- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Oblicza Energiewende – Niemieckie spółdzielnie energetyczne w pigułce
2013-10-02Energiewende to niemiecki plan przejścia na gospodarkę niskowęglową poparty skutecznymi instrumentami promocji odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Przez ostatnie 10 lat realizacja planu dała efekty i zyski nie tylko dla wielkich firm, lecz przede wszystkim dla obywateli. Wielu z nich skorzystało na Energiewende, dzięki rozwojowi spółdzielni energetycznych.
Więcej
-
Wiatraki a potrzeba ochrony krajobrazu
2013-10-02Prezydencki projekt ustawy ma umożliwić przeciwdziałanie postępującej degradacji walorów krajobrazowych naszego kraju. Ale jednym z efektów ubocznych ustawy może być wydłużenie listy problemów, z którymi zmagają się dziś inwestorzy wznoszący farmy wiatrowe.
Więcej
-
Niemcy chcą opóźnić normy redukcji CO2 dla samochodów. Jak zagłosuje Polska?
2013-10-02W najbliższy piątek w Brukseli przedstawiciele państw Unii zagłosują w sprawie przyjęcia norm poprawy efektywności paliwowej samochodów. Jeżeli najnowsza propozycja Niemiec w tej sprawie zyska akceptację, nowe normy wejdą z czteroletnim opóźnieniem. Dla Polski oznacza to jeszcze silniejszą zależność od rosyjskiej ropy, dla polskich kierowców – wyższe rachunki za benzynę. Polska jest jednym z nielicznych krajów, których stanowisko nie jest znane.
Więcej
-
Projektowanie domu energooszczędnego i pasywnego
2013-10-01Według obowiązujących w Polsce przepisów zapotrzebowanie na energię cieplną standardowego domu wynosi ok. 120 kWh/m2/rok, domu energooszczędnego – 50 kWh/m2/rok, a domu pasywnego – 15 kWh/m2/rok. Ograniczanie zużycia energii i ciepła powinno zostać uwzględnione już na etapie projektowania domu energooszczędnego lub pasywnego.
Więcej
-
Na skutek ocieplenia oceany zmienią się nie do poznania
2013-10-01Większość energii globalnego ocieplenia powoduje ogrzewanie nie tyle atmosfery, co oceanów. To plus zakwaszenie wód może sprawić, że za kilkaset lat oceany będą zupełnie inne niż dziś – mówili fizycy na spotkaniu, które odbyło się 27 wrzesnia br. w Warszawie.
Więcej
-
Bezpłatne uprawnienia do emisji CO2 dla energetyki przyznane
2013-10-01Ministerstwo Gospodarki w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska przedstawia listę instalacji wytwarzających energię elektryczną, które są objęte systemem EU ETS, wraz z przydziałami bezpłatnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla w okresie rozliczeniowym 2013-2020.
Więcej
-
Nowy raport IPCC – najważniejsze wnioski
2013-09-30Niedawno opublikowano pierwszą część piątego raportu IPCC (AR5), przedstawiającego wyniki wieloletnich badań nad zmianami klimatu. Ziemia na Rozdrożu przedstawia główne wnioski płynące z nowego opracowania. Nie brzmią one optymistycznie.
Więcej
-
Gwarancja pochodzenia – nowy instrument w systemie wsparcia odnawialnych źródeł energii
2013-09-30W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 26 lipca br. o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw, zwanej małym trójpakiem energetycznym, wprowadzono zmianę w grupie instrumentów wsparcia odnawialnych źródeł energii. Dotyczy ona utworzenia gwarancji pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnym źródle energii.
Więcej
-
Szkoła Trenerów dla Dobrego Klimatu – nowy edukacyjny projekt Pracowni
2013-09-29Rusza rekrutacja do nowego edukacyjnego projektu Pracowni – Szkoła Trenerów dla Dobrego Klimatu. Jest to jedyna w Polsce oferta szkoły trenerskiej dla zwiększenia kompetencji zawodowych trenerów/edukatorów by przeciwdziałać negatywnym zmianom klimatu.
Więcej
-
Najnowsze autobusy Solaris będą jeździć bez ładowania przez całą dobę
2013-09-29Nie zanieczyszczają środowiska, są cichsze od spalinowych, pozwalają zaoszczędzić na paliwie. Elektryczne autobusy z Polski coraz częściej pojawiają się na ulicach europejskich miast. Firma Solaris szykuje się do zaprezentowania nowego modelu pojazdu, który będzie mógł kursować 24 godziny na dobę. Wszystko dzięki nowej metodzie ładowania na przystankach, przy pomocy dachowego pantografu.
Więcej
-
Greenpeace: Można jeszcze zapobiec najtragiczniejszym skutkom zmian klimatu
2013-09-2827 wrzesnia br. w Sztokholmie Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował pierwszą część Piątego Raportu dotyczącego zmian klimatu AR5 [1]. Naukowcy ostrzegają przed rosnącą liczbą niepokojących zjawisk pogodowych, jednocześnie wskazując na fakt, iż przeciwdziałanie najbardziej dotkliwym skutkom zmian klimatu jest ciągle możliwe.
Więcej
-
Lasy dla wszystkich
2013-09-28Komisja Europejska przedstawiła 23 września br. nową strategię wykorzystywania terenów leśnych – czytamy na stronie Euractiv.pl. Strategia stara się zrównoważyć wykorzystanie lasów dla celów gospodarczych ze względami ekologicznymi.
Więcej
-
Rozpędzony rynek kolektorów słonecznych nie zwalnia tempa
2013-09-28Rynek kolektorów słonecznych jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się rynków kapitałowych w branży OZE w Polsce, w segmencie zielonego ciepła i chłodu. I jednym z najbardziej obiecujących. Sektor ten ma olbrzymi potencjał i perspektywy wzrostu jako wiodąca technologia tzw. energetyki prosumenckiej. Pomimo tego, że kolektory słoneczne wykorzystuje w Polsce już ponad 110 tysięcy użytkowników, nasycenie rynku (0,032 m2 na głowę mieszkańca) jest o rząd wielkości niższe niż w krajach europejskich o podobnym nasłonecznieniu.
Więcej
-
ClientEarth: Stanowisko Komisji Europejskiej potwierdza naszą ocenę, że w ramach procedury przygotowania rozbudowy Elektrowni Opole naruszono prawo UE
2013-09-2725 września br. Komisarz ds. Polityki Klimatycznej Connie Haadegard, w imieniu Komisji Europejskiej, odpowiedziała na interpelację 6 posłów Parlamentu Europejskiego z 4 krajów i 5 grup politycznych w sprawie legalności planowanej rozbudowy elektrowni w Opolu. Według nich inwestycja stoi w sprzeczności z unijną polityką klimatyczną oraz została przygotowana z naruszeniem prawa.
Więcej
-
W nowym budżecie UE więcej pieniędzy dla kolei
2013-09-27Resort transportu zapowiada, że znaczenie kolei w polityce transportowej będzie rosło. Docelowo na kolej ma pójść 40 proc. środków na transport z unijnego budżetu 2014-2020. Pomóc ma także nowy unijny fundusz "Łącząc Europę".
Więcej
-
Gaz łupkowy: 4 nauczki z USA
2013-09-26Stany Zjednoczone obdarowały świat wieloma cudownymi rzeczami. Bomba atomowa i masło orzechowe. Linie montażowe i coca cola. A teraz mamy następny amerykański wynalazek, który zamierzamy wyeksportować poza nasze granice i prosto do waszych zasobów wody: szczelinowanie hydrauliczne. Greenpeace przedstawia cztery lekcje dla krajów, które zamierzają wkrótce rozpocząć wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania.
Więcej
-
Prezydencki projekt zablokuje budowę wiatraków
2013-09-26Prezydencki projekt tzw. ustawy krajobrazowej ograniczy rozwój wiatraków. Tym samym Polska nie wypełni unijnych wymogów dotyczących udziału energii z odnawialnych źródeł. Jak alarmują przedstawiciele branży wiatrakowej przepisy zahamują rozwój energetyki wiatrowej i złamią konstytucyjną zasadę samorządności gmin.
Więcej
-
Komentarz WWF: Węglowa propaganda Ministerstwa Środowiska
2013-09-26Ministerstwo Środowiska ogłaszając zawarcie partnerstwa z biznesem z okazji nadchodzącego szczytu klimatycznego, zwołanego w celu omówienia działań na rzez obniżenia emisji gazów cieplarnianych, zaprosiło do współpracy największych emitentów CO2. W gronie firm zaproszonych do wsparcia szczytu, na wniosek specjalnej ministerialnej komisji, nie ma podmiotów, których głównym obszarem działalności byłaby zielona energetyka, bądź czysta technologia. Ministerstwo nie wymaga też od tych partnerów żadnych realnych działań na rzecz obniżenia emisji, otrzymując w zamian peleryny przeciwdeszczowe, notatniki i długopisy – ostrzega WWF Polska.
Więcej
-
Wspierać efektywnie – zmiany w programie dopłat do solarów
2013-09-25Od 1 października br. w popularnym programie dopłat NFOŚiGW do kolektorów słonecznych, zostaną wprowadzone zmiany do umów zawieranych przez banki z klientami indywidualnymi. Choć nowe zasady gwarantują uzależnienie wysokości dopłat od powierzchni czynnej kolektora, co związane jest z efektywnością montowanych kolektorów, to zmiana ta powoduje, że część importerów i dystrybutorów obawia się spadku dochodu ze sprzedaży swoich kolektorów.
Więcej
-
Globalne ocieplenie nie jest kwestią wiary
2013-09-25Globalne ocieplenie nie jest kwestią wiary, bo zmiany klimatu są faktem potwierdzonym przez naukę – przypomina międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Dlatego należy przystąpić do działania na rzecz powstrzymania zmian klimatu już teraz, inwestując w energetykę odnawialną i promując efektywność energetyczną.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności