więcej


Inicjatywy lokalne

W Poznaniu powstało osiedle domów pasywnych (17181)

2014-04-27

Drukuj
galeria

Dom pasywny - Poznań, zdj. Passivia.pl

W Poznaniu powstało osiedle domów pasywnych, które składa się z sześciu domów w zabudowie bliźniaczej. Każdy dom składa się z dwóch mieszkań dostępnych w stanie deweloperskim. Dodatkowo deweloper umożliwia doposażenie każdego mieszkania w instalacje OZE.

Osiedle domów pasywnych w Poznaniu powstało przy współpracy biura projektowego BUILDgreen Design, oraz firmy NEO-BUD, która była odpowiedzialna za realizację projektu.

- Pomysł wybudowania nowoczesnego, ekologicznego i energooszczędnego osiedla domów kiełkował w mojej głowie od dawna, ale zaczął się realizować kilka miesięcy temu, w dniu, w którym w poznańskim Kotowie znalazłem świetne miejsce na jego wybudowanie. Zależało nam, aby każdy mieszkaniec, który zamieszka na osiedlu zamieszkał w domu o standardzie pasywnym, którego koszt ogrzewania nie będzie wyższy niż 500 zł rocznie, a każde mieszkanie będzie miało dostęp do swojego ogrodu. – mówi Mariusz Rojewski z NEO-BUD.

Jak zapewnia deweloper dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów konstrukcyjnych oraz systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, koszty ogrzewania są na poziomie ok. 500 zł rocznie.

- Koncepcja zakładała zaprojektowanie sześciu pasywnych domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, które miały uzyskać pozytywną weryfikację zarówno przez NFOŚ w klasie domów NF15, jak i przez Instytut Domów Pasywnych Darmstadt. - mówi Tomasz Mielczynski z BUILDgreen Design, firmy odpowiedzialnej za projekt osiedla.

Każdy z sześciu domów pasywnych składa się z dwóch mieszkań- jedno na parterze i jedno na Pietrze. Domy są w stanie deweloperskim, co umożliwia nabywcom dowolną aranżację wnętrza, dzięki czemu każdy z właścicieli może sam zdecydować o sposobie rozmieszczenia ścian działowych.

Deweloper zapewnia również możliwość doposażenia każdego mieszkania w instalacje OZE, takie jak: panele fotowoltaiczne, czy kolektory słoneczne. Dodatkowo, nabywcy, którzy zdecydują się na zakup mieszkania wyposażonego w energooszczędne elementy mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 11.000 złotych w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: Gram w Zielone

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej