- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
PGNiG likwiduje swoją spółkę biogazową
2013-05-21Koncern Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), lider rynku gazu w naszym kraju, chciał budować biogazownie rolnicze. Pierwszą miał postawić w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do jej budowy powołał spółkę Biogazownia Ostrowiec. Niestety, spółce nie udało się zrealizować tej inwestycji, więc PGNiG postanowiło ją zlikwidować.
Więcej
-
Jak ambitnie wdrożyć dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej?
2013-05-17W pierwszych dniach maja 2013 roku ukazała się publikacja pt. "EU Energy Efficiency Directive (2012/27/EU) Guidebook for Strong Implementation", czyli przewodnik po tym, jak w ambitny sposób wdrożyć nową unijną dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej.
Więcej
-
Rezygnacja z rozbudowy elektrowni w Opolu to strata dla PGE i polskiej gospodarki
2013-05-17"Budowa dwóch bloków w elektrowni Opole jest inwestycją bardzo istotną dla państwa" – uważa Jerzy Kurella, ekspert ds. energetyki. Jak przypomina, Polska Grupa Energetyczna, która zrezygnowała z rozbudowy elektrowni, została powołana między innymi po to, by realizować tego typu ważne projekty.
Więcej
-
Wprowadzenie do budownictwa energooszczędnego i pasywnego
2013-05-16Konieczność ograniczania zużycia konwencjonalnych nośników energii w skali globalnej, a tym samym zmniejszania negatywnego wpływu człowieka na stan środowiska naturalnego, oraz rosnące ceny energii i w ich konsekwencji zwiększające się koszty eksploatacyjne budynku, spowodowały ukierunkowanie się współczesnego budownictwa na zapewnienie komfortu użytkowników przy jak najmniejszym zapotrzebowaniu budynku na energię.
Więcej
-
Polskie problemy z zieloną energią
2013-05-16W ostatnich dwóch latach ceny zielonych certyfikatów spadły tak nisko, że przedsiębiorcom nie opłaca się inwestowanie w odnawialne źródła energii. Autorzy raportu "Finansowanie czystej energii: rozwiązania dla Polski" sformułowali rekomendacje dotyczące reformy systemu wsparcia OZE.
Więcej
-
Zdrowe i energooszczędne mieszkanie – diabeł tkwi w szczegółach
2013-05-16Sposobów na lepsze zdrowie szukamy dziś nie tylko u lekarza, dietetyka, czy osobistego trenera. Ze względu na duży wpływ otoczenia na nasze samopoczucie, coraz częściej wyposażamy mieszkania w zdrowe produkty, dokładnie sprawdzamy skład i pochodzenie materiałów wykorzystanych do budowy domów. O rozwiązaniach pomagających w uzyskaniu bezpiecznego mikroklimatu wnętrz informują organizatorzy kampanii "Energooszczędność w moim domu".
Więcej
-
Za prąd zapłacimy 6 mld zł więcej!
2013-05-15W raporcie Instytutu Energetyki Odnawialnej pt. "Ocena skutków ekonomicznych utrzymania wsparcia dla technologii współspalania węgla z biomasą", eksperci zwracają uwagę na problemy związane z utrzymywaniem błędnych rozwiązań blokujących rozwój odnawialnych źródeł energii. Greenpeace ponawia apel do premiera Donalda Tuska o jak najszybsze przyjęcie ustawy o OZE!
Więcej
-
Skarga przeciwko rządowi polskiemu w sprawie rozbudowy elektrowni w Opolu i wdrożenia Dyrektywy CCS
2013-05-14Wycofanie się Polskiej Grupy Energetycznej z rozbudowy elektrowni w Opolu nie kończy dyskusji o przyszłość tej inwestycji. Fundacja ClientEarth nie będzie odwoływać się od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że inwestor postąpił zgodnie z prawem, rezygnując z ekspertyzy CCS readiness, pokazującej możliwości zastosowania technologii do wychwytywania dwutlenku węgla. Powodem, dla którego inwestor nie był zobowiązany do wykonania dokumentacji, jest fakt, że polski rząd nie wdrożył dyrektywy CCS (Carbon Capture and Storage), chociaż termin jej transpozycji minął niemal dwa lata temu.
Więcej
-
Zaoszczędzimy 23 miliony złotych rocznie dzięki energooszczędnym budynkom publicznym
2013-05-14Polska zdecydowała się podnieść standard energetyczny dla nowych budynków użyteczności publicznej – informuje WWF Polska. Dzięki temu roczne koszty utrzymania 900 obiektów finansowanych z budżetu państwa spadną o prawie 23 miliony złotych. Jak podkreślają eksperci Instytutu Techniki Budowlanej, którzy przygotowali analizę prezentującą skutki wejścia w życie regulacji, zwrot takiej inwestycji nastąpi już po 8 latach.
Więcej
-
Mieszkańcy Piaszczyny i Dretynia za budową biogazowni
2013-05-13W Piaszczynie i Dretyniu w gminie Miastko (powiat bytowski) mają powstać dwie biogazownie rolnicze. Mieszkańcy obydwu miejscowości nie sprzeciwiają się tym inwestycjom, mimo, że w sąsiednich gminach bardzo często dochodziło do protestów przeciw budowie instalacji biogazowych, a także przeciwko wiatrakom.
Więcej
-
Resort gospodarki chce stworzyć fundusz do interwencji na rynku energii
2013-05-12Ministerstwo Gospodarki rozmawia z przedsiębiorcami i instytucjami mogącymi powołać fundusz, który stabilizowałby rynek zielonych certyfikatów. Miały one zachęcać do inwestowania w nowoczesne, ekologiczne technologie, jednak ten instrument okazał się nieskuteczny i mało przewidywalny. Dlatego ministerstwo chce, by jeszcze w tym roku przy wsparciu ze strony państwa powstał fundusz, za pomocą którego możliwa byłaby interwencja na rynku.
Więcej
-
(R)ewolucja energetyczna
2013-05-10„Żyjemy w okresie przejściowym, w którym dominuje jeszcze energetyka XX stulecia, scentralizowana i bazująca na węglu. Obserwujemy jednak, jak rodzi się energetyka XXI wieku, zdecentralizowana, oparta na odnawialnych źródłach energii i inteligentnych sieciach" – mówi profesor Maciej Nowicki, były minister środowiska dla portalu EurActiv.pl.
Więcej
-
"Współspalanie nie ma uzasadnienia ekonomicznego i ekologicznego"
2013-05-10Dyskusja na temat przyszłości współspalania jako technologii OZE miała miejsce podczas III Krajowego Forum Biomasy, które odbyło się w dniach 24-25 kwietnia br. w Krakowie.
Więcej
-
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dot. składowania CO2
2013-05-09Rada Ministrów przyjęła 30 kwietnia br. projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Środowiska. Reguluje on kwestie dotyczące podziemnego składowania dwutlenku węgla.
Więcej
-
Energetyka wiatrowa nie jest niszowym źródłem energii w Polsce
2013-05-08Taki wniosek płynie z zakończonej 25 kwietnia br. w Serocku VIII Konferencji i Targów PSEW. To największe wydarzenie w branży energetyki wiatrowej w Europie Środkowo–Wschodniej zgromadziło ponad 550 uczestników i 60 wystawców. Wśród gości było również ok. 50 panelistów, m.in. Andrew Garrad, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Ruta Baltause z Komisji Europejskiej czy Andrzej Dąbrowski, poseł reprezentujący klub PSL. W przekazie wideo, głos w dyskusji zabrali komisarze UE: Connie Hedegaard i Günther Oettinger.
Więcej
-
Kolejna wzorcowa biogazownia
2013-05-07Pod Czarnkowem w Wielkopolsce ma powstać pokazowa, „referencyjna" biogazownia o mocy 250 kW, a w podpoznańskiej Cerekwicy biurowiec z laboratorium badającym substraty do produkcji biogazu. Obydwa obiekty wybuduje organizacja Klaster Wielkopolski Biogaz, której celem jest promowanie biogazowni rolniczych jako metody utylizacji odpadów rolnych, w tym obornika i gnojowicy.
Więcej
-
Kolejna wzorcowa biogazownia
2013-05-07Pod Czarnkowem w Wielkopolsce ma powstać pokazowa, „referencyjna" biogazownia o mocy 250 kW, a w podpoznańskiej Cerekwicy biurowiec z laboratorium badającym substraty do produkcji biogazu. Obydwa obiekty wybuduje organizacja Klaster Wielkopolski Biogaz, której celem jest promowanie biogazowni rolniczych jako metody utylizacji odpadów rolnych, w tym obornika i gnojowicy.
Więcej
-
Dopłaty do kredytów na własne „energooszczędne 4 kąty”
2013-05-06Jeśli planujesz budowę domu lub zakup mieszkania, warto zdecydować się na projekt przyjazny środowisku. Podjęcie decyzji o wyborze inwestycji charakteryzującej się niskim zużyciem energii jest teraz jeszcze bardziej atrakcyjne. Poza oszczędnościami związanymi z niższymi kosztami eksploatacji, wybierając energooszczędne domy i mieszkania, już niebawem będziemy mogli liczyć na dofinansowanie do kredytów, udzielane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki: prawo dotyczące energetyki odnawialnej ma być gotowe do końca czerwca. Polsce uda się dzięki temu uniknąć kar
2013-05-06Nowelizacja Prawa energetycznego trafia do drugiego czytania w Sejmie i jeszcze w tym półroczu powinna zostać przyjęta przez parlament. To pozwoli na dostosowanie polskiego prawodawstwa do unijnego i tym samym oddali widmo dotkliwej kary finansowej. Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości za niewdrożenie dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. Zaproponowała dla Polski karę w wysokości ponad 133 tys. euro za każdy dzień zwłoki.
Więcej
-
Polska niewiele odstaje od unijnej średniej
2013-05-05Udział energii odnawialnej w ogólnie użytej w Unii Europejskiej wciąż rośnie i w zeszłym roku stanowiła ona już 13 proc. – wynika z ostatniego zestawienia Eurostatu. W Polsce było to 10,4 proc. Do roku 2020 nasz kraj ma osiągnąć poziom 15 proc.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności