więcej


Książki / raporty

Nowe dotacje do małych biogazowni rolniczych (15791)

2013-06-06

Drukuj

Jak napisał miesięcznik "Czysta Energia", Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ma ogłosić jesienią tego roku nabór wniosków o dotacje i preferencyjne pożyczki na budowę małych biogazowni rolniczych (prawdopodobnie o mocy do 200 kW). Będą mogły się o nie ubiegać osoby fizyczne (czyli w tym przypadku głównie rolnicy) oraz firmy.

Największą szansę na ich otrzymanie będą miały te projekty, które zagwarantują najniższe koszty uzyskania tzw. efektu ekologicznego (innymi słowy takie, w których najlepiej wypada porównanie kosztów budowy z uzyskanymi korzyściami dla środowiska, np. w postaci mniejszej emisji dwutlenku węgla). Najlepiej ocenione wnioski będą mogły liczyć na dotację w wysokości 30 proc. . kosztów kwalifikowanych inwestycji, a także na preferencyjny kredyt, pokrywający do 45 proc. wydatków inwestycyjnych (mininalny wkład własny to 25 proc.).

To będzie już czwarta z rzędu pula dotacji w Polsce na budowę biogazowni rolniczych. Wcześniejsze przyznawał także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Ministerstwo Gospodarki. Jesienią 2011 r. dostępne były też na ten cel środki z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW . Wnioski złożyło do niego 174 rolników, ale okazało się, że zdecydowana większość nie spełnia warunków programu (chodziło m.in. o to, żeby mieć pozwolenie na budowę biogazowni). W reakcji na to minister rolnictwa wydłużył termin uzupełniania wniosków do półtora roku. Mimo to, jak twierdzą autorzy artykułu w "Czystej Energii", tylko 40 wniosków przeszło przez formalne sito i ma szansę na uzyskanie dotacji. To zaś z kolei następny dowód na to, jak trudno w naszym kraju załatwić formalności związane z budową biogazowni rolniczej, a także i na to, że jednak wciąż niewielu rolników stać na taką inwestycję. Koszt małej biogazowni rolniczej (o mocy 100 kW) to co najmniej milion złotych.

Jacek Krzemiński

na podstawie: Czysta Energia 3/2013, www.czystaenergia.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej