- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Opole - Zieleń receptą na niską emisję? (20563)
Aleksandra Węgrzyn2018-08-13
Drukuj
Zieleń, nie tylko urozmaica krajobraz i wpływa na estetykę miast, ale również poprawia jakość powietrza. Drzewa pochłaniają m.in. dwutlenek węgla, tlenki azotu i dwutlenek siarki, a także pyły rozprzestrzeniające się wraz z dymem oraz powstające w wyniku ścierania nawierzchni dróg i opon.
Znaczenie zieleni dla ochrony środowiska jest nie do przecenienia. Im więcej roślin na skwerach, w ogrodach oraz na balkonach i tarasach, tym mniej zanieczyszczeń we wdychanym powietrzu. Zieleń obniża też lokalną temperaturę, stanowi barierę przed hałasem oraz poprawia mikroklimat w mieście, dlatego warto o nią dbać.
Od początku lipca br. Miasto Opole realizuje kolejną odsłonę kampanii edukacyjnej pn. „Czyste powietrze – oddech dla Opola”. Tym razem motywem przewodnim jest znaczenie zieleni dla ochrony powietrza.
Cel: ochrona powietrza
Kampania „Czyste powietrze – oddech dla Opola” ma na celu nie tylko wskazanie przyczyn i konsekwencji niskiej emisji, ale przede wszystkim sposobów poprawy jakości powietrza. O wielu z nich, takich jak np. stosowanie opału dobrej jakości, wymiana ogrzewania na bardziej przyjazne dla środowiska, czy też ograniczanie strat ciepła poprzez ocieplenie budynków, informowaliśmy już mieszkańców w poprzednich edycjach kampanii, dlatego tym razem skupiliśmy się na roli zieleni w ochronie powietrza. W ramach obecnych działań będziemy m.in. przekonywać mieszkańców, że nie należy wycinać drzew ze względu na opadające jesienią liście…, a dobór gatunków roślin doniczkowych w domach również jest bardzo ważny.
Edukacja na wielu płaszczyznach
W związku z tym, że odbiorcami działań będą wszyscy mieszkańcy Opola, kampania edukacyjna będzie prowadzona wielotorowo. Dla dzieci przedszkolnych przygotowano komiks „Franek i Drzewolanie”, opowiadający o chłopcu, który marzył o tym, by wystąpić na deskach opolskiego amfiteatru, ale w rozwoju talentu przeszkadzało mu zanieczyszczone przez sąsiada powietrze. Pewnego dnia chłopiec piosenką ożywił drzewa i inne rośliny, które zdecydowały się pomóc. Czy to się uda? Będzie można to sprawdzić czytając komiks, który drukiem ukaże się już pod koniec września. Starsze dzieci zostaną z kolei zaproszone do udziału w konkursie plastycznym pn. „Zielone płuca Opola”, w ramach którego do przygotowania będzie praca plastyczna, podkreślająca rolę zieleni w oczyszczaniu powietrza. Edukacja w zakresie ochrony powietrza powinna być odpowiednio prowadzona, dlatego w ramach kampanii powstaną także materiały dydaktyczne wspomagające pracę nauczycieli, obejmujące karty pracy, scenariusze zajęć oraz prezentacje multimedialne.
Nie zabraknie też sporej dawki wiedzy dla starszych mieszkańców miasta. Właśnie im dedykowany jest spot radiowy oraz filmowy, w zabawny sposób obrazujący rolę zieleni w mieście. Warto nadmienić, że głównym bohaterem filmu jest wcielający się w rolę Rocky’ego Balboy opolski aktor teatralny. Uzupełnieniem działań informacyjnych będzie ulotka, wydrukowana na papierze pochodzącym z recyklingu oraz artykuł, który pojawi się w lokalnej prasie.
Chcąc być na bieżąco z działaniami realizowanymi w ramach kampanii warto zaglądać na stronę internetową: www.niskaemisjaopole.pl oraz profil miasta Opola na Facebooku oraz Fanpage PowietrzeOpole.
Dbasz o powietrze? Doceń zieleń!
źródło: www.niskaemisjaopole.pl
Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podobne artykuły
- Zielone torowiska z rozchodników w Warszawie
Warszawa rozbudowuje zielone torowiska. Na początku grudnia Tramwaje Warszawskie przez kilka nocy zajmowały się pracami ogrodniczymi na Woli. 700 metrowy zmodernizowany odcinek torów na ulicy Obozowej obsadzono rozchodnikami, instalując je w formie mat rozchodnikowych.
Więcej
- Dachy zielone a adaptacja do zmian klimatu - przykłady świadomej polityki w miastach
Kopenhaga, Hamburg, Bazylea, Portland i Wrocław. W tych m.in. miastach prowadzone są działania, których celem jest wspieranie budowy dachów zielonych jako narzędzia służącego retencjonowaniu wód opadowych, przeciwdziałaniu miejskiej wyspie ciepła i adaptacji do zmian klimatu.
Więcej
- Relacja z konferencji naukowej Zieleń dla czystego powietrza na UR w Krakowie
Rośliny w naszym otoczeniu to nie tylko ozdoba, ale również nasi przyjaciele w walce ze smogiem. W ten sposób można podsumować konferencję Zieleń dla czystego powietrza , zorganizowaną przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce i Katedrę Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności