- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
ADAPTACJA
Program Czyste Powietrze przyspiesza (20987)
2019-10-11Drukuj
W ciągu pół roku chciałbym się porozumieć z bankami co do ich udziału w programie antysmogowym Czyste Powietrze - zadeklarował prezes NFOŚiGW Piotr Woźny. Wskazał, że chce doprowadzić do tego, aby wnioski o dotację można było składać przez bankowość elektroniczną.
Prezes Narodowego Funduszu Ochrony środowiska wyjaśnił, że chciałby, by sektor bankowy włączył się w program Czyste Powietrze w trzech aspektach: udostępnienia bankowości elektronicznej jako kanału do składania wniosków; finansowania pomostowego dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych realizowanych przez gospodarstwa domowe oraz akcji marketingowej.
- Programy społeczne, jak np. 500 plus udowodniły, że składanie wniosków przez bankowość elektroniczną się sprawdza. Polacy lubią ten kanał i chcemy skorzystać z doświadczeń tamtych programów" - powiedział.
Szef NFOŚiGW przyznał, że składanie wniosków w przypadku 500 plus jest zdecydowanie mniej skomplikowane niż w przypadku programu termomodernizacyjnego. Jednak taka forma składania dokumentów mogłaby zachęcić więcej Polaków do skorzystania z dotacji - dodał.
- Bankowość elektroniczna, jak pokazał program 500 plus, może być bramą do administracji publicznej. W przypadku Czystego Powietrza Polacy mogliby składać wnioski nie wychodząc z domu. Trafiałyby następnie do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska gdzie byłyby rozpatrywane - wskazał Woźny.
Drugim rodzajem produktu dla klientów miałoby być finansowanie pomostowe udzielane przez banki osobom, które chciałyby dokonać termomodernizacji domu.
- Program nie przewiduje zaliczkowych wypłat. Dotacja jest zwracana po zrealizowaniu inwestycji. Mamy zatem do czynienia z częściową refundacją poniesionych kosztów. Problemem jest jednak to, ze wielu ludzi, nawet tych zamożniejszych, którzy są uprawnieni do dotacji i ulgi podatkowej, nie ma wolnych środków, by przeprowadzić inwestycję. O tym chcę również rozmawiać z bankami. O instrumencie finansowym wspierającym termomodernizację - poinformował.
Według Woźnego, mógłby to być niskooprocentowany kredyt, na wzór wprowadzonej przez PKO BP pożyczki na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych.
- To pożyczka do 50 tys. zł, bez zabezpieczeń, która jest spłacana przez 10 lat. Takie rozwiązanie mogłoby się sprawdzić również w przypadku termomodernizacji - ocenił.
Prezes Funduszu dodał, że trzecim elementem mogłaby być akcja marketingowa związana z termomodernizacją, prowadzona przez banki.
- Sektor bankowy wydaje mnóstwo pieniędzy na marketing. Jeżeli dostrzeże potencjał w programie Czyste Powietrze, to z powodzeniem może go również włączyć do akcji reklamowej. Z jednej strony oszczędzamy pieniądze za energię cieplną i elektryczną, z drugiej przyczyniamy się do poprawy jakości środowiska - podsumował.
Źródło: PAP
Podobne artykuły
- Zmiany klimatu będą miały wpływ także na polską gospodarkę
Konsekwencje ocieplenia klimatu dotkną także Polski i spowodują m.in. konieczność dostosowania gospodarki rolnej do nowych warunków klimatycznych. Ekstremalne zjawiska pogodowe będą mieć w nadchodzących latach przełożenie także na biznes turystyczny, transport, branżę budowlaną czy energetyczną.
Więcej
- Prawdziwa cena kryzysu klimatycznego - o czym pamiętać przed wyborami?
13 października to międzynarodowy dzień ograniczania skutków katastrof ustanowiony przez ONZ. Ze względu na nasilające się skutki zmiany klimatu Polska jest coraz bardziej narażona na występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, które powodują nie tylko coraz większe straty gospodarcze, ale również w naszym zdrowiu i życiu. Tylko znacząca redukcja emisji gazów cieplarnianych może ograniczyć coraz poważniejsze skutki katastrof.
Więcej
- Jaki jest Państwa program wyborczy w zakresie mieszkalnictwa?
Opis wyników badań ankietowych skierowanych do zarejestrowanych komitetów wyborczych oraz partii wchodzących w skład koalicji.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności