- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Wyspiarskie państwo Tokelau przechodzi na OZE
2012-08-12Tokelau – wyspiarskie państewko położone na terytorium zależnym Nowej Zelandii – rezygnuje z paliw konwencjonalnych i przechodzi w pełni na odnawialne źródła energii. Wkrótce jego system energetyczny będzie w całości oparty na fotowoltaice.
Więcej
-
"Instalacje fotowoltaiczne to najlepsze domowe mikroźródła OZE. Pojawią się niezależnie od ustawy"
2012-08-09Zdaniem Krzysztofa Prasałka, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, najlepszym odnawialnym źródłem energii do zastosowania w mikroskali, w gospodarstwach domowych jest fotowoltaika.
Więcej
-
PSEW: farmy morskie tańsze od atomu
2012-08-08Do 2020 roku na polskiej części Bałtyku mają powstać farmy wiatrowe o mocy 500 MW. Na przeszkodzie może stanąć brak odpowiednich regulacji prawnych, niedostateczne wsparcie finansowe i zły stan sieci przesyłowych. Mimo to, ich budowa jest bardziej opłacalna niż elektrowni atomowej – dowodzi branża wiatrakowa.
Więcej
-
Wykorzystanie potencjału energooszczędnych budynków
2012-08-08Energooszczędne budynki o wysokim potencjale oszczędności pod względem emisji CO2 i kosztów energii nadal cieszą się jedynie ograniczoną popularnością na rynku mimo korzyści, jakie przynoszą gospodarce i środowisku. Sektor budownictwa daje pracę ponad dziesięciu procent wszystkich zatrudnionych w UE. Dlatego, aby wspierać branżę budowlaną jako siłę napędową w tworzeniu nowych miejsc pracy i zapewnianiu trwałego wzrostu w całej gospodarce, Komisja Europejska przedstawiła strategię na rzecz ożywienia tego sektora.
Więcej
-
PGE wycofa się z ambitnych planów w zakresie offshore?
2012-08-06Jak poinformował "Dziennik Gazeta Prawna" w piątek 13 lipca, władze PGE rozważają zmianę strategii w zakresie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
Więcej
-
Legendarne więzienie oświetlą panele fotowoltaiczne
2012-08-05System fotowoltaiczny o łącznej mocy 307 kW zamontowany na dachach kompleksu więziennego na wyspie Alcatraz będzie produkować w skali roku ok. 400 tys. kWh energii elektrycznej, co odpowiada redukcji emisji CO2 o 337 ton rocznie.
Więcej
-
Niedroga i wysokowydajna fotowoltaika
2012-08-03Niezwykle ważna dla Europejczyków jest konieczność rozbudowywania odnawialnych źródeł energii. Lepsze zabezpieczenie dostaw i poprawa konkurencyjności na rynku regionalnym sprawiają, że ta potrzeba staje się jeszcze pilniejsza. Wsparcie w realizacji tych zamierzeń oferuje projekt SCALENANO (Opracowanie i rozwój materiałów i procesów nanostrukturalnych na rzecz niedrogiej, wysokowydajnej fotowoltaiki chalcogenidkowej), który otrzymał ponad 7,5 mln EUR z tematu "Energia" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE.
Więcej
-
Elektrownie wiatrowe będzie można budować w Polsce przynajmniej 3 km od zabudowań?
2012-08-02Takie jest założenie projektu nowelizacji Prawa Budowlanego, który do parlamentu wniósł klub PiS.
Więcej
-
Ku słońcu czy w maliny?
2012-08-02Od lat środowiska ekologiczne, niektórzy naukowcy i Zieloni kwestionują polską politykę energetyczną. Dziś okazję do słoneczno–gorzkich refleksji daje nam książka prof. Macieja Nowickiego, dwukrotnego ministra środowiska, pod jasnym tytułem „Nadchodzi era słońca" (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012).
Więcej
-
Brak ustawy o OZE może spowodować utratę unijnych funduszy
2012-08-01Ministerstwo Gospodarki przedstawiło długo oczekiwany projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Nadal jednak nie wiadomo, czy ustawa zostanie przyjęta. Tymczasem za opóźnienia we wdrażaniu unijnego prawa Polsce grożą kary finansowe, a w dłużej perspektywie również utrata unijnych funduszy na OZE.
Więcej
-
Przetarg na tzw. negawaty, by nie zabrakło prądu w godzinach szczytu
2012-08-01Za trzy lata może okazać się, że Polakom zabraknie prądu w gniazdkach. Aby nie dopuścić do tego, PSE Operator, odpowiedzialny za bezpieczeństwo krajowego systemu energetycznego, próbuje skłonić firmy do zmniejszenia poboru energii. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na tzw. negawaty. Urząd Regulacji Energetyki popiera to rozwiązanie.
Więcej
-
Gminy "wybrane" przez PGE przeciwko elektrowniom jądrowym
2012-08-01Trzy komitety z gmin wyznaczonych przez Polską Grupę Energetyczną jako potencjalne miejsca budowy elektrowni jądrowej, zawiązały w sobotę 28 lipca br. wraz z innymi organizacjami Koalicję "Pomorze bez Atomu".
Więcej
-
„Tak” – dla szybkiego uchwalenia ustawy o odnawialnych źródłach energii, „nie” – dla łączenia jej z Prawem energetycznym (Pe) i Prawem gazowym (Pg)
2012-07-31Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZP FEO) aprobuje i wspiera długo oczekiwany projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, który 27 lipca br. został przedstawiony w Ministerstwie Gospodarki. Branża OZE obawia się jednak, czy ustawa zacznie obowiązywać od 2013 roku. Rząd chce bowiem rozpatrywać ją w „trójpaku" z nowelizowanymi Pe i Pg, co znacznie przedłuży prace. „Zielona ustawa" to jedyny element „trójpaku", który już jest gotowy.
Więcej
-
Firmy wiatrakowe oskarżają polityków o blokowanie inwestycji!
2012-07-31Podporządkowanie lobby związanemu z tradycyjną energetyką i brak odpowiednich regulacji prawnych – to najczęstsze zarzuty wysuwane przez przedsiębiorców z branży wiatrakowej przeciwko rządowi. 27 lipca br., po roku prac światło dzienne ujrzał projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej zawarte w nim przepisy miały wejść w życie przed końcem 2010 roku.
Więcej
-
MG przedstawiło projekt ustawy o OZE
2012-07-30"MG przeanalizowało wszystkie uwagi do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), zgłoszone podczas konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie dodatkowych konsultacji międzyresortowych, aby nadać nowemu prawu ostateczny kształt" – powiedział wiceminister Mieczysław Kasprzak podczas konferencji prasowej. Prezentacja projektu ustawy o OZE odbyła się 27 lipca 2012 r. w gmachu resortu.
Więcej
-
Oddalenie ryzyka unijnych sankcji wstrzymało prace nad ustawą
2012-07-27Rząd zatrzymał pospieszną nowelizację prawa energetycznego. Wpłynęły na to uwagi zgłoszone przez Biuro Analiz Sejmowych oraz obawy, że przyczyni się ona do zablokowania prac nad tzw. trójpakiem energetycznym. W konsekwencji na uwolnienie rynku gazu trzeba będzie jeszcze poczekać.
Więcej
-
Raport dotyczący odnawialnych źródeł energii
2012-07-27Departament Koordynacji i Wdrażania Programów Regionalnych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zlecił opracowanie raportu pt. „Określenie potencjału energetycznego regionów Polski w zakresie odnawialnych źródeł energii – wnioski dla Regionalnych Programów Operacyjnych na okres programowania 2014-2020".
Więcej
-
Pożar w Turowie: zachłanność PGE przyczyną tragedii
2012-07-26Wybuch i pożar w elektrowni Turów to wynik zachłanności Polskiej Grupy Energetycznej. Łącząc węgiel z biomasą, PGE tworzy niebezpieczną mieszankę paliwową, która służy wyciąganiu pieniędzy za produkcję tzw. zielonej energii. Tymczasem nie jest ona ani bezpieczna, ani też ekologiczna.
Więcej
-
Rząd spieszy się z przyjęciem nowelizacji Prawa Energetycznego
2012-07-26Pośpiech rządu to efekt wiszącej nad Polską kary za kilkuletnie opóźnienie we wdrożeniu do polskiego prawa unijnych regulacji dotyczących m.in. energetyki odnawialnej.
Więcej
-
Ruszył międzynarodowy Obóz Antyatomowy Lubiatowo 2012
2012-07-25Od 23 do 29 lipca w Lubiatowie (woj. Pomorskie) będzie trwał Obóz Antyatomowy, na który zjeżdżają się eksperci i przeciwnicy budowy elektrowni jądrowej z całej Polski a także goście specjalni m.in. z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Bułgarii. Przez cały tydzień będą brać udział w warsztatach, wykładach i spotkaniach z naukowcami i ekspertami na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą energetyka jądrowa oraz praktycznych aspektów budowy systemu energetycznego opartego na rozproszonych, odnawialnych źródłach energii i zwiększaniu efektywności energetycznej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności