- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Efektywność energetyczna – potrzeba myślenia strategicznego (13437)
2011-10-21Drukuj
Uczestnicy roboczego spotkania konsultacyjnego poświęconego projektowi "Drugiego Krajowego Planu Działań dotyczącego efektywności energetycznej dla Polski 2011" wielokrotnie podkreślali potrzebę wypracowania w Polsce strategicznego podejścia w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Konsultacje zorganizowane przez Instytut na rzecz Ekorozwoju odbyły się 19 października 2011 r.
Spotkanie zostało zorganizowane w odpowiedzi na trwające konsultacje społeczne, ogłoszone przez Ministerstwo Gospodarki w dniu 28 września br. Dyskusja w gronie przedstawicieli administracji, biznesu oraz ogranizacji pozarządowych była okazją do wspólnego wypracowania komentarzy do projektu "Drugiego Krajowego Planu Działań dotyczącego efektywnosci energetycznej dla Polski".
W spotkaniu gościnnie wzięli udział pan Andrzej Guzowski, główny specjalista w Zespole ds. Efektywności Energetycznej Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki oraz pan Arkadiusz Węglarz, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.
Główną część spotkania stanowiła praca w grupach tematycznych zorganizowana w ramach formuły world café, umożliwiającym wszystkim uczestnikom czynny udział w spotkaniu. W grupach dyskutowano o roli i znaczeniu KPD w kształtowaniu polityki klimatyczno-energetycznej Polski, omawiano instrumenty osiągnięcia założonego celu wpisane dokument oraz zastanawiano się nad przyszłością, zwłaszcza w odniesieniu do działań po roku 2016, o których nie ma mowy w planie.
Uczestnicy spotkania zgodzili się, że omawiany plan pełni głownie rolę sprawozdawczą, tak jak wymaga tego unijna dyrektywa1, nie jest natomiast dokumentem strategicznym. Wskazali jednocześnie na fragmenty, które ich zdaniem wymagają poprawy lub uzupełnienia w powstałym dokumencie. Uwagami powtarzanymi przez wszystkie grupy robocze były brak podsumowania wcześniejszego planu działań, zastrzeżenia do metody klakulacji potencjału instumentów efektywności energtycznej oraz potrzeba podkreślenia konieczności kontynuacji działań po 2016 roku.
Na pierwszy plan wysunęła się jednak potrzeba budowania w Polsce strategicznego podejścia w zakresie poprawy efektywności energetycznej, uwzględniającego wszelkie jej makroekonomiczne korzyści (tj. miejsca pracy, oszczędność finansów, rozwój innowacyjnych technologii). Zgromadzeni na spotkaniu wielokrotnie podkreślali konieczność poprawy funkcjonowania systemu audytów energetycznych, pełnego wdrożenia mechanizmów białych certyfikatów oraz zwiększenia wsparcia finansowego. Mówili o znaczeniu funkcjonujących już instrumentów, takich jak fundusz termomodernizacji i remontów, wskazując jednocześnie na potrzebę tworzenia instrumentów wsparcia dla wszystkich odbiorców energii, w tym w szczególności gospodarstw domowych (zwłaszcza odbiorców wrażliwych) oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Zwrócono również uwagę na konieczność monitorowania efektów poszczególnych działań na rzecz efektywności energetycznej, zwłaszcza gdy mechanizmami wsparcia objęte zostanie więcej podmiotów. Niezbędne w tym kontekście wydaje się też uproszczenie formalności związanych z pozyskiwaniem funduszy i priorytet dla inwestycji o największym potencjale efektywności energetycznej.
Arkadiusz Węglarz podzielił opinie uczestników spotkania o możliwości uzupełnienia drugiego krajowego planu działań na rzecz efektywności energetycznej o alternatywne sposoby dochodzenia do celu oszczędności energii oraz przedstawienia perspektyw wpływu wszystkich instrumentów na realizację innych celów związanych z pakietem klimatyczno-energetycznym.
Kwestie poruszane w trakcie konsultacji zostaną spisane przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i przekazane Ministerstwu Gospodarki, z nadzieją na ich uwzględnienie w ostatecznej wersji dokumentu, który zostanie przekazany Komisji Europejskiej przez polski rząd. Już niedługo zostaną także opublikowane na portalu ChronmyKlimat.pl.
Zdaniem pana Andrzeja Guzowskiego, odpowiadającego w Ministerstwie Gospodarki za uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne drugiego krajowego planu działań, szereg uwag zgłoszonych podczas spotkania zostanie uwzględnionych w pracach nad dokumentem.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "Towards progressive reductions in energy use in Poland – efektywność energetyczna", realizowanego dzięki wsparciu European Climate Foundation.
ChronmyKlimat.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności