więcej


Książki / raporty

Relacja z debaty: „Ekologia to nie akcja, to styl życia” (15854)

2013-06-22

Drukuj

Green Point 2"Ekologia to nie akcja, to styl życia" – pod takim hasłem przebiegła debata zorganizowana 9 czerwca br. przez polski oddział Międzynarodowego Zielonego Krzyża w ramach 14. Pikniku Olimpijskiego. Udział w niej wzięli senator Andrzej Person, zapaśnik, mistrz świata i Europy, wicemistrz olimpijski Andrzej Supron, Paweł Herman, przedstawiciel Stena Recycling, Anna Borzeszkowska, przedstawicielka International Paper oraz uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich sportowców w historii, lekkoatleta, chodziarz, wielokrotny mistrz olimpijski, świata i Europy, Robert Korzeniowski. Debatę poprowadziła założycielka i wiceprezes Green Cross Poland, Dominika Kulczyk-Lubomirska.

Przedstawiciele świata polityki, sportu i biznesu dyskutowali o konieczności edukacji ekologicznej i kształtowaniu świadomości ekologicznej Polaków. Robert Korzeniowski zauważył, że Igrzyska Olimpijskie – największe święto Sportu również mogą być okazją do edukacji. Jako przykład wskazał Olimpiadę w Londynie. "Analizując obiekty, które powstały spcejalnie na te Igrzyska, zauważamy przede wszystkim ekologiczne założenia. Budynki zostały często wybudowane z odpadów poprzemysłowych, z elementów, które nadają się do recyclingu. Pomyślano także o rozwiązaniach ekologicznych jeżeli chodzi o systemy klimatyzacji itp". Andrzej Supron podkreślał jak istotne jest kształtowanie zachowań proekologicznych każdego z nas w codziennym życiu. "Jeśli młody człowiek nasiąknie – dobrymi rzeczami to jest w stanie zmienić świat" – mówił. „To, że chodzimy po trawie oznacza, że ktoś ją kiedyś posiał"  podkreślał kontekst edukacji i wielopokoleniowej odpowiedzialności za stan naszej planety, Senator Andrzej Person.

Wielokrotnie poruszano również kwestię działań związanych z ochroną środowiska w biznesie. Zwrócono uwagę na konieczność dążenia do zrównoważonej gospodarki. „Obecnie rozwijamy w Polsce (w województwie pomorskim) plantację topoli o krótkiej rotacji, która ma się stać największą plantacją tego rodzaju w Europie. Zbiory z takiej plantacji dostarczają biomasę, która stanowi odnawialne źródło energii. Biomasa zastąpi paliwa kopalne używane obecnie do produkcji celulozy i papieru w naszych zakładach w Kwidzynie" – zauważyła Anna Borzeszkowska z International Paper. „Koncepcja gospodarki cyrkulacyjnej , jaką głosi Robert-Jan van Ogtorp, to kierunek myślenia, który polega na tworzeniu mechanizmów powtórnego wykorzystania surowców i materiałów. Rzeczy powinny mieć drugie życie" – mówiła prowadząca debatę Dominika Kulczyk-Lubomirska.

Ten temat kontynuował Paweł Herman. „Bardzo istotne jest, abyśmy w codziennym życiu dostrzegali kwestie związane z ochroną środowiska. Konieczna jest edukacja w tym zakresie. Wciąż niewiele osób wie, że na przykład: z 35 przetworzonych butelek PET można wyprodukować jedną bluzę z polaru, a 70 kg zebranej makulatury to ochrona 1 drzewa. Coraz więcej konsumujemy, coraz szybciej zużywamy produkty, coraz chętniej kupujemy nowości. Środowisko naturalnie nie nadąża za tymi zmianami. Każdy z Nas może mu pomóc  włączając się aktywnie w proces wykorzystania cennych zasobów, jakimi są odpady. Dlatego podjęliśmy się realizacji projektu STENA EkoStacja. Wpisuje się on w rozwój nowoczesnego społeczeństwa. Recykling surowców wtórnych obniża wykorzystanie energii, redukuje emisję CO2 do atmosfery i przyczynia się do odpowiedzialnego gospodarowania zasobami naturalnymi". "Co na co dzień robię, aby dbać o środowisko?" – takie pytanie postawiono słuchaczom zgromadzonym w strefie Green Point. Na zakończenie debaty przekazano odwiedzającym stoisko Green Cross Poland blisko 200 sadzonek drzew.

Green Point 4

 

źródło: Green Cross Poland

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej