- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Publikacje zagraniczne
-
Czy na Opolszczyźnie powstanie biogazownia-gigant?
2013-11-07Wrocławska firma Bioenergy Polska chce wybudować w Goświnowicach koło Nysy biogazownię o mocy 12 MW. To byłaby biogazownia-gigant, bo dotychczas wybudowane największe tego typu instalacje w Polsce mają po 2 MW. Przeciwko inwestycji protestują mieszkańcy.
Więcej
-
Dobry klimat dzięki efektywności energetycznej
2013-11-07Skuteczna polityka energetyczna może pozwolić do 2050 roku na uzyskanie przez gospodarstwa domowe i firmy 236 mld euro zysku – przekonuje dr hab. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej i jeden z panelistów konferencji Future4Build.
Więcej
-
Wiceminister Trojanowska na I Polsko-Niemieckiej konferencji poświęconej efektywności energetycznej
2013-11-06– Poprawa efektywności energetycznej, która pozwoli ograniczać wzrost zapotrzebowania na paliwa i energię przy jednoczesnym zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego, jest w obecnej polityce energetycznej Polski jednym z głównych priorytetów – powiedziała Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki, podczas I Polsko-Niemieckiej konferencji na temat efektywności energetycznej. Spotkanie odbyło się 16 października br. w MG.
Więcej
-
Problemy z zagospodarowaniem przestrzennym i ochroną środowiska związane z odnawialnymi źródłami energii
2013-11-05W jednej prezentacji nie byłem w stanie zebrać i wyczerpująco omówić wszystkich problemów związanych z instalacjami odnawialnych źródeł energii w zakresie planowania przestrzennego i ochrony środowiska. Dlatego dotykam tylko, moim zdaniem, najważniejszych kwestii. Jeśli chodzi o planowanie przestrzenne kwestie te odnoszą się praktycznie uniwersalnie do wszystkich przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Natomiast w kwestiach ochrony środowiska odnawialne źródła energii mają już swoje specyficzne cechy – mówił Wojciech Szymalski podczas konferencji "Wykorzystanie potencjału OZE dla rozwoju samorządów".
Więcej
-
Certyfikaty i świadectwa energetyczne
2013-11-04W chwili podjęcia decyzji o zakupie wymarzonego domu lub mieszkania dla większości z nas głównym kryterium jest cena, rozumiana jako ogólny koszt nabycia nieruchomości. Niewielu z nas zastanawia się wówczas nad kosztami związanymi z późniejszym użytkowaniem, które będą nam towarzyszyły przez cały okres mieszkania oraz które mogą w istotny sposób wpływać na nasz domowy budżet.
Więcej
-
Zielona polityka
2013-11-04W XXI wieku każdy problem, który trzeba rozwiązać, przekracza granice państw. „Nie mamy bostońskiego czy warszawskiego ocieplenia, mamy globalne ocieplenie" – mówił Benjamin Barber podczas tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie. Z tym wyzwaniem zmierzą się niedługo w Warszawie uczestnicy Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (COP 19) – czytamy na Euractiv.pl.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – Wieś prowadzi własną lokalną sieć ciepłowniczą
2013-11-04To była doskonała szansa: na skraju Honigsee, we wsi w Szlezwiku-Holsztynie zbudowano biogazownię, z której ciepło mogłoby być wykorzystane do ogrzewania budynków. Jednak ani samorząd, ani spółka komunalna nie były przygotowane na prowadzenie sieci ciepłowniczej. Tylko mieszkańcy mogli podjąć w tej sprawie działania. Ale jak przekonano do tego 450 osób? Jakie przeszkody się pojawiły?
Więcej
-
"Porównywanie kosztów offshore i atomu jak porównywanie jabłek i pomarańczy"
2013-11-03Zdaniem Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association – EWEA), porównywanie wysokości subsydiów technologii jądrowej i morskich farm wiatrowych jest bezzasadne.
Więcej
-
Mała elektrownia wodna w Sosnowcu
2013-11-02Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zdecydowała o udzieleniu preferencyjnej pożyczki do kwoty 3 mln 883 tys. zł Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów SA. Środki te pozwolą na rozpoczęcie jeszcze w tym roku oczekiwanej budowy małej elektrowni wodnej na jazie rzeki Biała Przemsza w Sosnowcu-Maczkach.
Więcej
-
Jak zużywać mniej prądu – wskazówki dla oszczędzania
2013-11-01Zużywanie mniej energii elektrycznej nie jest dobre jedynie dla środowiska – pomaga nam również zaoszczędzić pieniądze. Według The Energy Saving Trustm, przeciętne gospodarstwo domowe byłoby w stanie zaoszczędzić od 700 do 1400 złotych rocznie, gdyby zdecydowało się na zastosowanie energooszczędnych rozwiązań.
Więcej
-
IEA: Potraktujmy efektywność energetyczną jako "pierwsze paliwo na świecie"
2013-10-31Efektywność energetyczna jest "ukrytym paliwem", dzięki któremu dłużej możemy korzystać z innych źródeł energii. Zwiększa bezpieczeństwo energetyczne, obniża emisje dwutlenku węgla i przyczynia się do wzrostu ekonomicznego – to główne wnioski raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencją Energetyczną w połowie października.
Więcej
-
Ekologiczne organizacje pozarządowe apelują do premiera Tuska o ostateczne wycofanie się z rozbudowy elektrowni Opole
2013-10-30W przededniu konferencji klimatycznej COP19 w Warszawie ekologiczne organizacje pozarządowe zaapelowały 30 października br. do premiera o ostateczne wycofanie się z planów rozbudowy elektrowni Opole, której realizacja spowoduje zwiększenie emisji CO2 o 9 mln ton rocznie. W ogłoszeniu opublikowanym na łamach „Rzeczpospolitej" ekolodzy uzasadniają swój apel w 9 punktach, pisząc m.in. o nieopłacalności ekonomicznej przedsięwzięcia i jego negatywnym wpływie na energetykę polską.
Więcej
-
Od stycznia nowe warunki techniczne dla budujących dom
2013-10-30Od początku 2014 roku wszystkie nowopowstające budynki będą musiały spełniać nowe warunki techniczne. Wprowadzane zmiany to kolejny krok do upowszechnienia budowy domów o niskim zużyciu energii. Czy są korzystne dla inwestorów indywidualnych? Czy będą odczuwalne dla uczestników rynku? Czy wystarczą, by spełnić zobowiązania wobec UE w zakresie obniżania energochłonności budynków?
Więcej
-
Biogazownie są i będą Polsce potrzebne
2013-10-30– Potencjał jest olbrzymi i bardzo źle, że na razie wykorzystujemy go w tak niewielkim stopniu. Źle tym bardziej, że mamy własne polskie technologie w tej dziedzinie, własnych producentów i przy szybkim rozwoju biogazowni w Polsce, moglibyśmy stworzyć u nas zupełnie nową gałąź przemysłu, dającą tysiące miejsc pracy – uważa Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego.
Więcej
-
Biogazownie są i będą Polsce potrzebne
2013-10-30– Potencjał jest olbrzymi i bardzo źle, że na razie wykorzystujemy go w tak niewielkim stopniu. Źle tym bardziej, że mamy własne polskie technologie w tej dziedzinie, własnych producentów i przy szybkim rozwoju biogazowni w Polsce, moglibyśmy stworzyć u nas zupełnie nową gałąź przemysłu, dającą tysiące miejsc pracy – uważa Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego.
Więcej
-
Energooszczędność w Polsce na razie mało popularna
2013-10-29Polacy rzadko myślą o korzyściach, jakie mogą uzyskać dzięki oszczędzaniu energii w domach. Jednak sytuacja ta powoli się zmienia. To może oznaczać rozwój perspektywicznego sektora dla polskich firm – w zakresie budownictwa energooszczędnego lub termomodernizacji już istniejących budynków.
Więcej
-
Greenpeace: Tańsza energia i 100 tys. miejsc pracy. Polski rząd nie może zwlekać ze zmianami w energetyce
2013-10-29Inwestycje w odnawialne źród ła energii (OZE) doprowadzą do obniżenia cen energii dla obywateli i pozwolą przyspieszyć wzrost gospodarczy. Już w roku 2030 ponad 50% energii elektrycznej może być w Polsce produkowane ze źródeł odnawialnych, a dzięki rozwojowi sektora OZE powstanie ponad 100 tys. miejsc pracy. Najnowszy raport ekspercki przygotowany na zlecenie Greenpeace „[R]ewolucja Energetyczna dla Polski. Scenariusz zaopatrzenia Polski w czyste nośniki energii w perspektywie długookresowej" udowadnia, że zmiana struktury rynku energii będzie korzystna dla polskiej gospodarki.
Więcej
-
Tyski aquapark zaoszczędzi miliony dzięki biogazowni
2013-10-29Parki wodne i baseny to najdroższe w eksploatacji obiekty rekreacyjno-sportowe, głównie za sprawą podgrzewania wody. Z tego powodu często trzeba do nich dokładać. W Tychach znaleźli na to sposób. Wodę i pomieszczenia w tamtejszym aquaparku będzie ogrzewać ciepło z biogazowni, działającej przy lokalnej oczyszczalni ścieków. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 4 mln zł rocznie.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – Lokalny samorząd pomaga spółdzielni energetycznej
2013-10-28Lokalny samorząd może znacznie przyczynić się do sukcesu lokalnej spółdzielni energetycznej, pracując razem z mieszkańcami nad wdrażaniem projektów w zakresie energetyki odnawialnej. Mimo to, odpowiednie regulacje państwowe muszą istnieć – w tym prawo lokalne. Jak lokalny samorząd może współpracować z zaangażowanymi mieszkańcami? Jak regiony mogą zrealizować niezależne dostawy energii w przyszłości? A jak lokalny samorząd może stać się inicjatorem spółdzielni energetycznej? Miejscowość Weissach im Tal już odpowiedziała na te pytania.
Więcej
-
Stanowisko FNEZ w sprawie poprawek do dyrektywy OOŚ
2013-10-28W związku z przyjęciem w dniu 9 października 2013 r. przez Parlament Europejski poprawek do „Dyrektywy OOŚ", w myśl których poszukiwanie („ograniczone do fazy łączącej z zastosowaniem szczelinowania hydraulicznego") i wydobycie gazu i ropy ze złóż niekonwencjonalnych objęte ma zostać pełną oceną oddziaływania na środowisko oraz w związku z licznymi doniesieniami prasowymi z tym związanymi, Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej opracowała stanowisko, z którym zwraca się do przedstawicieli władz krajowych i europejskich o uwzględnienie w dalszych dyskusjach i działaniach w przedmiotowym temacie.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności