więcej


Książki / raporty

Unia Europejska na czele działań międzynarodowych do roku 2020 i później (11115)

2010-03-22

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Jedna z broszur wydanych przez Komisję Europejską w ramach serii pt. "Działania UE przeciw zmianom klimatu". Niniejsza publikacja poświęcona jest stanowisku Unii w międzynarodowych działaniach na rzecz ochrony klimatu. 

Jednym z uzgodnionych celów UE jest ograniczenie globalnego ocieplenia do mniej niż 2 °C powyżej poziomu z epoki przedindustrialnej – co odpowiada mniej więcej 1,2 °C powyżej poziomu dzisiejszych temperatur. Ten stan jest powszechnie postrzegany jako próg, powyżej którego zmiany klimatu staną się niebezpieczne, stanowiąc znacznie większe ryzyko nieodwracalnych i potencjalnie katastrofalnych zmian w środowisku naturalnym.

Aby istniała realistyczna szansa na ograniczenie wzrostu temperatur do poziomu poniżej 2ºC, globalna emisja gazów cieplarnianych musi osiągnąć maksimum przed rokiem 2020, a następnie zostać zredukowana do roku 2050 o co najmniej 50 % w stosunku do poziomu z roku 1990. Ten cel jest osiągalny zarówno technicznie, jak i ekonomicznie, pod warunkiem że najwięksi emitenci gazów cieplarnianych podejmą działania niezwłocznie. Korzyści takich działań będą zdecydowanie większe niż ich ograniczone koszty ekonomiczne.

Niniejsza broszura omawia propozycję Unii Europejskiej dotyczącą działań globalnych, jak również kroki podejmowane przez samą Unię Europejską.

Publikacja do pobrania w pliku PDF


źródło: © Wspólnoty Europejskie, 1995-2009
www.ec.europa.eu


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej