- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Aktualności
- Poradnik
- Teksty ekspertów
- Wywiady i reportaże
- Dobre przykłady
- Dofinansowania i dotacje
- Quiz
- O projekcie
Aktualności
-
"Samospłacający się dom" nadal czeka na nowe prawo
2013-11-20Bank Ochrony Środowiska opracował program wspierający budowę domów jednorodzinnych wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu spłata kredytu, zaciągniętego na budowę domu, ma być opłacana ze sprzedaży energii do sieci oraz niższych rachunków za prąd. Jego uruchomienie blokują jednak regulacje prawne.
Więcej
-
Dom energooszczędny – szczelny i pełen słońca
2013-11-13Niskie zużycie energii na ogrzewanie nowobudowanego domu oraz komfortowy klimat wnętrz można uzyskać bez stosowania skomplikowanych technologii. Wystarczy wykorzystać rozwiązania służące zapobieganiu stratom ciepła przez przegrody budynku oraz sięgnąć po znane od dawna metody biernego pozyskiwania energii z promieni słonecznych.
Więcej
-
Z wizytą w domach przyszłości
2013-11-06Podczas trzech listopadowych dni drzwi setek domów pasywnych na całym świecie będą otwarte dla zwiedzających. Obchodzone w ten sposób Międzynarodowe Dni Domów Pasywnych to doskonała okazja, aby przekonać się, jak idea mieszkania w tego typu domach sprawdza się w praktyce.
Więcej
-
Certyfikaty i świadectwa energetyczne
2013-11-04W chwili podjęcia decyzji o zakupie wymarzonego domu lub mieszkania dla większości z nas głównym kryterium jest cena, rozumiana jako ogólny koszt nabycia nieruchomości. Niewielu z nas zastanawia się wówczas nad kosztami związanymi z późniejszym użytkowaniem, które będą nam towarzyszyły przez cały okres mieszkania oraz które mogą w istotny sposób wpływać na nasz domowy budżet.
Więcej
-
Co wiesz o certyfikatach energetycznych? Odpowiedz i wygraj
2013-11-03W listopadzie na łamach "Energooszczędnych 4 kątów" zajmować będziemy się świadectwami charakterystyki energetycznej budynków, czyli tzw. certyfikatami energetycznymi. Po zapoznaniu się z materiałami, które przygotowaliśmy w ramach tego bloku tematycznego, koniecznie sprawdźcie swoją wiedzę w konkursie!
Więcej
-
Od stycznia nowe warunki techniczne dla budujących dom
2013-10-30Od początku 2014 roku wszystkie nowopowstające budynki będą musiały spełniać nowe warunki techniczne. Wprowadzane zmiany to kolejny krok do upowszechnienia budowy domów o niskim zużyciu energii. Czy są korzystne dla inwestorów indywidualnych? Czy będą odczuwalne dla uczestników rynku? Czy wystarczą, by spełnić zobowiązania wobec UE w zakresie obniżania energochłonności budynków?
Więcej
-
Energooszczędność w Polsce na razie mało popularna
2013-10-29Polacy rzadko myślą o korzyściach, jakie mogą uzyskać dzięki oszczędzaniu energii w domach. Jednak sytuacja ta powoli się zmienia. To może oznaczać rozwój perspektywicznego sektora dla polskich firm – w zakresie budownictwa energooszczędnego lub termomodernizacji już istniejących budynków.
Więcej
-
„Dworek Polski” wśród najlepszych
2013-10-26Projekt mieszkaniowy „Dworek Polski" znalazł się w trójce finalistów konkursu Unii Europejskiej „Świat, jaki lubisz". Firma z podwarszawskiego Zalesia Górnego wygrała już etap krajowy rywalizacji, teraz została wybrana spośród 10 najwyżej ocenionych europejskich projektów. Główny ogólnoeuropejski zwycięzca konkursu, wskazany przez komisję przyznającą nagrody Sustainia, zostanie ogłoszony 7 listopada br. w Kopenhadze, podczas uroczystej gali.
Więcej
-
Sam architekt to za mało
2013-10-24W projektowanie domu energooszczędnego powinno być zaangażowanych więcej osób z różnych dziedzin inżynierii, architekt w pojedynkę może nie podołać temu zadaniu – mówi mgr inż. Michał Pierzchalski, od 2004 roku prowadzący biuro, które zaprojektowało i zrealizowało już kilkanaście budynków energooszczędnych i pasywnych.
Więcej
-
Mieszkanie energooszczędne – idealny wybór dla kieszeni i środowiska
2013-10-08– Wspieranie rozwiązań energooszczędnych to krok w dobrym kierunku. Włączyliśmy do naszej oferty takie inwestycje, gdyż chcieliśmy stworzyć domy i mieszkania dla osób, którym zależy na niższych kosztach zakupu i eksploatacji, wysokim komforcie życia i ochronie środowiska. Przy odpowiednim użytkowaniu energooszczędne mieszkanie może się okazać tańsze od standardowego – mówi w rozmowie z Energooszczędnymi 4 kątami Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.
Więcej
-
Oszczędzaj energię, ciesz się ciepłem
2013-10-07Pierwsze jesienne chłody oznaczają początek sezonu grzewczego, czyli zwiększone wydatki na energię cieplną. To dobry moment, by pomyśleć o wprowadzeniu energooszczędnych rozwiązań, które zmniejszą zużycie energii. Jak wskazuje badanie "Energooszczędność w moim domu", tylko 19% Polaków wie, jak dużą część budżetu domowego każdego roku pochłania ogrzewanie pomieszczeń. Niewiele trzeba, by na stałe zmniejszyć te koszty.
Więcej
-
Wybraliśmy zwycięzców wrześniowego konkursu
2013-10-04Tematem przewodnim piątego konkursu "Energooszczędnych 4 kątów" był zakup energooszczędnego mieszkania. Spośród nadesłanych poprawnych odpowiedzi jury najwyżej oceniło hasło "Inwestycja w mieszkanie energooszczędne najlepszą lokatą kapitału".
Więcej
-
Projekt mieszkaniowy polskim zwycięzcą europejskiego konkursu klimatycznego
2013-10-03Energooszczędne domy dla każdego – mieszkania budowane przez Dworek Polski to zwycięzca konkursu kampanii KE „Świat, jaki lubisz" na najlepsze rozwiązanie chroniące klimat w Polsce. Oferowane przez Dworek Polski projekty łączą niższe koszty uzyskane poprzez obniżenie konsumpcji energii z tradycyjnym polskim stylem budownictwa.
Więcej
-
Projektowanie domu energooszczędnego i pasywnego
2013-10-01Według obowiązujących w Polsce przepisów zapotrzebowanie na energię cieplną standardowego domu wynosi ok. 120 kWh/m2/rok, domu energooszczędnego – 50 kWh/m2/rok, a domu pasywnego – 15 kWh/m2/rok. Ograniczanie zużycia energii i ciepła powinno zostać uwzględnione już na etapie projektowania domu energooszczędnego lub pasywnego.
Więcej
-
Energooszczędne domy mogą obniżyć opłaty za ogrzewanie nawet do 40 proc.
2013-09-25Koszty użytkowania domów energooszczędnych ze względu na technologię ich budowy mogą w ciągu 20 lat mogą być mniejsze nawet do 40 proc. Same opłaty za ogrzewanie mogą spaść poniżej 1 zł/mkw. miesięcznie. Wybudowanie takiego budynku jest droższe o 10-30 proc., ale dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można na ten cel uzyskać dofinansowanie do 50 tys. zł.
Więcej
-
Dobry klimat zaczyna się w domu
2013-09-12Ważna jest już sama decyzja o zaprojektowaniu domu energooszczędnego. Domu nie kupujemy tak, jak telefonu komórkowego – na dwa lata. Dom kupuje się na 20–40 lat, niekiedy na dłużej – o dobrym klimacie w domu i wokół niego Energooszczędnym 4 kątom opowiada Wojciech Stępniewski, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Więcej
-
Pod Wrocławiem powstaje pierwszy dom energooszczędny z dopłatą z NFOŚiGW
2013-09-07Koło Wrocławia ruszyła budowa pierwszego domu energooszczędnego, którego właściciel skorzysta z kredytu hipotecznego z dopłatą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej
-
‘Ocieplając dom, ochładzasz klimat‘ jednym ze zwycięskich haseł sierpnia
2013-09-06Konkurs o wpływie budownictwa na klimat dobiegł końca. Wśród nagrodzonych haseł znalazły się również wypowiedzi "Domy pasywne i energooszczędne – dla mnie oszczędność, dla młodych pokoleń zdrowie, dla świata mniejsza emisja gazów cieplarnianych – dobry klimat dla wszystkich" oraz "Klimat się zmienia! A Ty? Kiedy zmienisz swój dom na energooszczędny?".
Więcej
-
Zakup energooszczędnego mieszkania
2013-09-03Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania powinno wiązać się z analizą, czy interesuje nas mieszkanie w standardowym budynku (wybudowanym według obowiązujących przepisów budowlanych), czy w budynku energooszczędnym. W związku z rosnącymi kosztami zakupu energii oraz coraz większymi wymaganiami Unii Europejskiej w kwestii działań zapobiegających zmianom klimatu, warto zdecydować się na zakup mieszkania w budownictwie energooszczędnym lub kupić dom pasywny1.
Więcej
-
Jak sprawdzić, ile zapłacimy za ciepło w nowym mieszkaniu lub domu?
2013-09-03Koszt ciepła potrzebnego do ogrzania budynku ma największy udział w opłatach eksploatacyjnych domu czy mieszkania. Kupując nowe lokum warto wybrać takie, które zaprojektowano i wykonano zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz z wykorzystaniem energooszczędnych rozwiązań, eliminujących niepotrzebne straty ciepła. Jak sprawdzić i porównać poziom energochłonności naszego przyszłego mieszkania lub domu, podpowiada kampania "Energooszczędność w moim domu".
Więcej
Polecamy
Kontakt
Koordynatorka projektu:
Agata Golec
Informacje o projekcie:
4katy@chronmyklimat.pl
Newsletter
Projekt "Energooszczędne 4 kąty” jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności