więcej


Książki / raporty

Nowa ustawa nie pomoże OZE (13752)

2011-12-22

Drukuj

logo_Koalicja_KlimatycznaZdaniem organizacji ekologicznych ustawa powinna dać jednocześnie nowy, silny impuls do rozwoju energetyki odnawialnej oraz wspierać zrównoważony rozwój gospodarczy. Niestety przedstawiony projekt nie tworzy podstaw dla szybkiego i harmonijnego rozwoju odnawialnej energetyki w Polsce.

"Przekazaliśmy Ministerstwu Gospodarki społeczne założenia do ustawy przygotowane przez współpracowników Koalicji" – mówi Ilona Jędrasik, ekspert ds. politycznych Koalicji Klimatycznej. "W naszym przekonaniu ustawa powinna całościowo regulować kwestie wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Niestety Ministerstwo nie uwzględniło naszych uwag. W projekcie ustawy brak kluczowych zagadnień – nie zawiera on współczynników wsparcia dla poszczególnych typów i wielkości instalacji, nie odnosi się do kwestii przyłączania nowych instalacji do sieci energetycznej. Zamiast konkretnych rozwiązań, projekt ustawy zawiera przede wszystkim przepisy odsyłające, na podstawie których, w przyszłości, mają zostać przygotowane rozporządzenia wykonawcze".

Projekt ustawy wyraźnie ogranicza się do wdrożenia przepisów unijnych, nie tworzy stabilnych warunków działania dla inwestorów w odnawialne źródła energii (OZE) i nie rozwiązuje problemu tworzenia rynku OZE. W opinii Koalicji Klimatycznej i ClientEarth w obecnej wersji projekt ustawy nie będzie wspierał powstawania nowych, trwałych mocy, czego oczekuje się od tego aktu prawnego.

Ustawa powinna zawierać konkretne wskazania w jaki sposób rozwijać OZE. W szczególności powinna wspierać budowę mikro- i miniźródeł stanowiących podstawę rozwoju energetyki rozproszonej, bez pogorszenia warunków działania dużych instalacji" – twierdzi dr hab. Zbigniew M. Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej. "Jeśli nie zostanie to poprawione utracimy szansę na tworzenie nowych miejsc pracy i kreowanie innowacyjnej przedsiębiorczości. Uchwalenie ustawy powinno być traktowane jako szansa dla polskiej gospodarki, a nie mechaniczne wdrożenie unijnej dyrektywy".

Koalicja Klimatyczna i ClientEarth oczekują, że Ministerstwo Gospodarki wyznaczy odpowiednio długi czas na konsultacje projektu ustawy, uwzględniając, że proces ten rozpoczyna się w okresie świątecznym, co może ograniczyć zainteresowanym stronom odpowiednie przygotowanie uwag i wniosków.

 

źródło: Koalicja Klimatyczna

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej