więcej


Energetyka

Nowoczesne i energooszczędne budownictwo? Nie w Polsce! (14562)

2012-07-12

Drukuj

icons budynki9 lipca minął termin wdrożenia do prawa polskiego dyrektywy budynkowej EPBD (2010/31/WE). Tymczasem ustawa o charakterystyce energetycznej budynków jest jeszcze w powijakach.

Oznacza to groźbę kolejnych poważnych sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Polskę, a także uniemożliwia spopularyzowanie nowoczesnych i energooszczędnych technologii w budownictwie, informuje Koalicja Klimatyczna.

"Sektor budownictwa jest jednym z większych konsumentów energii i odpowiada za ok. 40% emisji CO2. W Polsce buduje się dość dużo, ale nowe budynki nie spełniają nowoczesnych, europejskich wymagań w zakresie zapotrzebowania na energię, czyli nie są efektywne energetycznie" – mówi Wojciech Stępniewski z WWF Polska, ekspert Koalicji Klimatycznej. "Podwyższenie standardów dotyczących m.in. dobrej izolacji ścian i dachów, odzysku energii i dobrej wentylacji, wykorzystania kolektorów słonecznych, pomp ciepła i baterii fotowoltaicznych jest koniecznością, bowiem oznacza mniejsze koszty pozyskania energii dla gospodarstw domowych oraz znacząco zmniejsza zagrożenie ubóstwem energetycznym w Polsce" – dodaje.

Dyrektywa budynkowa EPBD jest zaktualizowaną wersją dyrektywy z 2002 roku. Zakłada ona m.in., że od 2018 roku budynki należące do administracji publicznej, a od 2020 roku wszystkie nowopowstałe budynki będą musiały spełniać standardy budynku prawie zeroenergetycznego. Odpowiedzialne za jej wdrożenie jest Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, które dopiero w marcu tego roku opublikowało założenia do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.

 

źródło: Koalicja Klimatyczna

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej