- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Smog Free Tower w Parku Jordana w Krakowie (20409)
Katarzyna Wolańska2018-03-01
Drukuj
W lutym w Krakowie w Parku Joradana został zainstalowany plenerowy oczyszczacz smogu - Smog Free Tower. To 7-metrowa wieża wykorzystująca opatentowaną technologię jonizacji. W ciągu godziny filtruje 30 000 m3 powietrza zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler.
Oficjalnego otwarcia dokonał Daan Roosegaarde – holenderski artysta i innowator, w którego pracowni narodził się pomysł tego wielkiego miejskiego odkurzacza powietrza.
W wydarzeniu wzięli również udział Elżbieta Koterba – Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa, Ron J.P.M. van Dartel – Ambasador Królestwa Niderlandów oraz Brunon Bartkiewicz – Prezes ING Banku Śląskiego, inicjatora i głównego partnera projektu w Polsce.
Kraków został wybrany do Smog Free Project jako miasto wiodące w prowadzeniu walki ze smogiem. Prototyp projektu Roosegaarde, którego część sfinansowana została dzięki akcji crowdfundingowej, stanął we wrześniu 2015 roku na ulicy Vierhavenstraat 52 w Rotterdamie.
Swoją globalną trasę Smog Free Project rozpoczął w Chinach w 2016 roku, gdzie z powodzeniem był realizowany w różnych miastach.
Smog Free Project China, źródło: Studio Roosegaarde
Projekt jest częścią większego dzieła „Krajobrazy przyszłości”, który łączy ludzi, technologię i przestrzeń w celu poprawy jakości życia codziennego w środowisku miejskim.
Smog Free Tower w Parku Jordana w Krakowie, fot. Smog Free Project Poland
Jak powiedział Daan Roosegaarde - Prawdziwe piękno dla mnie to czyste powietrze. Projektant traktuje Smog Free Tower jako punkt wyjścia do dyskusji na temat zanieczyszczenia powietrza i szerszych akcji związanych z walką ze smogiem, nagłaśnia konieczność zmian systemowych.
Częścią Smog Free Project są Smog Free Rings, które wytwarzane są ze skompresowanych cząsteczek smogu pozyskanych ze Smog Free Tower. Każdy pierścionek to 1.000 m3 czystego powietrza dla miasta, w którym stoi wieża.
źródło: Studio Roosegaarde
Projekt ma być inspiracją dla obywateli, samorządów, organizacji pozarządowych, kampanii promujących jazdę na rowerze oraz branży clean-tech, które współpracując razem pozwolą uwolnić miasta od smogu.
Smog Free Project pojawił się również w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) na wystawie Smog Free Project Pop Up, prezentującą Smog Free Rings. Wystawę zainaugurowało spotkanie z Daanem Roosegaarde i lokalnymi artystami.
Daan Roosegaarde to holenderski artysta, innowator i twórca projektów społecznych, które badają relacje między ludźmi, technologią i otoczeniem. Roosegaarde ukończył architekturę w The Berlage Institute. Efektywność wieży została potwierdzona przez Politechnikę w Eindhoven.
Daan Roosegaarde projektant antysmogowej wieży i innowator z Holandii zapewnia, że efekty jej działania są odczuwalne w promieniu 25 metrów.
Wieża będzie stała w Krakowie przez 2 miesiące, do 26 kwietnia 2018r. Miasto to zostało wybrane jako miejsce instalacji nieprzypadkowo. Kraków jest miastem, które jako pierwsze rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza.
Jak powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta jako miejsce postawienia wieży wybrano park, ponieważ wieża miała zapewnić dobre powietrze w przestrzeni publicznej odwiedzanej przez dużą liczbę osób spacerujących. Wiceprezydent tłumaczył też, że Park Jordana znajduje się na samym dnie niecki krakowskiej, gdzie gromadzą się zanieczyszczenia.
W Raporcie Najwyższej Izby Kontroli z lutego 2018 województwo małopolskie otrzymało najwyższą z możliwych ocenę za dotychczas podjęte działania związane z walką ze smogiem. Uchwały antysmogowe dla Krakowa i Małopolski, zatrudnienie ekodoradców, likwidacja kotłów na węgiel - NIK docenił te działania prowadzone przez samorząd.
Podobne artykuły
- Dlaczego w Polsce mamy smog i co trzeba zrobić żeby go nie było?
Wywiad z Markiem Zaborowskim, wiceprezesem zarządu Instytutu Ekonomii Środowiska, ekspertem w dziedzinie efektywności energetycznej.
Więcej
- Kraków darmowa komunikacja miejska na podstawie prognoz smogu
W Krakowie obowiązują nowe zasady wprowadzania darmowej komunikacji dla kierowców samochodów osobowych z powodu smogu. Pierwszy raz na nowych zasadach wprowadzono darmowe przejazdy już 2.01.2018.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności