więcej


Energetyka

SLD chce referendum w sprawie elektrowni atomowej (13366)

2011-10-07

Drukuj

Jak zapowiedział szef SLD Grzegorz Napieralski, po wyborach partia ubiegać się będzie o referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce. Sojusz wraz z partią Zieloni 2004 chcą inwestować w OZE ze względu na bezpieczeństwo i zapewnienie nowych miejsc pracy.

Według szefa SLD kwestia budowy elektrowni atomowej powinna być zależna od zdania społeczeństwa. Napieralski podkreślił, że obecnie żadna partia nie podejmuje wyraźnych kroków w stronę przyszłości energetyki.

Nasz postulat jest bardzo czytelny, bardzo prosty i odnosi się do demokratycznego państwa. Chcielibyśmy, aby zaraz po wyborach odbyło się referendum ws. budowy elektrowni atomowej. Wystosowaliśmy w tej sprawie list do prezydenta Bronisława Komorowskiego, również do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny - mówił szef SLD.

Grzegorz Napieralski dodał, że wszelkie zagadnienia w tej kwestii konsultował z organizacjami ekologicznymi w tym z Greenpeace.

Budowa elektrowni atomowej szacowana jest na ok 110 mld zł. Gdyby te pieniądze zainwestować na badanie nad nowym systemem spalania węgla, tak aby było mniej emisji nieczystości do atmosfery, gdyby te pieniądze przeznaczyć na modernizację naszych sieci przesyłowych, to tracilibyśmy mniej energii, byłoby taniej i bezpieczniej - podkreślił Napieralski.

Wedle postulatów Sojuszu, Polska powinna inwestować w nowe technologie, które pozwoliłyby na uzyskanie wielomilionowych oszczędności.

Zielona, czysta energia nie oznacza droższej energii. Wręcz przeciwnie. Zielona, czysta energia znaczy bezpieczniejsza, tańsza, ale przede wszystkim tworząca nowe miejsca pracy - przekonywał Napieralski.

SLD wraz z Zielonymi 2004 podpisało 5 postulatów dot. poprawy efektywności energetycznej i rozwoju OZE w Polsce. Główne postulaty Greenpeace dotyczą rozwiązań legislacyjnych w tym ulg podatkowych dla inwestujących w odnawialne źródła energii (OZE), programu ograniczenia marnotrawstwa energii i zwiększenia efektywności energetycznej, decentralizacji systemu energetycznego, stworzenia inteligentnych sieci przesyłowych, uchwalenia ustawy o OZE.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej