- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Książki / raporty
-
Polskie regiony górnicze mogą stracić 5 mld euro na sprawiedliwą transformację
2020-07-22Polskie regiony górnicze mogą stracić 5 mld euro unijnych środków na sprawiedliwą transformację - ocenili we wtorek przedstawiciele Greenpeace Polska, komentując wyniki unijnego szczytu. Podczas spotkania w Brukseli zdecydowano m.in. o ograniczeniu Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Więcej
-
Ostatni dzwonek na ostre ograniczanie emisji CO2
2020-07-20Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych w walce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i uniknięcie katastrofy klimatycznej. Właśnie teraz rządy poszczególnych krajów tworzą plany pobudzania swoich gospodarek po pandemii. Na złagodzenie skutków recesji przeznaczono 9 bln dol., a ogromne pakiety stymulacyjne to okazja do wprowadzenia sektora energii na zrównoważoną ścieżkę – wskazuje IEA.
Więcej
-
Polski prąd jest drogi, więc importujemy
2020-07-15W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku sprowadziliśmy aż o 39 proc. więcej energii niż przed rokiem, i to mimo spadku zapotrzebowania - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna" i wskazuje, że najwięcej energii od stycznia do maja sprowadzono ze Szwecji.
Więcej
-
Inwestycje w energię odnawialną mogą stanowić alternatywę dla budowy elektrowni atomowej
2020-07-14Jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej w Polsce mogą okazać się inwestycje skupione wokół energetyki odnawialnej. Pozwolą uniezależnić ten sektor gospodarki od przemysłu górniczego. Kluczową rolę w odejściu od węgla może odegrać zielony wodór, który pozwoli zgromadzić nadwyżki energetyczne do wykorzystania w szczycie obciążenia sieci energetycznych.
Więcej
-
Europejska strategia wodorowa „prezent dla firm zajmujących się paliwami kopalnymi”
2020-07-09Europejska strategia na rzecz zwiększenia produkcji wodoru grozi zablokowaniem Europy w spalaniu paliw kopalnych przez pokolenia – wypowiedziało się Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB).
Więcej
-
Postępy Europy w efektywności energetycznej
2020-07-06
CAN-Europe
Koalicja na rzecz oszczędności energii, działająca przy CAN-Europe, przyjrzała się rocznym sprawozdaniom z postępów państw członkowskich w zakresie efektywności energetycznej i krajowym planom oszczędnościowym, aby przygotować ocenę krajowych postępów osiągniętych w okresie do 2020 r. oraz perspektyw na lata 2021–2030 w zakresie oszczędności energii. Oszczędzanie energii przez kraje członkowskie to obowiązek na podstawie art. 7 dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.
Więcej
-
Publikacja nt. przyszłości energetyki atomowej w Polsce
2020-07-01Wraz z nasilającym się kryzysem klimatycznym dyskusja nt. alternatyw dla węgla nabiera w Polsce tempa. W ukazującej się dziś broszurze Bartłomiej Derski i Rafał Zasuń i, redaktorzy portalu Wysokie Napięcie, przedstawiają jedną z nich – rozwój energetyki jądrowej. Analiza wskazuje na wysokie koszty i długi czas realizacji, a także na niekompatybilność atomu z trendami unijnymi. Broszura została wydana przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju i Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie. Jej inauguracja odbędzie w czasie webinaru 2 lipca o godz. 18.
Więcej
-
Scenariusz energetyczny wykreowany przez europejskie organizacje społeczne do 2040 roku.
2020-06-30Europejskie organizacje opracowują pierwszy w historii scenariusz energetyczny oparty w 100% na energii odnawialnej, który dąży do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o co najmniej 65% do 2030 r. (przeprowadzona) Analiza potwierdza, że Europa może osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 2040 oraz poprowadzić resztę świata na zmianę energii na odnawialną.
Więcej
-
Fotowoltaika najlepiej rozwijającą się technologią OZE w Polsce
2020-06-30
Instytut Energetyki Odnawialnej
Tydzień temu Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował najnowszy raport o rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Idziemy na rekord!
Więcej
-
Podręcznik rozwoju energetyki obywatelskiej opartej o odnawialne źródła energii
2020-06-29
Fundacja na rzecz energetyki zrównoważonej
Podręcznik jest formą przewodnika, który w oparciu o zbiór zagranicznych oraz krajowych dobrych praktyk i doświadczeń ma stanowić inspirację do realizacji przedsięwzięć energetyki obywatelskiej (EO) w Polsce. Adresatami opracowania są wszyscy zainteresowani rozwojem EO w Polsce. Dokument został opracowany w ramach projektu Co2mmunity.
Więcej
-
Rynek fotowoltaiki ponownie na fali wzrostowej
2020-06-26Pandemia SARS-CoV-2 wyhamowała rynek fotowoltaiki. Problemy były wywołane m.in. lockdownem i wstrzymaniem tradycyjnej sprzedaży oraz chwilowymi przerwami w dostawach komponentów do instalacji fotowoltaicznych. Zawirowania na rynku trwały jednak krótko, tym bardziej że część firm przeniosła się do internetu. Już pod koniec kwietnia firmy z branży notowały sprzedaż na podobnym poziomie co przed pandemią. Fotowoltaika może więc pozostać najszybciej rozwijającym się sektorem OZE w Polsce. Prognozy Instytutu Energetyki Odnawialnej mówią o wzroście obrotów na tym rynku o 25 proc. r/r.
Więcej
-
Rynek fotowoltaiki w Polsce
2020-06-19Rynek fotowoltaiki (PV) rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE w Polsce. Łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 roku wynosiła prawie 1500 MW, a już w maju 2020 r. przekroczyła 1950 MW. Obecnie największy przyrost nowych mocy obserwowany jest w segmencie mikroinstalacji, oznacza to dużą aktywność prosumentów indywidualnych i biznesowych.
Więcej
-
Firmy szukają możliwości oszczędzania na rachunkach za energię
2020-06-17Jesienią przedsiębiorstwa czeka kolejny wzrost kosztów w postaci wyższych rachunków za energię. To skłania je do szukania oszczędności. Tym bardziej że ich finanse mocno poturbował kryzys związany z koronawirusem. Możliwości rozpoczęcia wytwarzania własnej energii daje inwestycja w panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika jest najszybciej rozwijającym się w Polsce sektorem OZE, a korzyści podatkowe i wizerunkowe powodują, że decyduje się na nią coraz większe grono firm.
Więcej
-
Neutralna emisyjnie Polska 2050
2020-06-11Pełna dekarbonizacja polskiej jest osiągalna do 2050 r. i może poprawić niezależność energetyczną, przynieść rozwój nowych branż oraz nawet 300 tys. nowych miejsc pracy.
Więcej
-
ClientEarth do nowej prezes PGE GiEK: „Złoczew” trzeba porzucić, zanim stanie się drugą „Ostrołęką C”
2020-06-08Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wysłała do nowej prezes PGE GiEK, Wioletty Czemiel-Grzybowskiej, list z apelem o formalne odstąpienie od projektu budowy kopalni „Złoczew”. Apel jest reakcją na komunikat GDOŚ, która poinformowała o kolejnym, już dziewiątym, przesunięciu terminu wydania pozwolenia środowiskowego dla kontrowersyjnej inwestycji.
Więcej
-
Za 25 lat PGE zamknie wszystkie elektrownie na węgiel
2020-06-03Stare bloki zostaną zamknięte do 2040 r., a nowe jednostki w Opolu i Turowie do 2045 r. - powiedzieli przedstawiciele spółki w rozmowie z serwisem S&P Global Platts.
Więcej
-
Największe turbiny wiatrowe będą mogły stanąć na polskim morzu
2020-05-27
Wysokie Napięcie
Polska dopiero za kilka lat będzie miała pierwsze farmy wiatrowe na morzu Długie oczekiwanie ma jednak i dobre strony - farmy wiatrowe na polskim Bałtyku będą mogły wykorzystać najnowsze, gigantyczne turbiny. "Wyścig zbrojeń" w tej technologii trwa w najlepsze.
Więcej
-
Webinarium "Własne Źródła Energii 2020"
2020-05-23BMP, wydawca magazynu "Energetyka Cieplna i Zawodowa" i portalu kierunekenergetyka.pl serdecznie zaprasza na bezpłatne webinarium: Własne Źródła Energii 2020.
Więcej
-
10 mln euro na odnawialne źródła energii
2020-05-21Ponad 10 mln euro z Funduszy Norweskich jest na inwestycje wykorzystujące energię geotermalną i produkcję energii w małych elektrowniach wodnych - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Więcej
-
2 mln zł na przygotowanie planów sprawiedliwej transformacji dla trzech województw
2020-05-15Polska dostanie ponad 2 mln z Unii Europejskiej na przygotowanie planów sprawiedliwej transformacji w województwach: śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności