- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Nowy model wspierania odnawialnych źródeł energii
2011-03-22Przyjęto założenie, aby system był bardziej efektywny i aby go uprościć. Zatem spodziewajmy się dalszych komplikacji, które są konieczne, żeby model wspierania odnawialnych źródeł energii był prostszy - pisze Iwona Polok z MCG.
Więcej
-
Największe katastrofy jądrowe w historii
2011-03-22W 1990 roku Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opracowała siedmiostopniowy system stopniowania rodzajów awarii, gdzie poziom 0 oznacza brak albo zakłócenie mało znaczące dla technicznego bezpieczeństwa elektrowni, poziom 1 – anomalia, poziomy 2 i 3 – incydenty, a stopnie 4 do 7 obejmują poważne awarie (wypadki). Sytuacja w elektrowni atomowej Fukushima ma już 6. stopień w INES. Najwyższą notę, czyli 7, uzyskała jak na razie tylko jedna awaria – katastrofa w Czarnobylu. Poniżej prezentujemy zestawienie największych katastrof jądrowych w historii.
Więcej
-
Dania zmniejsza zużycie energii i zwiększa produkcję z OZE
2011-03-22Duński rząd przedstawił plan zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i zmniejszenia całkowitego zużycia energii. Celem „Energistrategi 2050” jest zredukowanie zużycia energii brutto o 6% w 2020 r. względem poziomu z 2009 r. oraz zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej do 33% całkowitej konsumpcji energii.
Więcej
-
153 wnioski o finansowanie instalacji CCS i innowacyjnych technologii OZE w Komisji Europejskiej
2011-03-22O pieniądze z programu Komisji Europejskiej „Rezerwy dla nowych instalacji 300” (NER 300) starają się 22 projekty CCS i 131 projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii z 25 krajów UE – ogłosiła 11 marca br. Connie Hedegaard, komisarz ds. klimatu. NER 300 ma zachęcić unijne firmy do inwestowania w demonstracyjne instalacje oraz do testowania nowych rozwiązań przyjaznych klimatowi i środowisku.
Więcej
-
PSEW o rozwoju energetyki wiatrowej w woj. zachodniopomorskim
2011-03-2110 marca 2011 r. w siedzibie PSEW w Szczecinie miała miejsce konferencja prasowa poświęcona „Programowi rozwoju sektora energetycznego w województwie zachodniopomorskim do roku 2015 r. z perspektywą do roku 2030”. PSEW przekonywał, dlaczego region zachodniopomorski zasługuje na lepszy plan dla rozwoju energetyki.
Więcej
-
Gorąca debata o japońskim kryzysie atomowym
2011-03-21Katastrofa nuklearna w Japonii otworzyła w UE gorącą debatę na temat bezpieczeństwa energii atomowej. Komisarz Günther Oettinger odpowiadał w środę, 16 marca br. na pytania deputowanych dotyczące poprawy bezpieczeństwa elektrowni, przyszłości polityki energetycznej Unii i alternatywnych źródeł energii.
Więcej
-
PGB chce budować biogazownię w Radziejowie
2011-03-20Polska Grupa Biogazowa prowadzi przygotowania do budowy biogazowni rolniczej w znajdującym się w województwie kujawsko-pomorskim Radziejowie.
Więcej
-
Producenci kolektorów w Niemczech zwalniają
2011-03-18Zeszłoroczne spowolnienie na rynku kolektorów w Niemczech skutkuje zwolnieniami w tamtejszej branży solarnej – od producentów po instalatorów. Największy rynek energii solarnej termalnej w Europie zanotował w ubiegłym roku spadek liczby nowych instalacji, co było efektem głównie wstrzymania państwowego programu dotacji do montażu instalacji solarnych.
Więcej
-
Rekordowy spadek cen elektrowni wiatrowych
2011-03-18W ubiegłym roku ceny elektrowni wiatrowych spadły do najniższego poziomu od 2005 roku, kształtowały się na poziomie poniżej 1 mln euro w przeliczeniu na 1 megawat mocy. Spadek cen jest efektem nadpodaży na rynku, ale także większej efektywności produkcji i rosnących korzyści skali – informuje Bloomberg New Energy Finance, który w swojej analizie sprawdził 150 największych transakcji na globalnym rynku energii wiatrowej.
Więcej
-
Założenia do podziemnego składowania CO2
2011-03-18Polska przygotowuje zgodnie z wymogiem Unii Europejskiej prawne podstawy do bezpiecznego przetestowania podziemnego składowania dwutlenku węgla – to główny cel przyjętego 15 marca przez Radę Ministrów projektu założeń do zmiany prawa geologicznego i górniczego.
Więcej
-
Atom w Polsce? Niesprawdzone technologie
2011-03-18Greenpeace łączy się w bólu z bliskimi ofiar trzęsień ziemi i tsunami, jakie nawiedziło Japonię, a także wszystkimi, którzy znaleźli się w sytuacji zagrożenia w związku z wybuchami elektrowni atomowej Fukushima. Sytuacja wymknęła się spod kontroli i japoński rząd musi zmierzyć się teraz z kryzysem atomowym.
Więcej
-
Pierwszy w Polsce raport dot. stanu energetycznego budynków
2011-03-18Certyfikacja energetyczna funkcjonuje w Polsce od ponad dwóch lat. Udało się przez ten okres wprowadzić obowiązek jej egzekwowania w stosunku do budynków nowych, wykształcić rzeszę certyfikatorów, czy też zaznajomić społeczeństwo z pojęciem charakterystyki energetycznej. Jednak czy zapewnia to realizację celów dyrektywy, jakie przed Polską postawiła Unia Europejska?
Więcej
-
Rząd forsuje atom zaniedbując alternatywy
2011-03-17Zapewnienia rzecznika rządu, Pawła Grasia, że elektrownia atomowa, która powstanie w Polsce zostanie zaakceptowana przez większość Polaków nie pokrywa się z wynikami internetowego sondażu, w którym 84% Polaków obawia się rozwoju tej gałęzi energetyki. Rząd powinien liczyć się z opinią większości Polaków – uważa organizacja ekologiczna WWF.
Więcej
-
Atomowy biznes minister Trojanowskiej
2011-03-17Greenpeace jest oburzony wypowiedziami pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanny Trojanowskiej o determinacji, z jaką będzie w Polsce realizowany program atomowy. Bezkrytyczne zaufanie pani minister w zapewnienia przemysłu atomowego na temat bezpieczeństwa proponowanych nam reaktorów jest co najmniej zastanawiające.
Więcej
-
URE w regionach z samorządami. Kraków o energetycznych obowiązkach gmin
2011-03-17W dniu 21 lutego 2011 r. eksperci Południowo-Wschodniego Oddziału Terenowego URE z siedzibą w Krakowie wzięli udział w spotkaniu Jednostek Samorządu Terytorialnego Województwa Małopolskiego. W Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie samorządowcy regionu rozmawiali m.in. z wojewodą małopolskim – Stanisławem Kracikiem oraz Markiem Sową, marszałkiem Województwa Małopolskiego.
Więcej
-
Van Baalen o Japonii: Nikt nie wie, jak to się skończy
2011-03-16UE powinna udostępnić Japonii swoich ekspertów od energii jądrowej – uważa holenderski deputowany Hans van Baalen (Liberałowie), przewodniczący delegacji PE-Japonia. "Japończycy poradzą sobie z trzęsieniem ziemi i tsunami. Możemy mieć jednak tylko nadzieję, że opanują zagrożenie nuklearne" – dodał podkreślając, że skala tragedii w wymiarze humanitarnym jest niewyobrażalna. "Liczba ofiar rośnie z godziny na godzinę. A co najgorsze nikt nie wie, jak to się skończy" – mówił van Baalen.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak i premier Peeters o unijnych priorytetach
2011-03-16Polsko-belgijska współpraca gospodarcza, nasze przywództwo w Radzie UE oraz unijne bezpieczeństwo energetyczne to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka oraz premiera Flandrii (regionu federalnego w Belgii) Krisa Peetersa. Spotkanie odbyło się 7 marca 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Kredyt Eko Energia, czyli Millennium uruchamia PolSEFF
2011-03-15Firmy zainteresowane udziałem w programie PolSEFF będą mogły wziąć udział w jednym z bezpłatnych szkoleń organizowanych w największych miastach Polski. Finansowanie w ramach PolSEFF jest już dostępne w banku Millennium.
Więcej
-
Bezpieczna elektrownia atomowa? Nie ma takiej!
2011-03-15Greenpeace łączy się w bólu z bliskimi ofiar trzęsień ziemi i tsunami, jakie nawiedziło Japonię. Jednocześnie wyrażamy głębokie zaniepokojenie doniesieniami o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą awaria reaktora w elektrowni atomowej Fukushima, gdzie doszło do niekontrolowanego wybuchu i skażenia radioaktywnego.
Więcej
-
Raport "Pracując dla klimatu" - setki tysięcy zielonych miejsc pracy w Polsce
2011-03-14Nawet 350 tys. nowych miejsc pracy może powstać w Polsce w sektorze energetyki odnawialnej do roku 2020. To niemalże dwukrotnie więcej niż wynosi obecne zatrudnienie w sektorach górnictwa i wydobycia1. Aby tak się stało konieczne jest stworzenie stabilnego i efektywnego systemu wsparcia dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Takie konkluzje można znaleźć w opublikowanym dziś raporcie „Pracując dla KLIMATU”, który został przygotowany na zlecenie Greenpeace Polska przez firmę Primum (wcześniej Ecofys)2.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności