- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Kolejna wzorcowa biogazownia
2013-05-07Pod Czarnkowem w Wielkopolsce ma powstać pokazowa, „referencyjna" biogazownia o mocy 250 kW, a w podpoznańskiej Cerekwicy biurowiec z laboratorium badającym substraty do produkcji biogazu. Obydwa obiekty wybuduje organizacja Klaster Wielkopolski Biogaz, której celem jest promowanie biogazowni rolniczych jako metody utylizacji odpadów rolnych, w tym obornika i gnojowicy.
Więcej
-
Znana dziennikarka o biogazowniach
2013-05-06Niemcy są europejską potęgą w hodowli świń m.in. dzięki biogazowniom – stwierdziła w swym felietonie opublikowanym w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Joanna Solska, przekonując jednocześnie, by iść za przykładem naszych zachodnich sąsiadów.
Więcej
-
W Sejmie o biogazowniach
2013-04-29Podczas ostatniego kwietniowego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi posłowie i zaproszeni goście rozmawiali o sytuacji biogazowni rolniczych w Polsce. Obecni wśród gości rolnicy, którzy są właścicielami takich instalacji, powiedzieli, że w obecnych realiach biogazownie przynoszą im straty.
Więcej
-
Dlaczego poferment z Zittau śmierdzi?
2013-04-26Do otwartych zbiorników w Zawidowie-Skrzydlicach na Dolnym Śląsku trafia poferment z biogazowni z niemieckiego Zittau. Wylewany jest on też na pola w gminie Zgorzelec. Niestety, jak twierdzą tamtejsi mieszkańcy, intensywnie cuchnie, zatruwając fetorem pobliskie wioski. Coś w tej sprawie jest nie tak, skoro we właściwie eksploatowanej biogazowni poferment powinien mieć słaby, dość neutralny zapach.
Więcej
-
Powstanie biogazownia na odpady z przetwórstwa ziemniaków
2013-04-25Spółka CHP ma wybudować w gminie Szepietowo (woj. podlaskie) biogazownię rolniczą, która będzie przerabiać odpady z dużego łomżyńskiego zakładu przetwarzającego ziemniaki.
Więcej
-
Z czego najczęściej produkuje się biogaz rolniczy?
2013-04-17Według danych Agencji Rynku Rolnego (ARR) biogazownie rolnicze w Polsce zużyły w zeszłym roku 933 tysięcy ton substratów. Z tego najwięcej przypadło na gnojowicę (349 tys. ton), kiszonkę z kukurydzy (242 tys.) i wywar pogorzelniany (147 tys.).
Więcej
-
Biogazownie przy oczyszczalniach ścieków – marnowany potencjał
2013-04-12Standardowa utylizacja osadów ściekowych powstających w oczyszczalniach komunalnych jest kosztowna i uciążliwa dla środowiska, polega bowiem na ich składowaniu lub spalaniu. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest budowanie przy oczyszczalniach instalacji, które wykorzystują osady ze ścieków jako surowiec do produkcji biogazu. Szkopuł w tym, że takich właśnie instalacji jest u nas wciąż niewiele, bo nasze prawo nie zachęca do ich budowania.
Więcej
-
Szkoły rolnicze będą uczyć biogazownictwa
2013-04-09Ministerstwo Rolnictwa opracowuje program edukacyjny dla uczniów szkół rolniczych, przygotowujący ich do prowadzenia biogazowni. Ma być on wprowadzony przede wszystkim w regionach mających dużo gospodarstw, w których opłaca się budować takie instalacje.
Więcej
-
Enea: Biogazownie rolnicze są opłacalne, a instalacja w Liszkowie już nie śmierdzi
2013-04-04Enea to jedna z 20 największych firm w Polsce i jedno z czterech największych polskich przedsiębiorstw energetycznych. Jej prezes, Krzysztof Zamasz, stwierdził ostatnio w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria, że biogazownie rolnicze to opłacalny biznes. Enea ma już dwie takie instalacje i chce budować kolejne.
Więcej
-
Pokazowa mikrobiogazowania rolnicza
2013-03-27W Katowicach, na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Euro Centrum", powstała pokazowa mikrobiogazownia polskiej spółki Mikrobiogaz. Spółka stworzyła ją z myślą o mniejszych gospodarstwach rolnych, które nie mają dużego, własnego zaplecza surowcowego.
Więcej
-
Topinambur nadzieją polskiego rolnictwa i biogazowni?
2013-03-12Wyrastające z korzeni bulwy topinamburu, zwanego też słonecznikiem bulwiastym lub karczochem jerozolimskim, mają duże walory lecznicze i kulinarne, a naziemna część tej niezwykłej wieloletniej rośliny to świetny, bardzo wydajny surowiec dla biogazowni. Do tego topinambur jest łatwy w uprawie, daje wyjątkowo wysokie plony, jest odporny na choroby, szkodniki, suszę oraz mróz i może rosnąć nawet na słabych glebach.
Więcej
-
Wójt zachwycony biogazownią
2013-03-12W Grzmiącej koło Szczecinka biogazownia rolnicza ogrzewa szkołę, halę sportową, ośrodek zdrowia i bloki mieszkalne o 30 proc. taniej niż kotłownie węglowe, do których wcześniej były podłączone te obiekty. Płynące z tego oszczędności to tylko w przypadku należących do gminnego samorządu budynków 100 tys. zł rocznie. Wójt gminy Grzmiąca, Krzysztof Sysko, jest z tego bardzo zadowolony.
Więcej
-
Szklarnie – sposób na zagospodarowanie ciepła z biogazowni
2013-03-08Jak wiadomo, biogazownia produkuje jednocześnie energię elektryczną i cieplną. Na zagospodarowanie tej drugiej inwestorzy nie zawsze jednak mają sposób, co skutkuje tym, że wytwarzane w biogazowej instalacji ciepło czasem się marnuje. Na ciekawy pomysł jego wykorzystania wpadł Marcin Rokstein z opolskiego oddziału Szkoły Wyższej im. B. Jańskiego.
Więcej
-
Scenariusze protestów przeciwko biogazowniom
2013-03-07Rozwój wydarzeń zwykle wygląda tak: na początku tylko 5-15 proc. lokalnej społeczności jest przeciwna budowie biogazowni, a 60-85 proc. ma neutralne stanowisko. Jeśli jednak inwestor i lokalne władze w porę i odpowiednio nie zareagują na ten sprzeciw, to wtedy bardzo wiele osób o neutralnym wcześniej nastawieniu przechodzi na stronę przeciwników inwestycji.
Więcej
-
Polscy naukowcy udoskonalą produkcję biogazu
2013-03-07Lubelski Instytut Agrofizyki PAN opracowuje specjalny biologiczny preparat, dzięki któremu biogazownie zwiększą swą wydajność (z tej samej ilości surowca wyprodukują więcej biogazu), stabilność produkcji i skróci się czas zalegania w nich tzw. masy pofermentacyjnej.
Więcej
-
Sum afrykański w wodzie grzanej przez biogazownię
2013-03-06Gospodarstwo rolne "Kostkowice" koło Cieszyna, należące do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB (Państwowy Instytut Badawczy) Grodziec Śląski, słynie z proekologicznych innowacji. Wybudowana w nim agrobiogazownia najpierw ogrzewała chlewnię, a na początku tego roku zaczęła również podgrzewać wodę w zbiornikach, w których hodowane są sumy afrykańskie.
Więcej
-
Lubelszczyzna chce wydobycia gazu łupkowego, wiatraków i biogazowni
2013-03-05Zdecydowana większość mieszkańców woj. lubelskiego (89 proc.) podziela opinię, że klimat Ziemi ulega ociepleniu. Aż 72 proc. z nich nie miałoby nic przeciwko wydobyciu gazowi łupkowego blisko ich domów, 68 proc. – nie byłoby przeciwko farmie wiatrowej, a 50 proc. – przeciw biogazowni.
Więcej
-
Gmina Suwałki: biogazownie i wiatraki – tak, ale daleko od domów
2013-03-04Jak podało Radio Białystok, Rada Gminy Suwałki zamierza ustalić, w jakiej odległości od budynków mieszkalnych będą mogły powstawać na jej terenie elektrownie wiatrowe i biogazownie. W ostatnich dniach suwalscy radni przyjęli uchwałę rozpoczynającą procedurę potrzebną do przyjęcia takich minimalnych odległości.
Więcej
-
Cegielskiego podźwigną biogazownie, które przerobią drewno na gaz?
2013-03-0123 lutego tego roku fabryka H.Cegielski Poznań podpisała kontrakt na dostawę pierwszej biogazowni, opartej o polską technologię "Sarre". Jako surowiec będą jej służyć odpady drzewne z tartaków: trociny, wióry i kora. Takich biogazowni w Polsce jeszcze nie ma, a Cegielski ma na tę technologię wyłączność. Ma to pomóc wyjść z finansowych tarapatów.
Więcej
-
Mikrobiogazownie opłacalne bez dotacji?
2013-02-27Jak napisał portal Rynekinfrastruktury.pl, polska spółka Energia dla Firm pracuje nad stworzeniem prototypu mikrobiogazowni rolniczej, która byłaby opłacalna bez żadnego wsparcia ze strony państwa.
Więcej
Polecamy
Projekt "Biogazownia - przemyślany wybór” jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Kontakt
Andrzej Kassenberg
a.kassenberg@ine-isd.org.pl
Renata Filip
r.filip@ine-isd.org.pl
Agata Golec
a.golec@ine-isd.org.pl
Jacek Krzemiński
jacekkrzeminski4@gmail.com
Andrzej Curkowski
acurkowski@ieo.pl
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności