ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Wybraliśmy zwycięzców wrześniowego konkursu (16272)

2013-10-04

Drukuj

Tematem przewodnim piątego konkursu "Energooszczędnych 4 kątów" był zakup energooszczędnego mieszkania. Spośród nadesłanych poprawnych odpowiedzi jury najwyżej oceniło hasło "Inwestycja w mieszkanie energooszczędne najlepszą lokatą kapitału".

Zgodnie z regulaminem jury podczas obrad przyglądało się tylko tym hasłom, których autorzy poprawnie odpowiedzieli na trzy pytanie testowe. Kluczem do zwycięstwa we wrześniowej edycji zmagań było wykazanie się zdobytą na "Energooszczędnych 4 kątach" wiedzą.

Przy zakupie mieszkania w budynku energooszczędnym warto spytać dewelopera o wiele rzeczy. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, izolacja ścian, dachu, stropodachu, podłogi i fundamentów, dobrze zaizolowane drzwi i okna, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, system grzewczy, instalacje korzystające z energii odnawialnej... – to tylko niektóre z dobrych odpowiedzi na pierwsze pytanie V konkursu.

Drugie pytanie okazało się bardziej podchwytliwe. Termomodernizacja to zarówno dążenie do energooszczędnego budownictwa, jak i zmiana docieplenia ścian i stropów, wymiana okien i drzwi na energooszczędne oraz modernizacja systemów grzewczych i wentylacyjnych. A czym ona NIE jest? Oczywiście instalacją dodatkowych, energochłonnych źródeł ciepła.

W energooszczędnym mieszkaniu, aby zredukować koszty ogrzewania, warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich stref termicznych. W kuchni i w sypialni powinno być 18-20°C, a w pokoju mieszkalnym – 20-22°C. Zimniej może być w garażu (4-8°C) korytarzu, pomieszczeniach do ćwiczeń czy spiżarni (16-18°C), cieplej – tylko w łazience (22-24°C).

To wszystko wiedzieli autorzy poniższych, nagrodzonych w tym miesiącu haseł:

  • Inwestycja w mieszkanie energooszczędne najlepszą lokatą kapitału.
  • Kup już dziś energooszczędne mieszkanie – to oszczędność dla Ciebie i pieniądze dla Twych dzieci zainwestowane!
  • Energooszczędne mieszkanie TERAZ – Twój ZYSK w przyszłości.
  • Wielka płyta też może być eko, to od nas zależy z czego budujemy – wybieram mieszkanie energooszczędne zyskuję ja i natura.
  • Kto energooszczędne mieszkanie kupuje – temu energii na radość i jakość życia nie brakuje!
  • Mieszkanie energooszczędne... oszczędzi energię, oszczędzi też nerwy, bo włosek na głowie nie fruwa bez przerwy. Aby portfel zachował swe kształty obszerne, izoluj się dobrze – pasywnie, nie – biernie.
  • Nie stać nas na brak energooszczędzania.
  • Energooszczędne mieszkanie – nie tylko dla oszczędnych!
  • Mam coś modnego, pięknego, wygodnego, wyjątkowego i nowoczesnego na oku – mieszkanie w energooszczędnym bloku!
  • Kup mieszkanie w ekostylu, poznasz, co to smak azylu. Ekologia – mieszkań klimat, oszczędź kasę oraz klimat.

Laureatom serdecznie gratulujemy.

Przed nami jeszcze piętnaście bloków tematycznych, a więc i piętnaście konkursów. W każdym z nich rozdajemy dziesięć zestawów upominków. Szans na wygraną jest jeszcze sporo. Zapraszamy na stronę www.chronmyklimat.pl/4katy-konkurs!

 

Do pobrania: protokół V obrad jury oraz załącznik do prokołu.

 
Aktualizacja: 9 października 2013 r.

 

Energooszczędne 4 kąty
chronmyklimat.pl/4katy

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej