- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
PwC: rośnie zainteresowanie samochodami hybrydowymi. Ich udział w rynku będzie się zwiększał
2013-07-31Do 2020 roku samochody elektryczne i hybrydowe mogą osiągnąć 6,3 proc. udziału w rynku. Z badań firmy doradczej PwC wynika, że najważniejsze dla rozwoju tej branży będzie powstanie sieci wygodnych stacji ładowania i wymiany baterii. W Polsce największą barierą jest brak zachęt finansowych dla kupujących takie auta i wysokie koszty eksploatacji w stosunku do samochodów jeżdżących na paliwach tradycyjnych, w szczególności LPG.
Więcej
-
Energetyka w perspektywie roku 2050, czyli jak niekorzyść przetworzyć na korzyść
2013-07-30Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne i brak prac odtworzeniowych powodują, że pilna staje się konieczność modernizacji polskiej energetyki. Jej rozpoczęcie utrudnia brak jasnych ram prawnych, niepewność co do przyszłości światowej i europejskiej polityki klimatycznej, a także słabość ekonomiczna przedsiębiorstw, nie dysponujących środkami finansowymi dla wdrożenia szerokiego programu inwestycyjnego. I chociaż świadomość potrzeby tych prac jest powszechna, to debata o przyszłości energetyki nie tylko jest zawężona do grona polityków, specjalistów i bezpośrednio pracujących w tym sektorze, ale także bardzo silnie obciążona jest stereotypowym postrzeganiem sektora energetycznego oraz zależnościami biznesowo-politycznymi.
Więcej
-
Francuzi do Polaków: ostrożnie z gazem łupkowym
2013-07-30Francuzi ostrzegają Polaków, że z eksploatacją gazu łupkowego trzeba uważać, „żeby potem nie żałować". Jeden z najbardziej aktywnych francuskich ekologów Nicolas Hulot, który ostatnio odwiedził Warszawę jako oficjalny przedstawiciel prezydenta Francois Hollande'a do spraw zmian klimatycznych i ekologii, zaapelował o bardziej ekologiczne rozwiązania.
Więcej
-
Najbardziej ekologiczny biurowiec Europy Środkowo-Wschodniej stanie w Warszawie
2013-07-30Powstający przy al. Jana Pawła II w Warszawie biurowiec Atrium 1 będzie najbardziej "zielonym" budynkiem biurowym w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Budująca obiekt Skanska podkreśla, że oszczędności dla najemców sięgną blisko 80 tys. złotych rocznie za każdy tysiąc metrów kwadratowych.
Więcej
-
Najbardziej ekologiczny biurowiec Europy Środkowo-Wschodniej stanie w Warszawie
2013-07-30Powstający przy al. Jana Pawła II w Warszawie biurowiec Atrium 1 będzie najbardziej "zielonym" budynkiem biurowym w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Budująca obiekt Skanska podkreśla, że oszczędności dla najemców sięgną blisko 80 tys. złotych rocznie za każdy tysiąc metrów kwadratowych.
Więcej
-
Mieszkańcy Afryki i Azji pierwsi ucierpią przez zmiany klimatu
2013-07-29Zmiany klimatyczne w pierwszej kolejności dotkną najbiedniejszych mieszkańców Afryki, Azji Południowej oraz Południowo-Wschodniej. Zagrożone są miliony osób – ostrzega Bank Światowy w swoim raporcie. Problemów z żywnością możemy oczekiwać już w najbliższych dwóch dziesięcioleciach.
Więcej
-
Zanieczyszczający płaci? Tylko kiedy już nie ma innego wyjścia
2013-07-29Dyrektywy Unii Europejskiej nie należą do lektur łatwych. Co więcej, im większy wpływ dana dyrektywa ma mieć na życie każdego z nas, tym trudniejszym językiem wydaje się pisana. Nie zmienia to faktu, że większość zmian, które wpłynęły na poprawę jakości powietrza, wody, ochronę bioróżnorodności, gospodarkę odpadami, zawartość substancji toksycznych w kupowanych przez nas produktach oraz licznych innych tematów ze styku ochrony środowiska, gospodarki i jakości życia obywateli zostały wymuszone przez przynależność naszego kraju do Unii Europejskiej i obowiązek stopniowego dostosowywania przepisów Polski do standardów europejskich.
Więcej
-
Oczyszczalnie wyposażone w biogazownie ponoszą dużo mniejsze koszty
2013-07-29Wyposażając oczyszczalnię ścieków w instalację biogazową, korzysta się na tym na dwa sposoby. Duża część kosztów eksploatacji oczyszczalni to wydatki na zakup energii elektrycznej i cieplnej, które dzięki biogazowni można zmniejszyć nawet o połowę. Druga korzyść to tańsza i bardziej proekologiczna utylizacja osadów ściekowych.
Więcej
-
Musk buduje nowy środek transportu. 1100 km/h dzięki energii słonecznej
2013-07-2842-letni miliarder Elon Musk ogłosił plany budowy systemu szybkiego transportu napędzanego energią słoneczną o nazwie Hyperloop. Dzięki Hyperloop podróż z San Francisco do Los Angeles ma zająć zaledwie 30 minut.
Więcej
-
Oświeceni dzięki energii z natury
2013-07-28Dzierżoniów inwestuje w OZE: 115 ulicznych lamp solarnych zostanie zainstalowanych w kilkunastu miejscowościach na terenie gminy. Lampy zostaną ustawione w miejscach, które są znacznie oddalone od głównych ciągów komunikacyjnych.
Więcej
-
Uchwyć urodę wody i wygraj atrakcyjne nagrody w konkursie fotograficznym WWF
2013-07-27Rzeki i jeziora znajdują się w kadrze Twoich zainteresowań? Planujesz spędzić wakacje na kajaku, łódce lub po prostu nad wodą? Kochasz polską przyrodę? Jeżeli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś TAK, powinieneś wziąć udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez WWF Polska. Uchwyć urodę wody i wygrywaj atrakcyjne nagrody na wody.wwf.pl!
Więcej
-
Panele fotowoltaiczne na dachach autobusów miejskich w Lublinie
2013-07-27Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Lublinie na dachach swoich autobusów zainstaluje panele fotowoltaiczne, które będą ładować ich akumulatory.
Więcej
-
Zmierzch węgla kamiennego w Polsce i co dalej?
2013-07-26Polskie zasoby węgla kamiennego możliwe do wydobycia w opłacalny sposób kurczą się w błyskawiczny tempie. Oznacza to, że spadek wydobycia będzie się pogłębiał, a eksploatacja polskiego węgla będzie coraz kosztowniejsza. To spowoduje, że przy tanim surowcu sprowadzanym zza granicy stanie się ona zupełnie nieopłacalna.
Więcej
-
Sejm przyjął poprawkę prosumencką. Nowelizacja prawa energetycznego nie rozwiązuje jednak problemów branży OZE
2013-07-26Sejm dziś rano, 26 lipca br., jednogłośnie przyjął poselską nowelizację prawa energetycznego, tzw. mały trójpak. Nowelizacja pozwala na otwarcie rynku energii dla prosumentów, czyli umożliwia wszystkim obywatelom sprzedaż samodzielnie wyprodukowanej energii do sieci dystrybucyjnej. Nie zapewnia jednak żadnego systemu wsparcia dla mikroinstalacji oraz nie rozwiązuje innych, poważnych problemów branży energetyki odnawialnej w Polsce.
Więcej
-
Przyszłość etykiet energetycznych na okna
2013-07-26Zmiany zarówno technologiczne, jak i prawne, zmierzają w kierunku znacznego zwiększenia poziomu energooszczędności okien. Podczas gdy krajowe regulacje mówią jedynie o oknach w nowopowstających budynkach, organizacja Glass for Europe nakłania Komisję Europejską do pilnego uregulowania kwestii etykietowania okien podlegających wymianie w budynkach już istniejących.
Więcej
-
Przyszłość etykiet energetycznych na okna
2013-07-26Zmiany zarówno technologiczne, jak i prawne, zmierzają w kierunku znacznego zwiększenia poziomu energooszczędności okien. Podczas gdy krajowe regulacje mówią jedynie o oknach w nowopowstających budynkach, organizacja Glass for Europe nakłania Komisję Europejską do pilnego uregulowania kwestii etykietowania okien podlegających wymianie w budynkach już istniejących.
Więcej
-
Ile „bio” w paliwach - Narodowe Cele Wskaźnikowe na lata 2013-2018
2013-07-26Zwiększenie obowiązku zapewnienia udziału biokomponentów w ogólnej ilości sprzedawanych paliw i biopaliw ciekłych nakłada na przedsiębiorców rozporządzenie w sprawie Narodowych Celów Wskaźnikowych (NCW) na lata 2013-2018 przygotowane w Ministerstwie Gospodarki. Dokument został przyjęty przez Radę Ministrów 23 lipca 2013 r.
Więcej
-
Dopłaty do mieszkań i domów energooszczędnych – aktualizacja programu NFOŚiGW
2013-07-26W lipcu br. zarząd NFOŚiGW przyjął aktualizację ogólnopolskiego programu wsparcia dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. W porównaniu do poprzedniej wersji programu (opublikowanej w listopadzie 2012 r.) doprecyzowane zostały techniczne wymagania, jakie muszą spełniać budynki kwalifikujące się do dofinansowania oraz sposób weryfikacji projektów (załącznik 3 do programu).
Więcej
-
Oszczędności dzięki poprawie efektywności transportu
2013-07-25Jak wynika z nowego raportu Międzynarodowej Agencji Energetyki (MAE), poprawa efektywności energetycznej systemu transportu miejskiego pozwoliłaby zaoszczędzić do 54,6 bln euro do 2050 r. Byłoby to możliwe dzięki zmniejszeniu wydatków na pojazdy, paliwo i infrastrukturę transportową.
Więcej
-
Minister środowiska popiera biogazownie
2013-07-25Podczas debaty o przyszłości unijnej polityki klimatycznej Marcin Korolec, minister środowiska, po raz kolejny wyraźnie opowiedział się za rozwojem w Polsce sektora biogazowego, zaliczając biogazownie, szczególnie rolnicze, do najkorzystniejszych dla naszego kraju odnawialnych źródeł energii.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności