- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Szczegóły ustawy o OZE
2011-11-04Zielone certyfkaty na 15 lat, preferencje dla mikroźródeł OZE, spadek wartości opłaty zastępczej wraz ze wzrostem cen energii – m.in. takie zapisy znajdą się w projekcie nowej ustawy o energii odnawialnej.
Więcej
-
Sprawozdanie z roboczego spotkania konsultacyjnego już przekazane MG
2011-11-03Instytut na rzecz Ekorozwoju przekazał już Ministerstwu Gospodarki sprawozdanie z roboczego spotkania konsultacyjnego poświęconego projektowi Drugiego Krajowego Planu Działań dotyczącego efektywności energetycznej dla Polski, które odbyło się 19 października 2011 roku w Warszawie.
Więcej
-
Główny ekonomista IEA apeluje o zaprzestanie dotacji paliw kopalnych
2011-11-03Trzeba skończyć z dotowaniem nieodnawialnych źródeł energii, w przeciwnym razie będziemy musieli zmierzyć się ze skutkami wzrostu globalnej temperatury o 3,5oC – mówi Fatih Birol z Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), komentując na łamach euractiv.com "World Energy Outlook 2011", który ukaże się 9 listopada.
Więcej
-
Redukcja CO2 – nieustające wyzwanie dla UE
2011-11-02Jeszcze przed końcem roku Komisja Europejska planuje opracować energetyczną mapę drogową dla Europy do roku 2050 (Energy Roadmap 2050). Różne sposoby na skuteczną redukcję emisji i związane z nią koszty omawia nieoficjalny raport Komisji, którego szczegóły ujawnił dziennik "Financial Times".
Więcej
-
Ojciec Tadeusz Rydzyk ogłasza sukces toruńskiej geotermii
2011-11-02O. Tadeusz Rydzyk ogłosił niedawno sukces instalacji geotermalnej w Toruniu. Próbny rozruch 24 października br. zakończył się powodzeniem, woda popłynęła. Redemptorysta nie omieszkał przy okazji wytknąć premierowi Tuskowi zablokowania funduszy na ten cel, które wcześniej przyznało mu Prawo i Sprawiedliwość. Z tego powodu Komisja Europejska udzieliła ostatnio polskiemu rządowi nagany.
Więcej
-
Jak zdobyć biały certyfikat za energooszczędność?
2011-11-02O tym, czym są białe certyfikaty i na czym polega system premiowania i jak przystąpić do przetargu, mówi dla portalu Gram w Zielone dyrektor generalna Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego "Pol-lighting", Narcyza Barczak-Araszkiewicz.
Więcej
-
Producenci mleka inwestują w energię odnawialną
2011-10-31Według badań grupy bankowej Barclays więcej niż jedna trzecia farm mlecznych w Anglii i Walii zamierza w nadchodzącym roku zainwestować w projekty energii odnawialnej. Większość producentów mleka planuje inwestycje w słoneczne lub wiatrowe projekty energetyczne, powiedział przedstawiciel Barclays na spotkaniu firm mleczarskich, które odbyło się w Birmingham.
Więcej
-
W zimnych rejonach świata też można produkować energię ze Słońca
2011-10-30Ilość słońca, jaka dociera do Himalajów, Andów, a nawet do Antarktyki daje tym rejonom szansę, by stały się "Kuwejtami" energii słonecznej – sugerują cytowani przez portal ScienceDaily naukowcy, poszukujący najlepszych rejonów dla instalacji solarnych.
Więcej
-
Zakończyło się Forum Energetyki Odnawialnej
2011-10-28Najważniejszym celem planowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii jest prawne wdrożenie systemu wsparcia, który zapewni wypełnienie celów dyrektywy2009/28/WE o promocji energii z odnawialnych źródeł energii oraz realizację jej celów środowiskowych (zrównoważenie), gospodarczych i społecznych. Podczas targów Renexpo odbyło się Forum Energetyki Odnawialnej, poruszające kwestię rozwoju OZE w Polsce.
Więcej
-
Sprawozdanie z III edycji konferencji "Biogaz – praktyczne aspekty inwestycji w zieloną energię"
2011-10-27Juz po raz trzeci konferencja "Biogaz – praktyczne aspekty inwestycji w zieloną energię" zgromadziła ponad 130 inwestorów, przedstawicieli samorządów lokalnych i decydentów zainteresowanych możliwością wykorzystania biogazu w ich działalności. Spotkanie odbyło się 20 października br.
Więcej
-
Konsultacje społeczne ustawy o OZE znowu przełożone
2011-10-25Dalsze zwlekanie z pracami nad ustawą o odnawialnych źródłach energii może spowodować fatalne konsekwencje prawne i finansowe dla Polski – ostrzega Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Zaplanowane na 3 listopada konsultacje społeczne ustawy o OZE w czasie Forum Energetyki Wiatrowej nie odbędą się, bo Ministerstwo Gospodarki wycofało się z upublicznienia dokumentu. Nie wiadomo, kiedy projekt tego najważniejszego dla przyszłości zielonej energii aktu prawnego zostanie przekazany do konsultacji.
Więcej
-
Ujarzmić energię wiatru
2011-10-24Wiatr wieje lub nie, turbina wiatrowa produkuje prąd lub nie – to z pozoru banalne stwierdzenie determinuje jednak wszystko, co związane jest z rozwojem energetyki wiatrowej. Projektanci, technolodzy, energetycy, operatorzy sieci od lat szukają optymalnej metody produkcji zielonej energii z tego, kapryśnego, ale jednak czystego, powszechnie dostępnego i darmowego źródła.
Więcej
-
Do montażu paneli słonecznych nie potrzeba pozwolenia na budowę
2011-10-24Konstrukcja paneli fotowoltaicznych nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – do takiego wniosku doszli urzędnicy z Ministerstwa Finansów.
Więcej
-
Metan źródłem czystej energii
2011-10-24– Zastosowanie metanu w energetyce jest korzystne nie tylko dla gospodarki, ale wspiera również walkę ze zmianami klimatu. Dlatego warto rozwijać technologie związane z wykorzystaniem tego gazu w energetyce – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec otwierając konferencję Global Methane Initiative. Spotkanie odbyło się w dniach 12-14 października 2011 r. w Krakowie.
Więcej
-
Efektywność energetyczna – potrzeba myślenia strategicznego
2011-10-21Uczestnicy roboczego spotkania konsultacyjnego poświęconego projektowi "Drugiego Krajowego Planu Działań dotyczącego efektywności energetycznej dla Polski 2011" wielokrotnie podkreślali potrzebę wypracowania w Polsce strategicznego podejścia w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Konsultacje zorganizowane przez Instytut na rzecz Ekorozwoju odbyły się 19 października 2011 r.
Więcej
-
Rekordowo niski udział zielonej energii
2011-10-21Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, w 2010 roku w Polsce udało się osiągnąć cel 10,4% udziału produkcji z OZE w sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom końcowym. Ale nie ma powodu do optymizmu – obowiązek został "sztucznie" spełniony za pomocą opłaty zastępczej. W systemie zabrakło ponad 17 procent zielonej energii. To rekordowa wartość, która rośnie z roku na rok – wylicza Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Więcej
-
20 lat wzrostu cen energii?
2011-10-21Europejskie firmy i konsumenci muszą się liczyć z tym, że przez co najmniej 20 lat ceny elektryczności będą rosły, informuje "The Financial Times". Brytyjski dziennik powołuje się na nieoficjalny dokument Komisji Europejskiej.
Więcej
-
Niemcy: już 1/5 energii z OZE
2011-10-20Niemcy produkują już ponad 20% energii elektrycznej z OZE. Czy jednak energetyka odnawialna będzie w stanie wypełnić lukę, która powstanie po likwidacji niemieckich elektrowni jądrowych?
Więcej
-
Fotowoltaika sposobem Grecji na kryzys?
2011-10-19Grecki rząd zapowiada uruchomienie gigantycznego projektu PV wartego 20 mld euro, a tylko w tym roku na Peloponezie ma powstać 600 MW farm słonecznych. Fotowoltaika jest jednym z głównych tematów rozmów pomiędzy rządami w Atenach i Berlinie.
Więcej
-
Zróbmy razem dobrą ustawę o odnawialnych źródłach energii – apeluje PSEW
2011-10-18Jaki będzie projekt ustawy, kiedy w końcu Ministerstwo Gospodarki opublikuje dokument i jak będą wyglądały konsultacje społeczne? Takie pytania zadają sobie od wielu miesięcy uczestnicy rynku zielonej energii. Do pracy nad ustawą szykuje się szczególnie branża wiatrakowa, która planuje konsultacje projektu i spotkania z przedstawicielami resortu w czasie najbliższego Forum Energetyki Wiatrowej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności