- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii w samorządach (21025)
2019-11-04Drukuj
Trend na zachowania ekologiczne – jak m.in. recycling czy pozyskiwanie energii ze źródeł alternatywnych – spopularyzowało w dużym stopniu dołączenie Polski do Unii Europejskiej. Liczne samorządy – także z województwa zachodniopomorskiego – wdrożyły liczne działania z tego zakresu i rozwinęły się w szybkim tempie. Za przykład posłuży nam gmina Resko.
Działania podejmowane przez gminy na rzecz zrównoważonej energetyki zyskują uznanie w oczach mieszkańców i zwykle są inicjatywami popieranymi społecznie. Ponadto regionalne i lokalne instytucje niosą dodatkowe wsparcie w rozwoju systemów OZE i zrównoważonej energetyki, a także w działaniach edukacyjnych mających na celu poszerzanie świadomości na temat odnawialnych źródeł w społeczności lokalnej.
Zachodniopomorskie – lider w produkcji energii z OZE
Poszczególne samorządy są świadome możliwości i potencjału drzemiącego w OZE i prowadzą prężne działania w tym zakresie, dbając o lokalny rozwój – przykładowe gminy to Łobez, Resko, Radowo Małe, Czaplino.
Zachodniopomorskie to region będący numerem jeden w zakresie produkcji energii z odnawialnych źródeł energii. Niekwestionowany lider produkuje aż ponad 18,6 proc. całej energii z OZE w Polsce. Wystarczyłoby to na pokrycie prawie 80 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię w całym regionie.
Na obszarze Centralnej Strefy Funkcjonalnej Województwa Zachodniopomorskiego są instalacje OZE o różnym charakterze – m.in. biogazownie, instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę oraz małe elektrownie wodne.
Alternatywne źródła energii w gminie Resko
Część z nich znajduje się na terenie gminy Resko w powiecie łobeskim – na przykład mała elektrownia wodna o mocy 155 kW na rzece Rega czy elektrownie wiatrowe – tj. farma wiatrowa Resko I – 7 turbin wiatrowych o mocy 14 MW oraz farma wiatrowa Resko II – 16 turbin zainstalowanych we wsiach Bełczna, Poradz i Klępnica o mocy całkowitej 32 MW w gminie Łobez, ale uznaje się je jako część elektrowni wiatrowej Resko II o mocy 76 MW).
Farma (eletrownia) wiatrowa Resko I o mocy 14,280 MW została wybudowana przez konsorcjum Aldesa Nowa Energia i Aldesa Energias Renovables i działa od 2013 roku. Składająca się ona z 7 turbin wiatrowych typu G90 firmy Gamesa o mocy 2,040 MW każda.
Farma wiatrowa Resko II o mocy 76 MW obejmuje 38 siłowni Vestas V100 o mocy 2 MW każda. Znajduje się na terenie gmin Brzeżno i Łobez. Elektrownia ta została wybudowana w 2015 roku, dzięki sukcesowi farmy Resko I. Województwo zachodniopomorskie to krajowy lider w zastosowaniu energetyki wiatrowej.
Instalacje fotowoltaiczne. Na terenie gminy znajdują się też mikroinstalacje prosumenckie wykorzystujące odnawialne źródła energii. Panele fotowoltaiczne zamontowano na licznych obiektach – zaplanowano budowę instalacji m.in. na budynku Ratusza Urzędu Miejskiego w Resku (o mocy 3,78 kWp), na budynku Centrum Kultury w Resku (o mocy 49,59 kWp), na budynku Liceum Ogólnokształcącego w Resku, Szkoły Podstawowej w Resku, Przedszkola Miejskiego w Resku, Szkoły Podstawowej w Starogardzie.
Warto dodać, że wśród rekomendacji specjalistów jest też budowa obiektu wykorzystującego kotły opalane biomasą na terenie województwa zachodniopomorskiego. Najlepsze ku temu warunki są w gminach Łobez i Połczyn-Zdrój, ale znaczna część terenu w drugiej z gmin to obszary chronione. Nie jest wykluczone, że perspektywy co do wykorzystania biomasy są też na terenie gmin Resko i Radowo Małe. Ponadto Resko ma też największy potencjał w całym Zachodniopomorskim do wybudowania małych elektrowni wodnych na rzece Rega.
Warsztaty na temat instalacji OZE
Warto wziąć udział w warsztatach na temat różnych systemów OZE organizowanych w województwie zachodniopomorskim, m.in. w Pyrzycach, Czaplinku, Sarbinowie, Tarnowie. Warsztaty są bezpłatne i dają szansę na uzupełnienie wiedzy na temat instalacji OZE, możliwościach uzyskania dofinansowania, zalet codziennej eksploatacji wybranych źródeł odnawialnych.
Więcej szczegółów: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska
Czytaj również w: www.slawno.naszemiasto.pl
Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.
Podobne artykuły
- Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach
Z jej dobrodziejstw zielonej energii korzystają nie tylko osoby prywatne, ale również instytucje publiczne i różnego rodzaju firmy. Wszystkie tego rodzaju inwestycje znacząco przyczyniają się do oszczędności w zakresie opłat za energię elektryczną oraz ogrzewanie nieruchomości w sezonie jesienno-zimowym.
Więcej
- Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii u osób indywidualnych
Wykorzystanie źródeł odnawialnych daje realne korzyści, co do tego nie ma najmniejszych nawet wątpliwości. Nowoczesna gospodarka niskoemisyjna znacząco wpływa nie tylko na stan środowiska naturalnego, w którym żyjemy, ale również na kondycję naszego zdrowia. Nie możemy zapominać także o oszczędnościach w domowym budżecie. Nie od dzisiaj wiadomo bowiem, że opłaty związane z ogrzewaniem i energią elektryczną pochłaniają lwią część corocznych kosztów eksploatacji domów oraz mieszkań.
Więcej
- Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii u osób indywidualnych w woj. zachodniopomorskim
Wiele osób marzy o samowystarczalności energetycznej. Współcześnie dzięki odnawialnym źródłom energii ten scenariusz jest możliwy do zrealizowania. Jednakże dzisiaj chcemy Wam przedstawić właściciela, który w temacie samowystarczalności i ekologii poszedł kilka kroków dalej.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności