- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
Sala gimnastyczna w standardzie pasywnym w Bydgoszczy (18161)
2015-02-14Drukuj
Pasywny budynek, stanowiący część Zespołu Szkół Katolickich w Bydgoszczy, cechuje przede wszystkim niskie zapotrzebowanie na energię. Zastosowane rozwiązania pozwoliły ponadto osiągnąć wysoki komfort akustyczny – i to nawet w pomieszczeniach lekcyjnych zlokalizowanych bezpośrednio pod salą gimnastyczną.
Rodzaj inwestycji: Pasywny budynek użyteczności publicznej.
Inwestor: Zespół Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy.
Projektant i wykonawca: Budynek zaprojektował arch. Bartosz Kamiński, zaś generalnym wykonawcą było przedsiębiorstwo „Zakład Budowlany Błociński Zdzisław”.
Lokalizacja: Szkoła położona jest przy ul. Nowodworskiej 17 w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie).
Opis inwestycji: Pasywny obiekt, w którym znajduje się szkolna sala gimnastyczna, został dobudowany w 2013 roku do istniejącego już od kilku lat budynku szkoły, stanowiącego siedzibę Zespołu Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy. Mieści się tu szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum, do których łącznie uczęszcza 567 uczniów.
Nowa część kompleksu to dwukondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 1043 m2. Na parterze zaplanowano sale lekcyjne, pomieszczenia socjalne oraz sanitarne. Na piętrze zaś znajduje się wyposażona w niewielkie trybuny sala gimnastyczna o wymiarach ok. 30 na 21 m, przystosowana do gry m.in. w piłkę halową, koszykówkę i siatkówkę.
Budynek szkoły z dobudowaną salą gimnastyczną (źródło: Zespół Szkół Katolickich w Bydgoszczy)
Pasywny budynek sali gimnastycznej został zaprojektowany i wykonany zgodnie z wymogami stawianymi przez Passivhaus Institut Darmstadt, jednak – jak dotąd – nie zostało to potwierdzone właściwym certyfikatem. Inwestor ma w planach zlecenie wykonania niezbędnych pomiarów (m.in. próby szczelności) i uzyskanie formalnego potwierdzenia spełniania pasywnego standardu.
Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Budynek sali gimnastycznej w standardzie pasywnym stanowi integralną część wybudowanej kilka lat wcześniej szkoły, więc architektura obiektu nawiązuje do wyglądu całego kompleksu. Prosta bryła to także sposób na minimalizację ryzyka powstawania mostków cieplnych.
Jednym z podstawowych rozwiązań wpływających na ograniczenie potrzeb energetycznych budynku jest odpowiednia izolacja przegród zewnętrznych. Do izolacji ścian fundamentowych i posadzki zastosowano styropian (odpowiednio 12 i 8 cm). Ściany zewnętrze zostały ocieplone już 35 cm warstwą styropianu, zaś do izolacji dachu wykorzystano 17 cm płyty wykonane z pianki poliuretanowej PIR (na łączeniach warstwa pianki rośnie do 21 cm).
Istotnym elementem projektu było także zapewnienie odpowiedniej izolacji akustycznej. Projekt wyciszenia sali gimnastycznej, przygotowany przez specjalistów od wibroakustyki z krakowskiej AGH, pozwolił osiągnąć wysoki komfort akustyczny nawet w zlokalizowanych bezpośrednio pod salą pomieszczeniach dydaktycznych. Odpowiednią akustykę zapewnia w tym przypadku odizolowana od konstrukcji budynku podłoga pływająca. Do izolacji podłogi wykorzystano trzy warstwy płyt z wełny mineralnej skalnej (o grubości 5 cm każda), które ułożone na mijankę tworzą sztywną membranę bez mostków akustycznych.
Szkolna sala gimnastyczna (fot. ChronmyKlimat.pl)
Przed niekontrolowaną ucieczką ciepła z budynku zabezpiecza także prawidłowo dobrana i zamontowana stolarka okienna. W projekcie zastosowano okna trzyszybowe o współczynniku przenikania ciepła na poziomie ok. Uw=0,7 W/m2/K. Przeszklenia zainstalowano metodą tzw. ciepłego montażu, który eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych.
Największe przeszklenia w budynku zaplanowano od strony zachodniej, co nie jest całkowicie zgodne z założeniami budownictwa pasywnego i ogranicza zyski z promieniowania słonecznego. W tym przypadku południowa, czyli optymalna w budownictwie pasywnym, orientacja budynku nie była jednak możliwa ze względu na ograniczenia przestrzenne (budynek sali gimnastycznej łączy się ze szkołą właśnie ścianą południową). W ocenie twórcy projektu to ustawienie jest jednak korzystne w przypadku hali sportowej, ponieważ umożliwia komfortowe korzystanie ze światła dziennego bez konieczności instalowania systemów zacieniających.
Przeszklona elewacja od strony zachodniej (źródło: Zespół Szkół Katolickich w Bydgoszczy)
Wymianę powietrza w budynku zapewnia system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wyposażony w rekuperator o sprawności 80%. System ten wykorzystuje ciepło zużytego powietrza, które normalnie zostałoby odprowadzone z wentylacji bezpośrednio na zewnątrz. W okresach zimowych głównym źródłem ogrzewania budynku pasywnego, w tym sal dydaktycznych na parterze, jest nagrzewnica – element systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W sali gimnastycznej ogrzewanie włącza się tylko w dni o temperaturze poniżej zera – wtedy świeże powietrze napływające bezpośrednio z zewnątrz byłoby zbyt chłodne, aby zapewnić komfort użytkownikom obiektu. Ponadto zarówno sala gimnastyczna, jak i sale lekcyjne wyposażone są w zasilane z kotłowni gazowej grzejniki, pełniące funkcję ogrzewania awaryjnego.
W przypadku budynku sali gimnastycznej w Bydgoszczy zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi zaledwie 9,82 kWh/m2/rok, zaś zapotrzebowanie na energię pierwotną 25,74 kWh/m2/rok.
Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Budowa pasywnego budynku sali gimnastycznej wraz z towarzyszącymi pomieszczeniami dydaktycznymi kosztowała ok. 3 mln złotych. Inwestycja została zrealizowana z własnych środków oraz dofinansowania udzielonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Inwestorów pozytywnie zaskoczył fakt, że w porównaniu do tradycyjnego obiektu wybudowanie sali w standardzie pasywnym podniosło koszty inwestycyjne o maksymalnie 10%. Co istotne, po wybudowaniu sali i rozpoczęciu użytkowania nowych pomieszczeń nie stwierdzono wzrostu zużycia energii na potrzeby ogrzewania całego kompleksu. Nakłady poniesione na budowę w pasywnym standardzie powinny zatem zwrócić się w ciągu ok. 5,5 roku.
Więcej informacji na temat budynku znajduje się w opublikowanym na portalu reportażu „Pasywna i dźwiękoszczelna architektura”.
ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty
Podobne artykuły
- Pasywna hala sportowa w Słomnikach
Obiekt rekreacyjno-sportowy w Słomnikach to pierwsza w Polsce hala sportowa zaprojektowana w standardzie budownictwa pasywnego. Zastosowane rozwiązania pozwalają oszczędzać rocznie ok. 87% energii i zmniejszyć emisję CO 2 o przeszło 90%.
Więcej
- Pasywna hala sportowa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
Do ogrzania hali sportowej, wzniesionej na terenie kampusu Uniwersytetu Rolniczego, wystarczy zaledwie 10% energii zużywanej przez tradycyjne obiekty tego typu. Dla uczelni corocznie oznacza to spore oszczędności.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności