- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
W Starachowicach powstanie biogazownia-gigant – na perz
2013-02-26Spółka Bioelektrownie Świętokrzyskie kupiła w Starachowicach 9-hektarową działkę po byłych zakładach drzewnych. Chce wybudować na niej dwie biogazownie o łącznej mocy 10 MW, które jako surowca będą używać perzu energetycznego, a energię dostarczą m.in. fabryce autobusów niemieckiego koncernu MAN.
Więcej
-
Mazury: duże elektrownie wiatrowe – nie, biogazownie – tak
2013-02-22Wywiad z Jackiem Protasem, marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego i szefem PO w tym regionie, który jest przeciwny budowie na Warmii i Mazurach dużych, wysokich elektrowni wiatrowych, ale za to uchodzi za zwolennika biogazowni.
Więcej
-
Biogazownia przy fabryce luksusowych słodyczy
2013-02-15Kierownictwo polskiej fabryki Ferrero Roche w Belsku Dużym przymierza się do wybudowania przy niej biogazowni.
Więcej
-
Biogazowniom w Polsce grozi krach
2013-02-14Firma Poldanor jako pierwsza w Polsce zaczęła budować biogazownie rolnicze i wciąż pozostaje krajowym liderem w tej dziedzinie. Dziś jej prezes, Grzegorz Brodziak, przestrzega przed grożącym biogazownictwu w naszym kraju krachem. Ujawnia, że Poldanor wstrzymuje się z budową kolejnych biogazowni, a te, które już ma, w tym roku po raz pierwszy mogą przynieść jej straty.
Więcej
-
Pałac ogrzewany biogazem
2013-02-08W Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Przybrodzie, należącym do poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, powstanie mikrobiogazownia rolnicza. Będzie ona zaopatrywać w energię cieplną budynki produkcyjne i biurowe gospodarstwa, a także znajdujący się na jego terenie XIX-wieczny pałac.
Więcej
-
NFOŚiGW dofinansuje budowę 14 biogazowni rolniczych. Gdzie one powstaną?
2013-02-06Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdził wstępną listę projektów biogazowych, którym ma udzielić dofinansowania w formie preferencyjnych pożyczek i dotacji.
Więcej
-
Wstrzymane otwarcie pierwszej w Polsce biogazowni kontenerowej
2013-02-05We wsi Cieszowa w śląskiej gminie Koszęcin powstała pierwsza w kraju rolnicza mikrobiogazownia kontenerowa. Jej inwestor, rolnik, na razie jednak wstrzymuje uruchomienie tej instalacji, czekając na uchwalenie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).
Więcej
-
Minister środowiska zapowiada wsparcie dla biogazowni
2013-02-01Jest szansa na kolejne źródło dofinansowania budowy biogazowni. Trwa właśnie zabezpieczania pieniędzy na ten cel w Ministerstwie Środowiska. "Małe rolnicze biogazownie są jednymi z najlepszych odnawialnych źródeł energii dla Polski" – uważa Marcin Korolec. Zainteresowanie ich budową jest duże, inwestycje są jednak blokowane przez brak ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Czy masa pofermentacyjna z biogazowni jest groźna dla środowiska?
2013-01-26Ci, którzy protestują przeciwko budowie biogazowni, przekonują często, że powstający w nich jako produkt uboczny tzw. poferment to groźny odpad. Podobnie podchodzi do niego wielu polskich rolników. Czy słusznie? Warto zapoznać się z ekspercką opinią na ten temat, przytoczoną w artykule opublikowanym ostatnio w popularnym portalu rolniczym Farmer.pl.
Więcej
-
Prezydent Ostrowca nie zgodził się na budowę biogazowni
2013-01-23Jak napisała „Gazeta Ostrowiecka", prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński odmówił ustalenia tzw. środowiskowych uwarunkowań dla biogazowni rolniczej, która miała powstać na terenie zlikwidowanej Cukrowni Częstocice (oddział Krajowej Spółki Cukrowej).
Więcej
-
Na Podlasiu powstanie 30 biogazowni?
2013-01-21Z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wynika, że w Podlaskiem inwestorzy przygotowują się do budowy 30 biogazowni.
Więcej
-
Część mieszkańców przeciw, a część za
2013-01-15Jak napisał "Dziennik Wschodni", we wsi Stare Połoski na Lubelszczyźnie (gmina Piszczac) firma Eko-Invest chce wybudować biogazownię rolniczą. Część mieszkańców sprzeciwia się tej inwestycji, ale część, wraz z miejscowym sołtysem, jest jej przychylna, licząc m.in. na tańsze ogrzewanie i nowe miejsca pracy. Taki scenariusz powtarza się w większości miejscowości, w których dochodzi do protestów przeciwko budowie biogazowni.
Więcej
-
Pierwsza w Polsce biogazownia, która będzie tłoczyć gaz do gazociągu
2013-01-10Obok wysypiska śmieci w Długoszynie koło Sulęcina (woj. lubuskie) ma powstać biogazownia rolnicza, z której gaz będzie tak uszlachetniany, by można było go zatłaczać do gazociągu, zaopatrującego okoliczne miejscowości. Będzie to zarazem pierwsza w Polsce instalacja biogazowa, której inwestorem jest zagraniczny koncern.
Więcej
-
Biogazownia rolnicza w Łagiewnikach zasili w prąd serwerownię
2013-01-04We wsi Łagiewniki na Dolnym Śląsku (powiat dzierżoniowski) trwa budowa biogazowni, która wejdzie w skład powstającego tam parku przemysłowego i inkubatora przedsiębiorczości. Biogazownia będzie je zasilać w prąd i ciepło, zaopatrzy w nie m.in. serwerownię.
Więcej
-
Biogazownia, która ogrzeje całą wieś
2013-01-03Rolnicza biogazownia w warmińskim Boleszynie (gmina Grodziczno) to dobry przykład tego, jak lokalne społeczności i rolnicy mogą skorzystać na takich inwestycjach.
Więcej
-
7 nowych biogazowni na Warmii i Mazurach
2013-01-02Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie dofinansuje budowę siedmiu biogazowni rolniczych na Warmii i Mazurach. Przeznaczy na ten cel 65 mln zł.
Więcej
-
Gdyby nie biogazownia w Liszkowie, nie byłoby większości protestów
2012-12-14Instalacja w Liszkowie jest jak dotąd jedyną biogazownią rolniczą w Polsce, która zatruwała fetorem okolicę. Zatruwała, bo źle ją zaprojektowano i popełniono bardzo poważne błędy podczas jej eksploatacji. Niestety, przez tę jedną nieudaną instalację po całym kraju rozeszła się fama, że "biogazownie śmierdzą". A to walnie przyczyniło się do protestów mieszkańców przeciwko ich budowie.
Więcej
-
W Polsce zaczyna się biogazowy boom?
2012-12-06W tym roku uruchomiono w naszym kraju kilkanaście nowych biogazowni rolniczych. W budowie jest 29 kolejnych, a w zaawansowanych przygotowaniach i planach – aż 319 (dane z ostatnio opublikowanego raportu firmy doradczej Bio Alians). Czy to początek biogazowego boomu w Polsce?
Więcej
-
Przydomowa biogazownia rolnicza – czy to ma sens?
2012-12-04W Chinach jest kilka milionów wykonanych tanim kosztem, chałupniczo, małych rolniczych instalacji biogazowych. Z kolei na Zachodzie coraz więcej ludzi buduje sobie na własną rękę maleńkie przydomowe biogazownie, w których przetwarza część swych domowych śmieci (odpadki organiczne). Pierwsze takie instalacje powstają też w Polsce. Czy ich budowa u nas się opłaci?
Więcej
-
Polska technologia biogazowa nagrodzona
2012-11-30Części do budowanych w Polsce wiatraków ściągane są w większości z zagranicy. W przypadku biogazowni może być inaczej, bo są już polskie firmy, które w oparciu o własne technologie produkują światowej klasy urządzenia do instalacji biogazowych. Jedną z nich nagrodzono Złotym Medalem na zakończonych 23 listopada Targach Poleko.
Więcej
Polecamy
Projekt "Biogazownia - przemyślany wybór” jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Kontakt
Andrzej Kassenberg
a.kassenberg@ine-isd.org.pl
Renata Filip
r.filip@ine-isd.org.pl
Agata Golec
a.golec@ine-isd.org.pl
Jacek Krzemiński
jacekkrzeminski4@gmail.com
Andrzej Curkowski
acurkowski@ieo.pl
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności