- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Rekordowa ekspansja energii odnawialnej (20518)
2018-06-05Drukuj
W 2017 r. ekspansja odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym była największa w historii - wynika z dorocznego raportu sieci REN21. Za energetyką nie nadążą jednak sektor transportu oraz produkcji ciepła i chłodu.
W opublikowanym w poniedziałek raporcie Renewables 2018 Global Status Report (GSR) REN21 ocenia, że w skali globalnej 70 proc. nowych mocy wytwórczych, oddanych do użytku w zeszłym roku stanowiły źródła odnawialne. Przybyło ich 178 GW, co jest najwyższą wartością w historii. Jednak, według raportu, sektory ciepłowniczy, produkcji chłodu i transportowy, odpowiadające za cztery piąte światowego zużycia energii, są daleko za energetycznym jeśli chodzi o udział źródeł odnawialnych.
W ubiegłym roku przybyło na świecie prawie 100 GW fotowoltaicznych (PV) mocy wytwórczych. To - jak zauważa GSR - wzrost o prawie 30 proc. większy niż 2016 r. W dodatku przyrost mocy PV był większy niż suma nowych mocy węglowych, gazowych i jądrowych, uruchomionych w 2017 r. Na świecie przybyło też 52 GW mocy wiatrowych.
Jeżeli chodzi o poziom inwestycji, to w przypadku OZE, był on dwukrotnie wyższe niż suma inwestycji w moce oparte na paliwach kopalnych i jądrowe. "Udział OZE w produkcji energii, jak i w globalnych inwestycjach będzie już tylko rósł" - ocenia się w raporcie. Inwestycje w OZE były jednak mocno zregionalizowane - prawie trzy czwarte przypadło na Chiny, UE i USA. Jednak, jak podkreśla GSR, są kraje rozwijające się, w których wielkość inwestycji w OZE mierzonych odsetkiem PKB jest wyższy niż w krajach wysokorozwiniętych, które nominalnie w źródła odnawialne inwestują najwięcej.
Ogólnie, w ocenie REN21, transformacja sektora wytwórczego energii elektrycznej w ujęciu globalnym znacząco przyspiesza, ale ma potencjał do jeszcze szybszego rozwoju, a dzisiejsze tempo nadal jest zbyt wolne, by spełnić założenia globalnego układu klimatycznego z Paryża z 2015 r.
Problemem są także, jak zauważa raport, pozostające w tyle sektory produkcji ciepła (chłodu) oraz transport. W 2015 r. tylko 10 proc. światowej produkcji ciepła pochodziło ze źródeł odnawialnych - podkreśla GSR. Raport zauważa, że narodowe cele udziału OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie miało 48 państw, podczas gdy analogiczne cele w produkcji energii elektrycznej miało 146 państw. Jako przykłady największych zmiany raport wymienia Indie, gdzie w zeszłym roku o 25 proc. wzrosła moc kolektorów słonecznych, czy Chiny, które planują, że do 2020 r. 2 proc. energii zużywanej przez klimatyzację (do produkcji chłodu) w budynkach będzie pochodzić ze słońca.
W sektorze transportu REN21 wskazuje na postępującą elektryfikację, mimo gigantycznych w skali świata subsydiów do paliw silnikowych. W zeszłym roku o 58 proc. w stosunku do 2016 r. wzrosła globalna sprzedaż samochodów elektrycznych, sięgając poziomu 1,2 mln. Na drogach pojawia się jednak wielokrotnie więcej elektrycznych rowerów i trójkołowych wehikułów. Energia elektryczna zaspokajała 1,3 proc. całkowitego zużycia energii w transporcie, a biopaliwa - 2,9 proc.
REN21 jest globalną organizacją non profit, skupiającą ponad 60 członków - stowarzyszeń przemysłowych, organizacji międzynarodowych, rządów, organizacji pozarządowych i uczelni. Gromadzi i analizuje dane dostarczane przez 900 współpracujących z nią źródeł.
Źródło: PAP
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności