więcej


Książki / raporty

Tomasz Podgajniak: "Musimy przedstawić przedsiębiorcom strategię dochodzenia do zrównoważonej gospodarki" (12509)

2011-06-08

Drukuj

2 czerwca 2011 roku w warszawskim Pałacu na wodzie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Fundację Green Cross Poland z okazji Światowego Dnia Środowiska. Udział wzięli w nim przedstawiciele rządu, biznesu, nauki, administracji oraz mediów.  

Dominika Kluczyk-Lubomirska – fundatorka, wiceprezes i CEO Green Cross Poland - otworzyła spotkanie przedstawiając główne cele działalności "Zielonego Krzyża". Zgromadzonym zaprezentowano także wyniki III edycji badania "Biznes a ekologia. Postawy wobec ochrony środowiska".

Green Cross Poland postawił sobie za zadanie wpieranie ekonimicznie i ekologicznie uzasadnionych działań, służących ochronie środowiska w Polsce i na świecie oraz budowanie platformy dialogu pomiędzy przedsiębiorcami, przedstawicielami władz, organizacjami ekologicznymi i naukowcami. Przewodniczącym rady fundacji jest Lech Wałęsa. Funkcję jego zastępców pełnią: prof. Michał Kleiber i Janusz Reiter. Wśród członków organizacji znaleźli się natomiast: prof. Krzysztof Penderecki, minister Waldemar Dąbrowski i prezes Jarosław Sroka. Fundatorem, wiceprezesem i CEO Green Cross Poland jest Dominika Kluczyk-Lubomirska. Funkcję prezesa pełni prof. Andrzej Mizgajski.

Musimy odejść od sekwencyjnej logiki typu wydobądź, przetwórz, wytwórz, sprzedaj, zużyj i wyrzuć – mówił obecny na spotkaniu minister środowiska Andrzej Kraszewski, podkreślając potrzebę współpracy tych którzy myślą o konieczności rozwoju zrównoważonego. Minister Kraszewski zauważył także, że dr Jan Kulczyk, obecny na spotkaniu zorganizowanym przez Green Cross Poland rozumie tę ideę.

Ekologia to nie tylko problemy ale także ogromne szanse, szanse przede wszystkim dla naszych dzieci i wnuków – mówił dr Jan Kulczyk, podkreślając jednocześnie, że w Polsce wydaliśmy już miliard dwieście milionów złotych na ekologię wokół autostrady i, że jeżeli Europa chce pokazać swoją solidarność, to niech pokaże tę solidarność przede wszystkim w niezależej energii.

Ważnym elementem spotkania z okazji Światowego Dnia Środowiska była dyskusja panelowa, w której udział wzięli:
 

- dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju;
- dr Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP;
- prof. Andrzej Mizgajski, prezes Green Cross Poland;
- prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PriceWaterhouseCoopers;
- Tomasz Podgajniak - były minister środowiska.
 
Podczas debaty dr Andrzej Kassenberg podkreślał, że musi nastąpić zmiana myślenia o sprawach środowiska. To myślenie to już nie jest minimalizacja oddziaływania. Na postęp technologiczny dzisiaj wydajemy 0,61% PKB, a Finlandia i Szwecja po 3%. To bardzo istotne abyśmy wydawali na innowacje – mówił, zaznaczając jednocześnie, że nawet zasoby odnawialne mają swoją skalę odnawialności, jednak Polska ma ogromne możliwości oszczędziania energii. 25% energii możemy w sposób efektywny, ekonomiczny oszczędzić. Kluczową kwestią jest – jak zachęcić przemysł, żeby robił to na korzystnych warunkach. Dlatego opowiadam się za ekologiczną reformą podatkową i uważam, że jest to szansa dla rozmowy z przemysłem, nauką, pozarządowymi organizacjami ekologicznymi.

Tomasz Podgajniak sygnalizował natomiast, że musimy sformułować i przedstawić w sposób klarowny przedsiębiorcom długoterminową strategię, wizję dochodzenia do zrównoważonej gospodarki. Zrównoważonej, czyli takiej, która w jak najmniejszym stopniu albo w zerowym stopniu korzysta z zasobów nieodnawialnych i bilansuje wykorzystanie zasobów odnawialnych ze zdolnością do ich wytwarzania.

Wszyscy rozmwócy zgodzili się, że niezbędny jest dialog pomiędzy przedsiębiorcami i spojrzenie na ochronę środowiska w szerszej skali i perspektywie wielu lat.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej