- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
Ponad 10 mln miejsc pracy w OZE (20506)
2018-05-17Drukuj
W 2017 r. w branży energii odnawialnej na całym świecie powstało ponad 500 tys. nowych miejsc pracy, co stanowi wzrost o 5,3 proc. w stosunku do 2016 r. – poinformowała we Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) publikując piątą edycję rocznego przeglądu „Energia odnawialna i zatrudnienie”.
Jak wynika z raportu IRENA łączna liczba osób zatrudnionych w sektorze energetyki odnawialnej, łącznie z segmentem dużych elektrowni wodnych, wynosi obecnie 10,3 mln osób na całym świecie i po raz pierwszy przekracza granice 10 mln.
„Energia odnawialna stała się filarem niskoemisyjnego wzrostu gospodarczego dla rządów na całym świecie, o czym świadczy rosnąca liczba miejsc pracy w tym sektorze”, powiedział Adnan Z. Amin, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej.
Chiny, Brazylia, Stany Zjednoczone, Indie, Niemcy i Japonia pozostają największymi na świecie pracodawcami w sektorze energii odnawialnej. 70 proc. miejsc pracy związanych z OZE znajduje się w tych krajach. Jednocześnie jak wskazuje raport koncentracja produkcji na rzecz OZE jest nadal bardzo wysoka, bo 60 proc. wszystkich miejsc pracy związanych z tym sektorem znajduje się w Azji.
„Opublikowane dane podkreślają również coraz większe różnice regionalne. Społeczne i środowiskowe korzyści płynące z energii odnawialnej są najbardziej widoczne tam, gdzie pozwoliła na to korzystna polityka”, dodał Amin. „Liczby te potwierdzają naszą analizę, zgodnie z którą dekarbonizacja światowego systemu energetycznego może przyczynić się do rozwoju światowej gospodarki i stworzenia do 2050 r. do 28 mln miejsc pracy.”
Największym pracodawcą spośród wszystkich technologii OZE pozostaje przemysł fotowoltaiczny, który daje zatrudnienie blisko 3,4 mln osób. Ubiegły rok przyniósł wzrost o prawie 9 procent w porównaniu z 2016 r. i był związany z instalacją rekordowej mocy (94 GW) w tego typu źródłach. Szacuje się, że Chiny zapewniają dwie trzecie miejsc pracy w sektorze fotowoltaiki, co odpowiada 2,2 mln miejsc pracy (wzrost o 13 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim). Pomimo nieznacznych spadków w Japonii i Stanach Zjednoczonych, nadal kraje te plasują się bezpośrednio za Chinami pod względem zatrudnienia w sektorze fotowoltaiki. Indie i Bangladesz również znalazły się w pierwszej piątce. Łącznie na te pięć krajów przypada 90 procent globalnego rynku fotowoltaiki.
Liczba miejsc pracy w sektorze energii wiatrowej zmniejszyła się nieznacznie w ubiegłym roku do 1 mln 150 tys. na całym świecie. Miejsca pracy w sektorze energii wiatrowej znajdują się w stosunkowo niewielkiej liczbie krajów. Chiny odpowiadają za 44 procent światowego zatrudnienia w tym sektorze energii wiatrowej, a Unia Europejska – 30 procent. Połowa z dziesięciu krajów o największej mocy zainstalowanej energii wiatrowej na świecie to kraje europejskie.
Jak wynika z raportu IRENA Polska znalazła się na dziewiątym miejscu pod względem miejsc pracy związanych z biopaliwami oraz czternastej pozycji pod względem miejsc pracy związanych z energetyką wiatrową.
Spośród krajów UE, najwięcej miejsc pracy w OZE mają Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Polska i Hiszpania. Według najnowszych dostępnych danych (2016 r.), OZE dają zatrudnienie 1 mln 190 tys. mieszkańcom UE (wzrost z 1 mln 160 tys w roku poprzednim). Najwięcej miejsc pracy jest związanych z biomasą (389 tys.) i energetyką wiatrową (344 tys., w tym w Niemczech 160 tys.). Energetyka wiatrowa jest jednym z najmocniejszych punktów europejskiego sektora OZE. Połowa krajów świata, które najmocniej rozwinęły swoje moce w tym zakresie w 2017, to członkowie UE. Moc morskich farm wiatrowych wzrosła w 2017 r. dwa razy mocniej niż w 2016 – o 3,1 GW.
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności