więcej


Energetyka

Belgowie wybudują wyspę, aby magazynować energię z morskich farm wiatrowych (15304)

2013-02-03

Drukuj

Belgijski rząd chce wycofać się całkowicie z energetyki atomowej. Zastąpić ją mają ogromne morskie farmy wiatrowe. Chcąc rozwijać morską energetykę wiatrową na szerszą skalę, Belgowie muszą uporać się jednak z jej podstawowym problemem.

Chodzi o nieregularność produkcji energii, która w przypadku dużych morskich farm wiatrowych może być powodować znaczące problemy m.in. dla sieci przesyłowych. W czasie silnego, stabilnego wiatru morskie elektrownie wiatrowe mogą generować ogromne ilości energii powodując nawet jej nadpodaż, jednak kiedy nie wieje, energii może brakować.

Rząd Belgii chce rozwiązać ten problem budując gigantyczny magazyn energii, który będzie zlokalizowany na morzu. Na sztucznej wyspie, której budowę przewidują Belgowie, zostanie zainstalowany system, który będzie magazynował nadmiar energii produkowanej przez morskie wiatraki i przekazywał ją na ląd w okresach wolniejszej pracy wiatraków. Wyspa ma powstać w ciągu 5-7 lat, w odległości od 3 do 4 kilometrów od wybrzeży Zachodniej Flandrii. Belgijski rząd liczy, że nadwyżki gromadzonej przez nią energii będą mogły być sprzedawane także do sąsiadujących z Belgią krajów, nie podaje jednak kosztu inwestycji.

Obecnie Belgia posiada już 1 GW morskich elektrowni wiatrowych, a belgijski potencjał offshore ma wzrosnąć do 2,3 GW. W tym samym czasie Belgowie chcą wyłączyć 3 GW elektrowni atomowych. W ubiegłym roku operator elektrowni atomowych w Belgii zamknął już dwie tego typu instalacje po wykryciu pęknięć w obudowie reaktorów.

 

źródło: Gram w Zielone

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej