- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Na Pomorzu powstanie farma wiatrowa za 240 mln zł. Inwestor dostał pozwolenie budowlane
2013-02-02Farma wiatrowa, na budowę której zgodziło się Starostwo Powiatowe w Tczewie, powstanie na terenie gminy Gniew.
Więcej
-
Europejski przemysł zaniepokojony amerykańskim boomem łupkowym
2013-02-01W Stanach Zjednoczonych spada cena energii, a przemysł rozkwita – wszystko dzięki gazowi łupkowemu. W Unii Europejskiej kwestia szczelinowania hydraulicznego pozostaje kontrowersyjna. Europejskie przedsiębiorstwa, które konsumują duże ilości energii, są coraz bardziej zaniepokojone, czy będą w stanie utrzymać konkurencyjność.
Więcej
-
Wiceminister Kasprzak na konferencji energetycznej w Bazylei
2013-02-01Polityka energetyczno-klimatyczna oraz perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energii to główne tematy konferencji Global Energy Basel, w której udział wziął wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak. Spotkanie odbyło się 22 stycznia 2013 r. w Bazylei.
Więcej
-
Minister środowiska zapowiada wsparcie dla biogazowni
2013-02-01Jest szansa na kolejne źródło dofinansowania budowy biogazowni. Trwa właśnie zabezpieczania pieniędzy na ten cel w Ministerstwie Środowiska. "Małe rolnicze biogazownie są jednymi z najlepszych odnawialnych źródeł energii dla Polski" – uważa Marcin Korolec. Zainteresowanie ich budową jest duże, inwestycje są jednak blokowane przez brak ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Odnawialne źródła energii w Polsce w 2011 roku
2013-01-31Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno coroczny raport "Energia ze źródeł odnawialnych w 2011 roku". Celem publikacji jest przedstawienie informacji z zakresu pozyskiwania i zużycia energii ze źródeł odnawialnych w roku 2011 oraz dostępnych danych za lata 2002–2010. Prezentujemy główne wnioski płynące z szóstej edycji dokumentu.
Więcej
-
Niemiecka rewolucja energetyczna
2013-01-31Skąd się biorą nadwyżki energii w Niemczech? Dlaczego OZE są tańsze od źródeł konwencjonalnychm dlaczego rosną ceny energii elektrycznej i co to jest surcharge? Z dr Karoliną Jankowską, ekspertką od polityki energetycznej, rozmawia Adam Ostolski, współredaktor naczelny "Zielonych Wiadomości".
Więcej
-
J. Piechociński rozważa powołanie komisji nadzywczajnej ws. tzw. trójpaku energetycznego
2013-01-31Jeszcze w tym kwartale "trójpak energetyczny", czyli projekt ustaw prawo energetyczne, gazowe i o odnawialnych źródłach energii (OZE), ma trafić do parlamentu. Janusz Piechociński, wicepremier i szef resortu gospodarki zapowiada przyspieszenie prac nad tymi regulacjami. Jednocześnie sprzeciwia się oddzielnemu procedowaniu ustawy o zielonej energii, co postuluje część przedstawicieli branży. Nie wyklucza za to powołania nadzywczajnej komisji w tej sprawie.
Więcej
-
Jaki klimat drugiej kadencji Obamy?
2013-01-30Odkąd podczas poprzedniej kadencji Obamy republikanie w Kongresie zablokowali projekt systemu handlu emisjami, prezydent niewiele wspominał o ochronie klimatu. W październiku ubiegłego roku sytuację zmienił huragan Sandy, który spowodował zniszczenia wyceniane na 60 mld dolarów. Prezydent ciągle nie może liczyć na poparcie Kongresu, ale szykuje inną broń i zapowiada nadanie polityce klimatycznej szczególnego znaczenia. Czy spełni swoje obietnice?
Więcej
-
Zmniejszmy temperaturę na Ziemi
2013-01-30Klimat się zmienia – co do tego nie ma wątpliwości. Oczywiste jest także, że potrzebne są działania adaptacyjne. O konieczności ich wprowadzenia rozmawiano w piątek 25 stycznia w Ministerstwie Środowiska podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Turn down the heat. Why a 4°C Warmer World Must be Avoided".
Więcej
-
"Dynamiczna Polska" rozwija innowacje
2013-01-30Stworzenie wysoce konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy i współpracy przedsiębiorstw, administracji i nauki to główny cel strategii innowacyjności i efektywności gospodarki "Dynamiczna Polska 2020" (SIEG). 15 stycznia br. Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały w sprawie dokumentu przygotowanego w MG.
Więcej
-
Przygotowania do akcji "Listy dla Ziemi"
2013-01-30Fundacja ekologiczna ARKA rozpoczyna przygotowania do "Listów dla Ziemi", czyli największej akcji ekologicznej w Polsce. W kwietniu 2013 roku weźmie w niej udział ponad milion osób.
Więcej
-
Efekt odbicia – czy zielony wzrost jest możliwy?
2013-01-29Fundacja Heinricha Boella oraz Instytut Klimatu, Środowiska i Energii w Wuppertalu opublikowały raport "Zielony wzrost wyjaśniony. Jak efekt odbicia wypacza zrównoważone cele podczas wzrostu gospodarczego". Timan Santarius zwraca w nim uwagę na niezmiernie ważne zjawisko, zwykle pomijane w debacie o kształtowaniu zielonego wzrostu. Czy efektów odbicia da się uniknąć? Czy w związku z ich występowaniem zrównoważone cele w ogóle uda się zrealizować?
Więcej
-
Bruksela nakazuje rozwój sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych
2013-01-29Unia Europejska zadeklarowała rozwój infrastruktury służącej samochodom elektrycznym. Jednym z celów jest zwiększenie liczby stacji ładowania. Jest to część strategii, która ma ożywić produkcję samochodów niskoemisyjnych w Europie.
Więcej
-
Kolejne stanowisko prezesa URE w sprawie smart grid
2013-01-29Stanowisko prezesa URE w sprawie szczegółowych reguł regulacyjnych w zakresie stymulowania i kontroli wykonania inwestycji w AMI to kolejny dokument dotyczący smart grid, zatwierdzony przez regulatora 11 stycznia 2013 r. Dokument ten, nawiązując ściśle do stanowiska prezesa URE ws. AMI, zawiera szczegółowo określony katalog zasad, wedle których kontrolowana będzie realizacja inwestycji w systemy AMI.
Więcej
-
Kampania "Energooszczędność w moim domu"
2013-01-28Osoby planujące zakup mieszkania lub domu w 2013 roku będą mogły skorzystać z dopłat do kredytów bankowych udzielanych w ramach nowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warunkiem uzyskania dopłaty jest wysoki standard energetyczny wybranego domu lub mieszkania. Jak sprawdzić klasę energetyczną budynku i jakie rozwiązania zastosować, by była ona jak najwyższa – dowiemy się z kampanii "Energooszczędność w moim domu".
Więcej
-
Wybrano banki, które będą udzielać kredytów z dopłatą na budowę domów energooszczędnych
2013-01-28Siedem banków będzie udzielać kredytów z dopłatą na budowę domów energooszczędnych. W większości są to banki komercyjne. Program ma ruszyć jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Według badań Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obecnie skorzystać z niego chce co czwarty inwestor.
Więcej
-
Elektrownia fotowoltaiczna na dachu kościoła w Jaworznie będzie oddawać prąd do sieci
2013-01-27System fotowoltaiczny na dachu kościoła w Jaworznie do tej pory produkował energię wyłącznie na potrzeby lokalnej parafii. Teraz nadmiar energii będzie sprzedawany do sieci.
Więcej
-
Ruszyła III edycja Europejskich Słonecznych Dni
2013-01-27W Polsce już po raz trzeci organizowana jest kampania Europejskie Słoneczne Dni, która w Europie odbywa się już od 2002 r. W tym roku wydarzenie trwać będzie od 1–19 maja na terenie całej Polski i Europy.
Więcej
-
Czy masa pofermentacyjna z biogazowni jest groźna dla środowiska?
2013-01-26Ci, którzy protestują przeciwko budowie biogazowni, przekonują często, że powstający w nich jako produkt uboczny tzw. poferment to groźny odpad. Podobnie podchodzi do niego wielu polskich rolników. Czy słusznie? Warto zapoznać się z ekspercką opinią na ten temat, przytoczoną w artykule opublikowanym ostatnio w popularnym portalu rolniczym Farmer.pl.
Więcej
-
Apple opatentował technologię magazynowania zielonej energii
2013-01-26Prace Apple nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii nabierają tempa. Oprócz produkcji zielonej energii na potrzeby swoich centrów komputerowych, amerykański koncern pracuje także nad rozwiązaniami, które umożliwią jej magazynowanie.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności