- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Jest pierwsze pozwolenie na morską farmę wiatrową
2012-04-21Wydano pierwsze pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp na Bałtyku w celu budowy morskiej farmy wiatrowej. Kto je otrzymał?
Więcej
-
Największa plantacja biomasy w Europie na Pomorzu
2012-04-21International Paper ogłosiła 19 marca br. podpisanie umowy z GreenWood Resources (GWR), na mocy której na Pomorzu powstanie największa w Europie plantacja biomasy.
Więcej
-
Elektrownie wiatrowe przynajmniej 2 km od zabudowań?
2012-04-20Radni sejmiku Warmii i Mazur zajmą się uchwałą mającą na celu ograniczenie możliwości budowy farm wiatrowych. Wprowadzenie jakich restrykcji w kwestii budowy wiatraków przewidują władze województwa warmińsko-mazurskiego?
Więcej
-
Założenia nowego projektu ustawy o OZE przedstawione na Forum Energetyki Wiatrowej
2012-04-19Ministerstwo Gospodarki 11 kwietnia ujawniło szczegóły na temat treści projektu ustawy o OZE na XIV Forum Energetyki Wiatrowej (FEW). Nowe prawo będzie aktywniej wspierać rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Do najważniejszych zmian w stosunku do poprzednio prezentowanego projektu należy utrzymanie obowiązku zakupu zielonej energii, utrzymanie aktualnego poziomu wsparcia dla już działających farm wiatrowych oraz zapewnienie 15 letniego, niezmiennego poziomu okresu wsparcia dla nowych inwestycji.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak: Rozwijamy energetykę odnawialną we współpracy z Hiszpanią
2012-04-19– Chcemy wzmocnić współpracę z Hiszpanią w dziedzinie energii odnawialnej. Interesuje nas transfer technologii, wspólna produkcja urządzeń oraz działalność naukowo-badawcza na rzecz wzrostu efektywności energetycznej – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas VIII polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych. Spotkanie z ministrem przemysłu, energii i turystyki Hiszpanii José Manuelem Sorią odbyło się 12 kwietnia 2012 r. w Warszawie.
Więcej
-
Bioenergia rusza z bloków startowych w Europie Północno-Zachodniej
2012-04-18Redukcja ilości śmieci, które trafiają na wysypiska w Europie jest celem nowego, finansowanego ze środków unijnych projektu poświęconego bioenergii, którego realizacja właśnie się rozpoczęła. W ramach projektu BioenNW (Zaopatrywanie Europy Północno-Zachodniej w Lokalną Bioenergię), który gromadzi naukowców z Belgii, Francji, Holandii, Niemiec i Wlk. Brytanii, przeprowadzona zostanie analiza możliwości wykorzystania jako źródła biopaliwa odpadów, takich jak słoma, drewno, algi czy osady ściekowe, eliminując w ten sposób zależność od produkcji specjalnych upraw spożywczych.
Więcej
-
Ostateczne negocjacje ws. dyrektywy o efektywności energetycznej
2012-04-16Projekt nowej dyrektywy o efektywności energetycznej jest już w końcowej fazie wprowadzania do niego zmian. Podczas nieformalnego spotkania w środę rozpoczną się rozmowy pomiędzy Komisją Europejską, Parlamentem a Radą UE.
Więcej
-
Włochy nowym liderem europejskiego rynku PV?
2012-04-15W obliczu drastycznych cięć dopłat do produkcji energii w systemach fotowoltaiczncyh w Niemczech, uwaga inwestorów w branży fotowoltaicznej może w tym roku skupić się przede wszystkim na rynku włoskim.
Więcej
-
Ustawa o OZE pobudzi rynek mikroźródeł energii?
2012-04-13Przeszło 1 mld zł to kwota, jaką BOŚ przeznaczył na kredytowanie inwestycji w odnawialne źródła energii w ciągu 20 lat działalności. Największe kwoty pożyczane są na budowę farm wiatrowych. Indywidualni klienci najczęściej inwestują w kolektory słoneczne. Zdaniem Anny Żyły, głównego ekologa banku, przepisy z ustawy o OZE mogą ożywić rynek mikroinstalacji.
Więcej
-
Jak pozyskać fundusze na budowę domu zrównoważonego
2012-04-13Budownictwo zrównoważone opiera się na kilku fundamentalnych zasadach. Uwzględnia zarówno postęp gospodarczy i technologiczny, jak i nasze dążenie do dobrobytu, z drugiej strony obejmuje poszanowanie natury i dbałość o środowisko pod kątem potrzeb przyszłych pokoleń. Okazuje się, że równowaga w budownictwie wcale nie musi być luksusem, na który stać nielicznych. Wiele programów publicznych pomoże nam w sfinansowaniu rozwiązań miłych zarówno środowisku, jak i naszemu portfelowi.
Więcej
-
Ambitna polityka proefektywnościowa gwarancją rozwoju gospodarki i tworzenia miejsc pracy
2012-04-12W Radzie Unii Europejskiej rozpoczyna się druga faza konsultacji projektu dyrektywy o efektywności energetycznej. Jej obecna treść, jest oceniana przez środowisko organizacji pozarządowych, biznesu i licznych ekspertów ds. efektywności energetycznej, jako zbyt mało ambitna. Co więcej, realizacja dyrektywy w jej obecnym kształcie nie pozwoli efektywnie wykorzystać istniejącego potencjału w zakresie efektywności energetycznej. Tymczasem dla Polski efektywność energetyczna ma stanowić najważniejszy filar rozwoju gospodarki niskoemisyjnej!
Więcej
-
Przekształcanie energii – ruszają prace nad elastycznymi, drukowanymi na plastiku panelami słonecznymi
2012-04-12Zmiana sposobu i miejsca gromadzenia energii ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia celów wyznaczonych w strategii Europa 2020. Jednym z alternatywnych źródeł energii jest technologia solarna drukowana na plastiku. Nowy, finansowany ze środków unijnych projekt, który właśnie się rozpoczął, stawia sobie za cel posunięcie naprzód tej innowacyjnej technologii i zaprojektowanie zaawansowanych, elastycznych, plastikowych paneli słonecznych, które można wcielić do nowych zastosowań mobilnych i budynków.
Więcej
-
Nowy projekt ustawy o OZE w maju
2012-04-12Dyrektor Departamentu Energetyki Odnawialnej w resorcie rospodarki zapowiedział, że poprawiony projekt ustawy o OZE zostanie pokazany w maju. Jakich nowinek możemy się w nim spodziewać?
Więcej
-
Budynki publiczne mało efektywne energetycznie. Przez złą ustawę o zamówieniach publicznych
2012-04-11Optymalizacja zużycia wody, prądu czy ciepła – każdy budynek może w ten sposób oszczędzać energię. Według projektu unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej władze będą musiały co roku ograniczać znacząco zużycie energii w co najmniej 3 proc. budynków publicznych. Dodatkowo przy wyborze nowych obiektów, zamawianiu towarów i usług będą musiały kierować się oszczędnościami energii.
Więcej
-
Energia odnawialna: fińskie, greckie i polskie ustawodawstwo nadal niezgodne z przepisami UE
2012-04-05Polska znalazła się w grupie krajów, które nie dostarczyły w wyznaczonym terminie do Brukseli informacji o pełnej transpozycji do prawa krajowego dyrektywy o energii odnawialnej. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy kraje nie wywiążą się ze swoich obowiązków, Komisja może przekazać wnioski do Trybunału Sprawiedliwości.
Więcej
-
Rynek kolektorów w Polsce wart jest 500 mln zł
2012-04-05Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Energetyki Odnawialnej wynika, że sprzedaż kolektorów słonecznych w Polsce w 2011 r. wzrosła o ponad 70% i wynosiła ok. 248 tys. m2, co daje łącznie 904 tys. m2 zainstalowanych i użytkowanych kolektorów słonecznych i stanowi równoważnik 633 MW mocy cieplnej. Pod względem mocy zainstalowanej kolektory słoneczne stanowią drugą, po energetyce wiatrowej technologię OZE w Polsce.
Więcej
-
Na marginesie pewnego programu telewizyjnego
2012-04-04Krzysztof Kamieniecki dla ChronmyKlimat.pl: Program nazywał się "Kto za to zapłaci?" i był poświecony – a w każdym razie jego część – rozwojowi energetyki jądrowej w Polsce.
Więcej
-
Elektrownie w USA będą musiały emitować mniej
2012-04-03Na początku zeszłego tygodnia, 27 marca 2012 roku, amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ogłosiła limity emisji dla nowych elektrowni. Jest to pierwsza w historii regulacja prawna dotycząca źródeł emisji w Stanach Zjednoczonych. Według ekspertów może sprawić, że nie powstaną tam już żadne nowe instalacje spalające węgiel.
Więcej
-
Termomodernizacja za… 10% wartości inwestycji
2012-04-03Chociaż na termomodernizację budynków w Polsce Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał już ponad miliard złotych, to kolejne 176 milionów od maja br. czeka na zainteresowane samorządy, ZOZ-y i organizacje pozarządowe.
Więcej
-
Podsumowanie II Forum Małych Elektrowni Wiatrowych 2012
2012-04-03Rynek małej energetyki wiatrowej w Polsce funkcjonuje głównie w oparciu o instalacje działające w systemach autonomicznych (niepodłączonych do sieci). Z tego względu inwestorzy, w stosunku do dużych instalacji OZE – sieciowych, ponoszą dodatkowe koszty na systemy magazynowania energii elektrycznej (w ciepłej wodzie lub bateriach akumulatorów) i uzyskują niższe współczynniki wykorzystania mocy. Rozwijanie się tego typu rozwiązań technologicznych czyni małą energetykę wiatrową mniej konkurencyjną w stosunku do np. wielkoskalowych farm wiatrowych i innych mikroinstalacji OZE.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności