ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

„Dworek Polski” wśród najlepszych (16355)

2013-10-26

Drukuj

krzywa iwiczna miniProjekt mieszkaniowy „Dworek Polski" znalazł się w trójce finalistów konkursu Unii Europejskiej „Świat, jaki lubisz". Firma z podwarszawskiego Zalesia Górnego wygrała już etap krajowy rywalizacji, teraz została wybrana spośród 10 najwyżej ocenionych europejskich projektów. Główny ogólnoeuropejski zwycięzca konkursu, wskazany przez komisję przyznającą nagrody Sustainia, zostanie ogłoszony 7 listopada br. w Kopenhadze, podczas uroczystej gali.

Trójka finalistów zaproszonych na ceremonię rozdania nagród Sustainia to:

  • Airport Carbon Accreditation - dobrowolny program ramowy dla lotnisk pomagający poprawić wydajności energetyczną i obniżyć emisję CO2;
  • Energooszczędne domy dla każdego "Dworek Polski" - projekt mieszkaniowy, który łączy ograniczenie zużycia energii przy wykorzystaniu niedrogich technologii z tradycyjnym polskim stylem budownictwa;
  • Zasiane Bioróżnorodne Pastwiska - portugalska inicjatywa, która nie tylko pozwala zwiększyć produktywność pastwisk, ale także ogranicza emisję CO2 i ryzyko pożarów.

Zwycięzca konkursu „Świat, jaki lubisz" będzie miał okazję do stworzenia profesjonalnego filmu promocyjnego oraz otrzyma wsparcie medialne.

W skład komisji przyznającej nagrody partnera kampanii Komisji Europejskiej - organizacji Sustainia – wchodzą:

  • Komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu Connie Hedegaard;
  • Były gubernator stanu Kalifornia Arnold Schwarzenegger;
  • Była premier Norwegii Gro Harlem Brundtland;
  • Przewodniczący Komisji ONZ ds. Klimatu dr Rajendra Pachauri.

Świat, jaki lubisz

Konkurs jest częścią organizowanej przez Komisję Europejską ogólnoeuropejskiej kampanii kształtującej świadomość społeczną "Świat, jaki lubisz. Z klimatem, który ci odpowiada", której celem jest promocja praktycznych, innowacyjnych i oszczędnych rozwiązań przeciwdziałających zmianie klimatu.

Konkurs kładzie szczególny nacisk na promocję ochrony klimatu w Bułgarii, Litwie, Polsce, Portugalii i Włoszech, dlatego w każdym z tych krajów nagrodzony został jeden, najlepszy projekt klimatyczny. Ponadto podczas ceremonii rozdania nagród Sustainia, partnera kampanii, która odbędzie się 7 listopada w Kopenhadze, ogłoszony zostanie jeden, ogólnoeuropejski zwycięzca. Zwycięzcy krajowi zostaną nagrodzeni kampaniami bilbordowymi w swoich stolicach, a ogólnoeuropejski zwycięzca otrzyma nagrodę w postaci promocji w Europie.

W ramach konkursu przeprowadzono internetowe głosowanie - Europejczycy oddali w nim przeszło 236 000 głosów. Informacja o najwyżej ocenionych projektach dostępna jest na stronie: world-you-like.europa.eu/pl/aktualnosci/aktualnosci/znamy-juz-najwyzej-ocenione-projekty/

Więcej informacji nt. kampanii: world-you-like.europa.eu/pl/

 

źródło: © Unia Europejska, 1995-2013, fot. ChronmyKlimat.pl
 
***
 
Więcej informacji na temat inwestycji realizowanych przez firmę Dworek Polski znajduje się w opublikowanym na portalu reportażu "Krzywa Iwiczna – energooszczędne osiedle na styku tradycji i nowoczesności".
 
 
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej