję odbydlęcych gazów cieplarnianych możemy ograniczyć przez rekultywację zdegradowanych terenów, uszlachetnienie ras i zmianę zwierzęcej diety. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Więcej
-
Migracje spowodowane zmianami klimatycznymi - niedostrzegany problem
2010-09-15Gdy mówimy o zmianach klimatycznych i ich skutkach, wówczas wśród wymienianych problemów pojawia się zagadnienie migracji. Nadaje się mu różną rangę, ale nie bagatelizuje. Przymusowa zmiana miejsca zamieszkania to negatywny skutek zachodzących w klimacie zmian, choć nikt nie stwierdza tego wprost.
Więcej
-
Powiązanie ekstremalnych zdarzeń pogodowych ze zmianami klimatu
2010-09-15Naukowcy, których prace są finansowane ze środków unijnych, badają powiązania między ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi a zmianami w budżecie emisji dwutlenku węgla na kontynencie europejskim. Naukowcy prowadzą prace w ramach czteroletniego projektu CARBO-EXTREME (Lądowy obieg węgla w zmienności i ekstremach klimatycznych - paneuropejska synteza), który kwotę 3,3 mln EUR ze swojego budżetu w wysokości 4,6 mln EUR otrzymał z tematu "Środowisko" Siódmego Programu Ramowego (7PR).
Więcej
-
Wpływ globalnego ocieplenia na położone w Gruzji tereny Poti, Dedoplistskaro i Lentekhi
2010-09-11Nato Kutaladze, szef grupy ds. modelowania zmian klimatycznych w Ministerstwie Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Gruzji ogłosił, iż przeprowadzone badania wykazały, iż w ostatnich latach, średnia temperatura powietrza zwiększyła się o 2,5-3oC i jeśli nadal będzie rosnąć, spowoduje to susze w regionie Dedoplistskaro. Z kolei w rejonie Poti i Lentekhi spodziewane jest występowanie obfitych opadów deszczu, co również może doprowadzić do poważnych problemów.
Więcej
-
Klimatolog o zmieniającej się strukturze opadów deszczu
2010-08-30Opady występujące w ostatnich latach m.in. w Polsce są gwałtowniejsze. Burze i intensywne deszcze – jeśli już są – to trwają długo i są bardzo obfite albo przez długi czas nie występują wcale – powiedział PAP dr hab. Robert Twardosz z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Więcej
-
Morskie organizmy w walce z CO2
2010-08-27Okazuje się, że w oceanach możemy znaleźć wielu naturalnych sprzymierzeńców w walce z postępującymi zmianami klimatu. Szwedzi chcą wykorzystywać do produkcji biogazu powszechnie występujące na plażach Trelleborga glony. Niedawno zaś grupa naukowców z Massachusetts odkryła, że salpy – niepozorne strunowce żyjące w strefie równikowej mają olbrzymi potencjał magazynowania CO2.
Więcej
-
Zanik rzek i kryzys wodny
2010-08-25Topnienie lodowców niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji, daleko wykraczających poza problemy kurortów narciarskich czy możliwość nagłego wylania jezior polodowcowych. W wyniku ich topnienia może być zagrożone życie wielu ludzi. Dlaczego? Lodowce zawierają 75% światowych zasobów wody słodkiej, z których czerpie wodę ponad 2,5 miliarda ludzi. Ich stopnienie będzie oznaczać katastrofalne zachwianie dostępności wody.
Więcej
-
Klimat Ziemi w przyszłości
2010-08-24Nasza emisja CO2 jest w dużej części usuwana z atmosfery przez szereg mechanizmów, dzięki czemu ilość tego gazu w atmosferze rośnie o blisko połowę wolniej, niż gdyby one nie działały. Dwutlenek węgla pochłaniają oceany, rośliny i gleba. Jest to opisane w cykl węglowy. Jednak to, że tak jest obecnie, nie znaczy, że będzie tak w przyszłości. Wiele wskazuje na to, że mechanizmy usuwające dwutlenek węgla z atmosfery osłabną bądź nawet zanikną. Z kolei mogą uaktywnić się nowe źródła gazów cieplarnianych, takie jak respiracja z gleby, zanik roślinności, emisja z wiecznej zmarzliny czy wyzwalanie z cieplejszych oceanów.
Więcej
-
Naukowcy UŚ po raz kolejny wyruszają na Spitsbergen
2010-08-20Obserwacja stanu lodowców w fazie końcowej sezonu topnienia i przygotowanie aparatury pomiarowej do ciemnego i mroźnego okresu zimowego, to główne zadania naukowców z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, którzy 25 sierpnia po raz kolejny wyruszą na Spitsbergen.
Więcej
-
Klimatolog: Sadza wpływa na globalne ocieplenie
2010-08-18Według badań klimatologa-informatyka Marka Z. Jacobsona z Uniwersytetu w Stanford w USA zmniejszenie ilości sadzy w powietrzu spowoduje szybszą redukcję efektu cieplarnianego niż powolne zmniejszanie koncentracji CO2 – poinformował Uniwersytet w Stanford.
Więcej
-
Geolodzy potwierdzili obecność wiecznej zmarzliny na Suwalszczyźnie
2010-08-16Polscy geolodzy w otworze badawczym na Suwalszczyźnie znaleźli wieczną zmarzlinę sprzed 13 tysięcy lat. Dzięki odkryciu naukowcy będą mogli w przyszłości skuteczniej śledzić zmiany klimatu. Odkrycie będzie miało także znaczenie m.in. dla rozwoju geotermii na obszarze Suwalszczyzny.
Więcej
-
Mamy rekordowe upały w tym roku
2010-08-142010 rok jest wyjątkowy pod względem liczby rekordów temperatur w całej historii prowadzonych obserwacji – informuje londyński „Times”.
Więcej
-
Naukowcy opracowali nowy model emisji CO2
2010-08-09Zespół naukowców dofinansowywany ze środków unijnych opracował nowy model, który umożliwia określenie poziomów ograniczenia emisji dwutlenku węgla (CO2) potrzebnych do spowolnienia, a być może nawet zatrzymania globalnego ocieplenia.
Więcej
-
Naukowcy: Berlin będzie miał klimat Salamanki pod koniec wieku
2010-08-06Berlin będzie miał pod koniec bieżącego stulecia podobny klimat, jaki występuje obecnie w hiszpańskim mieście Salamanka – wynika z obliczeń ekspertów uczestniczących w spotkaniu w Bonn.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności