więcej


Publikacje zagraniczne

Polscy naukowcy udoskonalą produkcję biogazu (15456)

2013-03-07

Drukuj

logo iapanLubelski Instytut Agrofizyki PAN opracowuje specjalny biologiczny preparat, dzięki któremu biogazownie zwiększą swą wydajność (z tej samej ilości surowca wyprodukują więcej biogazu), stabilność produkcji i skróci się czas zalegania w nich tzw. masy pofermentacyjnej.

Wynalazek ma znaleźć zastosowanie w biogazowniach, w których surowcem są odpady z przetwórstwa owoców oraz osady z oczyszczalni, funkcjonujących przy mleczarniach. Biopreparat, nad którym pracują lubelscy naukowcy, będzie złożony z wybranych szczepów mikrogrzybów (drożdży, grzybów pleśniowych itp.). Dodawanie go w biogazowni do surowca sprawi, że będzie on – podczas przebiegającej tam fermentacji - szybciej, lepiej i stabilniej się rozkładał. Dzięki temu zwiększy się z kolei ilość produkowanego biogazu, a tzw. masa pofermentacyjna, czyli produkt uboczny w biogazowniach, będzie mogła szybciej je opuszczać. To zapewni tym instalacjom większą opłacalność.

Prace badawcze w lubelskim Instytucie Agrofizyki PAN nad owym biopreparatem są finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Mają one zakończyć się w 2013 r. Pomysłodawcą tego naukowego przedsięwzięcia oraz jego szefem jest dr Magdalena Frąc. Jej zespół w swych badaniach wykorzystuje bardzo nowoczesną aparaturę zakupioną w ramach projektu Środowiskowe Laboratorium Energii Odnawialnej, współfinansowanego z środków unijnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013.

Jacek Krzemiński
na podstawie: www.lublin.eu


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej