więcej


Książki / raporty

O gazie łupkowym na Forum Ekonomicznym (13213)

2011-09-13

Drukuj

"Europa prawdopodobnie nie będzie potrzebować eksploatacji gazu łupkowego. Dzięki gazociągom, terminalom LNG ma dostęp do 70 proc. światowych zasobów gazu" – powiedział dziennikarzom w Krynicy wiceprezes Shell ds. poszukiwań i wydobycia w Norwegii David Loughman. Z kolei w tym roku PGNiG zacznie szukać gazu na koncesji Tomaszów Lubelski.

Loughman zaznaczył jednak, że dla niektórych regionów Europy eksploatacja gazu łupkowego może okazać się opłacalna: Shell przygląda się polskim poszukiwaniom gazu niekonwencjonalnego. "Jesteśmy na wczesnym etapie, nie wiemy dokładnie, jakie są zasoby tego gazu, jaka jest jakość gazu" – powiedział. Dodał, że produkcja gazu łupkowego na większą skalę może rozpocząć się 10-15 lat.

Podkreślił też, że jego spółka jest w stałym kontakcie z PGNiG, które jest partnerem Shell w Norwegii. "Współpraca przebiega bardzo dobrze" – zaznaczył.

W Polsce – jak dotąd – wydano ponad 100 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in. dla polskich firm PGNiG, Orlen Upstream, Lotos, amerykańskiego ExxonMobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i angielskiej Lane Energy.

Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie. Planowane są prace w kolejnych miejscach, głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań, to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

"Chcemy dostać kolejne koncesje na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce" – poinformował na Forum wiceprezes PGNiG Marek Karabuła: "cały czas spływają do nas dane geologiczne i analizujemy je. Te najbardziej atrakcyjne obszary koncesyjne są już zajęte przez poszczególne firmy. Cały czas liczymy na to, że pozyskamy jeszcze kolejne koncesje jeśli chodzi o złoża gazu z łupków" – powiedział. Nie chciał jednak zdradzić, o ile koncesji stara się spółka.

Dodał, że aktualnie PGNiG prowadzi aktywne prace poszukiwawcze na koncesji Wejherowo. "Będziemy już niebawem prowadzić aktywne działania na koncesji Tomaszów Lubelski. To jest odwiert, który nazywamy Lubyczą Królewską" – powiedział i dodał, że ten odwiert rozpocznie się jeszcze w tym roku.

PGNiG posiada 15 koncesji na poszukiwanie konwencjonalnych i niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w Polsce.

***

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu – podkreśliła Agencja – powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ok. 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. Kanadyjska produkcja gazu niekonwencjonalnego wynosi około jednej trzeciej produkcji USA.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej