- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
Przyszłość temperaturowych nisz ludzkich (21312)
2020-05-13Drukuj
Przez tysiące lat ludzie koncentrowali się w zaskakująco wąskim podzbiorze dostępnych klimatów Ziemi, charakteryzujących się średnimi rocznymi temperaturami około ∼13 ° C. Ten rozkład prawdopodobnie odzwierciedla niszę temperaturową człowieka związaną z podstawowymi ograniczeniami.
W zależności od scenariuszy wzrostu populacji i ocieplenia, przewiduje się, że w ciągu najbliższych 50 lat od 1 do 3 miliardów ludzi pozostanie poza warunkami klimatycznymi, które służyły ludzkości przez ostatnie 6000 lat. Przy braku łagodzenia klimatu lub migracji znaczna część ludzkości będzie narażona na średnie roczne temperatury wyższe niż obecnie.
Wszystkie gatunki mają niszę środowiskową i pomimo postępu technologicznego ludzie raczej nie będą wyjątkiem. Przez tysiąclecia ludzkie populacje przebywały w tej samej wąskiej części koperty klimatycznej dostępnej na kuli ziemskiej, charakteryzującej się głównym trybem od około 11°C do 15°C średniej rocznej temperatury. Wspierając fundamentalny charakter tej niszy temperaturowej, obecna produkcja roślin i zwierząt gospodarskich jest w dużej mierze ograniczona do tych samych warunków, a te same wartości optymalne zostały znalezione w rolniczej i nierolniczej produkcji gospodarczej krajów poprzez analizy zmienności z roku na rok.
W dotychczasowym scenariuszu zmiany klimatu przewiduje się, że położenie geograficzne tej niszy temperaturowej ulegnie zmianie w ciągu najbliższych 50 lat w porównaniu z przesunięciem od 6000 BP. Populacje nie będą po prostu śledzić zmieniającego się klimatu, ponieważ adaptacja na miejscu może rozwiązać niektóre wyzwania, a wiele innych czynników wpływa na decyzje o migracji. Niemniej jednak przy braku migracji przewiduje się, że jedna trzecia światowej populacji doświadczy średniej rocznej temperatury >29°C, które obecnie znajduje się tylko na 0,8% powierzchni ziemi, głównie skoncentrowanej na Saharze. Ponieważ potencjalnie najbardziej dotknięte regiony należą do najbiedniejszych na świecie, gdzie zdolności adaptacyjne są niskie, poprawa rozwoju człowieka na tych obszarach powinna stanowić priorytet obok łagodzenia zmiany klimatu.
Globalne ocieplenie wpłynie na ekosystemy, a także na zdrowie ludzkie, źródła utrzymania, bezpieczeństwo żywności, zaopatrzenie w wodę i wzrost gospodarczy na wiele sposobów. Prognozuje się, że gwałtownie uderzenia ciepła wzrosną wraz ze stopniem ocieplenia. Na przykład szacuje się, że ocieplenie do 2°C w porównaniu z 1,5°C zwiększy liczbę osób narażonych na ryzyko związane z klimatem i ubóstwo nawet o kilkaset milionów do 2050r. Trudno jednak przewidzieć wpływ złożonej interakcji mechanizmów napędzanych przez ocieplenie.
Duży wpływ na dobrostan ludzi zależeć będzie od reakcji społecznych. Często istnieją opcje lokalnych adaptacji, które mogą poprawić efekty przy wystarczających zasobach. Jednocześnie, podczas gdy niektóre regiony mogą napotkać malejące warunki do rozwoju ludzi, warunki w innych miejscach poprawią się. Dlatego pomimo ogromnych barier psychologicznych, społecznych i politycznych w migracji, zmiana geograficznego rozmieszczenia populacji ludzkiej i produkcji rolnej jest kolejną prawdopodobną częścią spontanicznej lub zarządzanej adaptacyjnej reakcji ludzkości na zmieniający się klimat.
Oczywiste jest, że konieczne jest zrozumienie warunków klimatycznych niezbędnych do rozwoju ludzi. Pomimo długiej i burzliwej historii badań nad rolą klimatu i środowiska jako całości, społeczeństwa w geografii i poza nią, powiązania przyczynowe pozostają trudne do ustalenia, a twierdzenia deterministyczne są w dużej mierze obalone, biorąc pod uwagę złożoność omawianych relacji. Zamiast ponownie wprowadzać mętne wody determinizmu środowiskowego, przyjrzymy się temu złożonemu i kontrowersyjnemu zagadnieniu. Wydobywamy olbrzymie zbiory informacji demograficznych, użytkowania gruntów i klimatu, które stały się dostępne w ostatnich latach, aby zapytać, jakie były warunki klimatyczne dla życia ludzkiego w ciągu ostatnich tysiącleci, a następnie zbadać, gdzie przewidywane są te warunki w przyszłości .
Wyniki badania można zobaczć TUTAJ
Źródło: www.pnas.org
Podobne artykuły
- Mobilność, multimodalność, współdzielenie, ekologia i autonomia
Automatyzując transport drogowy można uniknąć w Polsce kosztów rzędu 51 mld zł rocznie związanych z wypadkami i kolizjami - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Autonomiczny transport przyszłości”. Do tego dochodzi 2,4 mld zł rocznie możliwych oszczędności dla branży logistycznej dzięki zredukowaniu kosztów paliwa i wynagrodzeń przy nawet częściowej automatyzacji - wynika z raportu przygotowanego przez PIE i Ministerstwo Infrastruktury.
Więcej
- #ChcemyWiedzieć - domagamy się rzetelnej edukacji klimatycznej.
My, uczniowie i uczennice polskich szkół, jesteśmy pierwszym pokoleniem, które dorasta w czasach kryzysu klimatycznego oraz ostatnim, które może go jeszcze powstrzymać. Już tego lata Polsce grozi największa w historii susza. Czekają nas dalsze pożary i powodzie. A to dopiero początek.
Więcej
- Nowe badanie pokazuje wysokie poparcie Polaków dla OZE
Dwa dni temu (10 maja 2020) Centrum Badań Marketingowych Indicator okazało wyniki nowego badania społecznego na temat opinii Polaków o różnych źródłach energii.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności