więcej


Publikacje zagraniczne

Minister środowiska popiera biogazownie (15975)

2013-07-25

Drukuj

Podczas debaty o przyszłości unijnej polityki klimatycznej Marcin Korolec, minister środowiska, po raz kolejny wyraźnie opowiedział się za rozwojem w Polsce sektora biogazowego, zaliczając biogazownie, szczególnie rolnicze, do najkorzystniejszych dla naszego kraju odnawialnych źródeł energii.

W debacie, zorganizowanej niedawno przez Klub Parlamentarny PSL, minister środowiska podkreślił, że w odniesieniu do unijnej polityki klimatycznej Polska buduje swoje stanowisko negocjacyjne w oparciu o dwie kwestie: cenę energii i konkurencyjność. Przypomniał też, że w sprawie ograniczania emisji gazów cieplarnianych główny postulat naszego kraju to ogólnoświatowe porozumienie w tej sprawie, bez którego unijna polityka klimatyczna nic nie zdziała. – Chcemy też, żeby po 2020 r. następowało wycofywanie wszelkiego wsparcia związanego z produkcją energii. Wtedy inwestorzy, wiedząc o jego wygaszaniu, będą inwestować w technologie komercyjnie dojrzałe – mówił Korolec. W jego opinii, warunkami brzegowymi systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii powinny być jak najniższy koszt, najbardziej stabilne źródła oraz technologie, w jakich polskie firmy mogą zaistnieć. – Wydaje mi się, że te warunki najlepiej spełniają małe biogazownie, w szczególności rolnicze – ocenił minister Korolec.

Tym sposobem szef resortu środowiska już kolejny raz opowiedział się publicznie za rozwojem sektora biogazowego w naszym kraju. Wcześniej zrobił to w styczniu tego roku, zapowiadając, że Ministerstwo Środowiska będzie promować małe biogazownie i że zabezpieczy środki na dofinansowanie ich budowy, zarówno z funduszy unijnych na lata 2014-2020, jak i ze źródeł krajowych (resort zaczyna już spełniać tę zapowiedź – pierwsze wygospodarowane na ten cel środki, pochodzące ze sprzedaży uprawnień Polski do emisji CO2, ma od sierpnia dzielić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Minister powiedział wówczas: – Małe biogazownie rolnicze są jednymi z najlepszych odnawialnych źródeł energii dla Polski.

Uzasadnił to, mówiąc, że z punktu widzenia ministra środowiska najważniejsze jest promowanie takich źródeł odnawialnych, które są zrównoważone. Jego zdaniem, małe biogazownie "są źródłami rozproszonymi, o małej mocy, ale w swojej masie mogą decydować o poważnym wsparciu systemu, a na dodatek są to prośrodowiskowe i proekologiczne rozwiązania".

Jacek Krzemiński

na podstawie: PAP – www.pap.pl, www.newseria.pl 


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej