więcej


Energetyka

Hiszpanie hodują glony na biopaliwa (16051)

2013-08-21

Drukuj

euractivJak podaje Euractiv.pl, Hiszpańska spółka wodna FCC Aqualia wyhodowała pierwszy plon glonów, które zostaną wykorzystane do produkcji alternatywnych biopaliw.

Wartość projektu wynosi 12 mln euro. Prawie 7,1 mln euro pochodzi z dofinansowania udzielonego przez Unię Europejską, której celem jest osiągnięcie do 2020 roku 10-procentowego udziału energii odnawialnej w transporcie.

Celem współfinansowanego przez Unię Europejską projektu "Cały gaz" jest hodowanie szybkorosnących mikroglonów przy pomocy substancji odżywczych zawartych w ściekach. W wyniku dalszych procesów glony wydzielają biometan, który następnie może być wykorzystywany do produkcji paliw.

Hiszpańska spółka poinformowała w zeszłym tygodniu, że biomasa pozyskana przez nich z plonu alg charakteryzuje się dużym potencjałem energetycznym. Z kilograma biomasy można bowiem  wyprodukować nawet 200-300 litrów metanu.

„To oryginalne, nowe podejście do bioenergii oznacza, że 40-milionowa populacja Hiszpanii mogłaby zapewnić paliwo dla 200 tys. samochodów rocznie tylko za jednym spuszczeniem wody w toalecie" – twierdzi koordynator projektu oraz dyrektor ds. innowacji i technologii w FCC Aqualia, Frank Rogalla.

Biopaliwa z glonów rodzą nadzieje na to, że ucichną kontrowersje związane z produkcją biopaliw z surowców rolnych (np. z rzepaku, słonecznika, soi, zbóż, ziemniaków czy buraków cukrowych), która niekorzystnie wpływa na wydajność rolniczą i ceny artykułów spożywczych. Eksperci twierdzą jednak, że koszty muszą być drastycznie zmniejszone, by produkcja okazała się rentowna.

Rozwój technologii produkcji biopaliw z glonów jest na razie w fazie początkowej - nigdzie w Europie nie produkuje się biopaliw w ten sposób na dużą skalę. Również FCC Aquilia oświadczyła, że była zmuszona zrezygnować z niektórych pomysłów na produkcję biopaliw po tym, jak okazały się nieopłacalne.

Cellectis - francuska firma zajmująca się inżynierią genetyczną, która planuje wspólne inwestycje z firmą Total - zapowiedziała w czerwcu, że daje sobie pół roku na udowodnienie efektywności opracowanej przez nią technologii do produkcji biopaliw.

FCC Aqualia zadeklarowała natomiast, że jeżeli realizacja ich projektu, która rozpoczęła się w 2011 roku, będzie szła zgodnie z planem, to w 2016 roku do uprawy glonów będzie  gotowy 10-hektarowy obszar w gminie Chiclana na południu Hiszpanii.

Kolejne kroki:

10 września: głosowanie w Parlamencie Europejskim ws. przepisów nakładających limity na produkcję biopaliw z surowców rolnych

 

źródło: Euractiv

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej