więcej


Książki / raporty

Audycja w TVP Wrocław o odkrywce Lubin (15753)

2013-05-25

Drukuj

Sprawa protestu przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w gminie Lubin trafi na antenę Telewizji Polskiej S.A. we Wrocławiu.

Już w najbliższą niedzielę, 26 maja br. o godz. 10.15, na antenie TVP Wrocław ukaże się realizowana na żywo audycja pt. TERAZ WIEŚ. Tematem przewodnim audycji będzie sytuacja społeczna na terenie zagrożonych odkrywką gmin przed zapowiedzianą wizytą w Polsce misji śledczej (fact finding visit) Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego.

27 września 2009 r. w sześciu prawomocnych referendach ponad 90 % mieszkańców gmin: Lubin, Kunice, Ruja, Miłkowice, Prochowice i Ścinawa, jednocześnie opowiedziało się przeciw planom wydobycia węgla brunatnego na złożu „Legnica" metodą odkrywkową oraz przeciwko wszelkim zagrożeniom społecznym, ekonomicznym i środowiskowym, jakie ta inwestycja mogłaby spowodować. Polskie władze państwowe nie wzięły pod uwagę wyników referendów i nie reagują na liczne listy, apele i protesty mieszkańców regionu w tej sprawie.

Misja śledcza parlamentarzystów z Hiszpanii, Rumunii oraz z Wielkiej Brytanii jest następstwem petycji do Parlamentu Europejskiego, jaką w imieniu mieszkańców gmin zagrożonych odkrywką wraz z sześcioma tysiącami podpisów w 2010 roku złożyła wójt gminy Lubin, Irena Rogowska. Petycja dotyczyła nieuznania przez władze państwowe wyników referendów oraz możliwego łamania prawa europejskiego.

W audycji wezmą udział goście reprezentujący Społeczny Komitet „STOP Odkrywce" i Ogólnopolską Koalicję przeciwko planom budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego „Rozwój Tak – Odkrywki Nie": wójt gminy Kunice, Zdzisław Tersa, wójt gminy Ruja, Robert Chruściel oraz wiceprzewodniczący Koalicji, prezes Stowarzyszenia „Eko  Unia" z Wrocławia, Radosław Gawlik.

 

źródło: www.gmina.lubin.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej