- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Biogaz z kukurydzy? To jeszcze może się opłacać
2014-03-17W latach 2011-2013 kiszonka kukurydziana, w ślad za wzrostem cen zbóż i kukurydzy, drastycznie podrożała. To m.in. z tego względu właściciele wielu biogazowni rolniczych zaczęli ją zamieniać na inne, tańsze surowce. Ostatnio kukurydza znów znacząco potaniała. Jednak zdaniem prof. Tadeusza Michalskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ta roślina zacznie wracać u nas do łask jako surowiec do produkcji biogazu także z innych przyczyn.
Więcej
-
Biometan z biogazu jako paliwo do aut
2014-03-14Czy biogaz – a właściwie wytworzony z niego biometan – da się zastosować na powszechną skalę jako paliwo samochodowe? Odpowiedzi na to pytanie poświęcony jest artykuł autorstwa Marzeny Zbierskiej pt. "Transport czeka generacja bio", który ukazał się w specjalistycznym czasopiśmie "Transport i Komunikacja". Prezentujemy jego omówienie.
Więcej
-
Biogaz może pomóc uniezależnić Polskę od rosyjskiego gazu
2014-03-13Gaz z łupków miał uniezależnić nas od importu rosyjskiego gazu. Na razie jednak to wciąż bardzo mglista perspektywa. Zupełnie inaczej jest w przypadku biogazu. Wiadomo na pewno, że Polska ma mnóstwo surowca do jego wytwarzania i da się dość dokładnie policzyć, ile możemy biogazu produkować. Nasz potencjał w tej dziedzinie jest na tyle duży, by nawet całkowicie zaprzestać importu gazu z Rosji.
Więcej
-
Biogazownictwo w Polsce będzie się rozwijać
2014-03-12W opinii organizacji Klaster Wielkopolski Biogaz przeciągający się brak ustawy o OZE hamuje rozwój branży biogazowej w Polsce, ale go nie zatrzyma. Od początku roku można mówić nawet o lekkim ożywieniu w tej branży, choć i w jej przypadku, tak, jak w całym sektorze OZE, wielu inwestorów nadal wstrzymuje się z rozpoczynaniem kolejnych budów.
Więcej
-
‘Prosument‘ korzystny dla mikrobiogazowni
2014-03-11Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zatwierdziła pod koniec lutego zasady programu "Prosument". Będzie on wspierał – dotacjami i preferencyjnymi pożyczkami – budowę małych instalacji, produkujących energię z odnawialnych źródeł. Chodzi m.in. o mikrobiogazownie, którym ten program zapewnia dobre warunki.
Więcej
-
Kolejny krok do budowy wielkiej biogazowni Starachowicach
2014-03-10Cztery starachowickie zakłady produkcyjne, wśród których jest m.in. fabryka autobusów koncernu MAN, podpisały pod koniec lutego br. umowy intencyjne na odbiór biometanu i prądu z planowanej w Starachowicach biogazowni i bioelektrowni. Mają płacić za nie nawet o 30 proc. mniej niż za dotychczas kupowany gaz i energię elektryczną.
Więcej
-
Na Pomorzu powstanie modelowa mikrobiogazownia
2014-03-07Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zamierza utworzyć w Lubaniu koło Kościerzyny Wojewódzkie Centrum Edukacji Energii Odnawialnej. W jego skład wchodzić będą dwie pokazowe małe biogazownie rolnicze: jedna o mocy 10 kW (czyli mikroinstalacja) i druga 100-kilowatowa. Mają one zachęcać rolników do produkcji energii odnawialnej.
Więcej
-
Zapraszamy na warszaty o biogazowniach w Boguchwale
2014-02-28Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale zapraszają do udziału w warsztatach szkoleniowo-informacyjnych na temat realizacji inwestycji w biogazownię w dniu 10 marca 2014 r. w godzinach 9:30-13:00 w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego ul. Tkaczowa 146, Boguchwała.
Więcej
-
Warsztaty o biogazowniach w Kielcach
2014-02-26Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o. zapraszają do udziału w warsztatach szkoleniowo-informacyjnych na temat realizacji inwestycji w biogazownię oraz Dniu Informacyjnym Kręgu EWE w zakresie zarządzania zasobami/surowcami.
Więcej
-
Biogazownie nie są na przegranej pozycji
2014-02-25Trzeba tworzyć takie regulacje, żeby w biogazownie mogli zainwestować mali, lokalni inwestorzy. Duże koncerny energetyczne nie będą inwestować w biogazownie – przewiduje Maciej Gołębiewski, prezes firmy Grupa Bio Alians.
Więcej
-
Pionierski projekt biogazowy w Zabrzu
2014-02-19Zabrze jako jedno z pierwszych miast w Polsce zorganizuje oddzielną zbiórkę "u źródła" komunalnych odpadów organicznych wyposażając mieszkańców domków jednorodzinnych w osobne pojemniki na odpadki kuchenne (resztki jedzenia, zepsutą czy przeterminowaną żywność). Te odpadki posłużą potem do produkcji biogazu, w instalacji, która ma stanąć na zabrzańskim komunalnym wysypisku śmieci.
Więcej
-
Przyznane dotacje na kolejne biogazownie
2014-02-17Ministerstwo Gospodarki przyznało właśnie dotacje z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko do budowy dwóch biogazowni: w Psarach (gmina Przykona) oraz w Kutnie. Obydwie inwestycje są godne zainteresowania, a ta druga szczególnie – ze względu na jej wielkość (planowana moc elektryczna to aż 5,65 MW) oraz nowatorską i przełomową technologię polskiego autorstwa.
Więcej
-
Mieszkańcy gminy Tuchomie za biogazowniami
2014-02-12Gmina Tuchomie (powiat bytowski, woj. pomorskie) opracowuje właśnie swą strategię rozwoju. Chce, żeby wpływ na jej kształt mieli sami mieszkańcy. W ramach konsultacji społecznych w tej sprawie mieszkańcom rozdano do wypełnienia ankiety. Pytano w nich m.in., czy życzyliby sobie, żeby w ich gminie powstawały biogazownie. 39 proc. ankietowanych odpowiedziało "tak", a 34 proc. – "nie".
Więcej
-
Ciąg dalszy konfliktu wokół biogazowni w Klepaczewie
2014-02-10Głośny spór o budowę biogazowni rolniczej w Klepaczewie na Podlasiu (gmina Sarnaki) trafił do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Siedlcach. Wójt Sarnak odmówił inwestorowi, spółce BioNe, wydania decyzji środowiskowej, a inwestor od tej decyzji się odwołał – właśnie do SKO. Mieszkańcy zapowiadają, że zrobią wszystko, by zniechęcić spółkę do realizacji tego przedsięwzięcia.
Więcej
-
Kolejna biogazownia najbogatszego Polaka
2014-02-07Biogazownia rolnicza w Żernikach Wielkich pod Wrocławiem, która jest już gotowa i powinna ruszyć w najbliższych tygodniach, ma być największym tego typu obiektem w Polsce. Jej planowana docelowa moc to 2,4 MW. Jednak nie tylko to ją wyróżnia. Jej inwestorem jest spółka Polskie Biogazownie, kontrolowana przez firmy Jana Kulczyka, najbogatszego Polaka. To już kolejna biogazownia rolnicza, wybudowana przez tę spółkę.
Więcej
-
Dzięki biogazowni oczyszczalnia będzie mniej cuchnąć
2014-02-06Jak napisał "Głos Ziemi Cieszyńskiej", właściciel miejskiej oczyszczalni ścieków w Skoczowie (koło Cieszyna) chce wybudować przy niej instalację biogazową. Dzięki tej instalacji oczyszczalnia ma stać się mniej uciążliwa dla otoczenia, a mówiąc dosadniej – mniej śmierdzieć.
Więcej
-
Czystszy Bałtyk dzięki biogazowniom
2014-02-05Zdaniem przedstawicieli nadmorskiego szwedzkiego regionu Skania jednym ze sposobów na to, by Bałtyk był czystszy, jest budowanie w przylegających do niego regionach licznych biogazowni. Ograniczają one bowiem zanieczyszczanie rzek przez rolnictwo. Szwedzi już współpracują w tej sprawie z Polską. Efektem owej kooperacji ma być przyspieszenie rozwoju produkcji biogazu rolniczego na Pomorzu.
Więcej
-
Świętokrzyskie chce być biogazowym zagłębiem
2014-01-30Spółka Bioelektrownie Świętokrzyskie finalizuje zakup 19-hektarowej działki w Rzędowie (gm. Tuczępy). Ma na niej stanąć największa bioelektrownia w kraju, produkująca energię z biogazu. Będzie częścią pierwszego „świętokrzyskiego parku OZE": Rzędów-Tuczępy. Potem takie parki mają powstawać w kolejnych gminach tego regionu. Na 103 świętokrzyskie gminy aż 62 chce mieć na swoim terenie bioelektrownie i biogazownie.
Więcej
-
Biogazownie przy fermach drobiu
2014-01-29Obornik i odchody kurze (tzw. pomiot) to dobry surowiec do produkcji biogazu. Uzyskuje się go z nich więcej niż z gnojowicy świńskiej i bydlęcej czy wywaru pogorzelnianego. Biogaz z tego surowca ma też dużą zawartość metanu – 60-65 proc. (to ważne, bo im więcej metanu w biogazie, tym więcej energii z niego można wyprodukować). Co więcej, przerabianie odchodów kurzych w biogazowni pozwala zmniejszyć uciążliwość ferm drobiu dla otoczenia.
Więcej
-
Sejm przywrócił żółte certyfikaty. Biogazownie rolnicze znów będą rentowne
2014-01-27W piątek, 24 stycznia, Sejm przegłosował nowelizację prawa energetycznego, przywracającą system wsparcia dla tzw. wysokosprawnej kogeneracji, czyli m.in. żółte certyfikaty, z których korzystały biogazownie. Co więcej, przyjęta przez Sejm nowelizacja wydłuża ów system aż do 2018 r. (wcześniej była mowa o 2015 r.). Dzięki temu wiele biogazowni rolniczych w Polsce zamiast strat zacznie znów przynosić zyski.
Więcej
Polecamy
Projekt "Biogazownia - przemyślany wybór” jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Kontakt
Andrzej Kassenberg
a.kassenberg@ine-isd.org.pl
Renata Filip
r.filip@ine-isd.org.pl
Agata Golec
a.golec@ine-isd.org.pl
Jacek Krzemiński
jacekkrzeminski4@gmail.com
Andrzej Curkowski
acurkowski@ieo.pl
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności