więcej


Książki / raporty

Cegielskiego podźwigną biogazownie, które przerobią drewno na gaz? (15432)

2013-03-01

Drukuj

23 lutego tego roku fabryka H.Cegielski Poznań podpisała kontrakt na dostawę pierwszej biogazowni, opartej o polską technologię "Sarre". Jako surowiec będą jej służyć odpady drzewne z tartaków: trociny, wióry i kora. Takich biogazowni w Polsce jeszcze nie ma, a Cegielski ma na tę technologię wyłączność. Ma to pomóc wyjść z finansowych tarapatów.

Wciąż państwowy H.Cegielski to jedna z największych fabryk w Polsce, znana z produkcji silników okrętowych. Niestety, gdy upadły największe polskie stocznie, wpadła w poważne kłopoty, spowodowane gwałtownym spadkiem zamówień. Musiała zwolnić setki pracowników. Fabryka próbuje wyjść z opresji, stawiając na produkcję dla sektora energetycznego, a w tym biogazowni. Pierwsze zamówienia na dostawę urządzeń i komponentów potrzebnych do zbudowania biogazowni Cegielski, zatrudniającej dziś 700 osób, pozyskał już w zeszłym roku. Ale dopiero 23 lutego tego roku zdobył kontrakt naprawdę spektakularny: na kompleksową dostawę biogazowni wykonanej w oparciu o polską innowacyjną technologię "Sarre". Umowa opiewa aż na 160 mln zł. Suma jest tak wysoka, bo będzie to ogromna jak na polskie warunki biogazownia – o mocy 9 MW. Stanie w Kostrzynie nad Odrą. Jako surowiec będzie wykorzystywać odpady drzewne z tartaków, którą ta instalacja będzie przerabiać na gaz. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Inwestorem jest spółka Eco Raven, której przedstawiciele twierdzą, iż pieniądze włożone w to przedsięwzięcie zwrócą się już po czterech latach. Jeśli to się potwierdzi, takie biogazownie mogą zawojować polski rynek. Na to liczy Cegielski, który ma wyłączność na technologię "Sarre". Na świecie pierwsze biogazownie na drewno już funkcjonują, i to z powodzeniem, m.in. w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Jacek Krzemiński
na podstawie: H.Cegielski Poznań, www.radiomerkury.pl, www.tvn24.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej