- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Rusza budowa dwóch nowych biogazowni rolniczych
2014-01-23Mimo kryzysu, jaki dotyka obecnie biogazownie rolnicze w Polsce, startują u nas kolejne inwestycje w tej branży. W ostatnich dniach rozpoczęła się budowa instalacji w Piaszczynie koło Bytowa, która ma być połączona z gorzelnią. Ruszają też prace przy budowie biogazowni w Michałowie (woj. podlaskie), mającej dostarczać ciepłą wodę do pobliskiej szkoły.
Więcej
-
Unijne przepisy, regulujące ilość energii powstającej z odnawialnych źródeł, wyznaczają krajom członkowskim rygorystyczne wartości bilansu energetycznego. Dyrektywy te zakładają bowiem, że w roku 2020 udział OZE powinien osiągnąć w Polsce poziom 15%. Jedną z metod pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł jest produkcja biogazu. Biogazownie to wciąż nowe rozwiązania dla polskiej energetyki. Małgorzata Bartkowski z firmy REECO Poland, będącej organizatorem pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Innowacji Energetycznych InEnerg wyjaśnia, dlaczego warto inwestować w tego rodzaju instalację.
Więcej
-
R. Mott: biogazownie do 2 MW nie powinny być objęte systemem aukcji
2014-01-17Randy Mott, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Biogazu, uważa, że małe instalacje OZE, do 2-3 MW mocy, w tym biogazownie, powinny być wyłączone z systemu aukcyjnego. Wprowadzenie takiego systemu – w miejsce zielonych certyfikatów – przewiduje rządowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Władze Małopolski chcą biogazowni
2014-01-16Regionalny program operacyjny (RPO) to dokument, który określa, jak i na co dane województwo wyda przyznane mu fundusze unijne na rozwój regionalny. Małopolska w swym RPO na lata 2014-2020 wpisała budowę 16 biogazowni. Ma to być, obok modernizacji istniejących ciepłowni, jeden z priorytetów tego programu. Napisał o tym portal Sądeczanin.info.
Więcej
-
Niemcy – biogazowy zawrót głowy
2014-01-15Według raportu United Nations Environment Programme (UNEP) "Renewable 2013" w 2012 r. w Niemczech wyprodukowano z odnawialnych źródeł energii aż 136 TWh prądu, z czego ponad 15 proc. przypadło na biogazownie. Tyle samo, ile na elektrownie wodne. Niemcy są niekwestionowanym światowym liderem w produkcji biogazu. Mają już 7,9 tys. biogazowni. Czemu to zawdzięczają?
Więcej
-
Decyzja środowiskowa dla biogazowni
2014-01-08Biogazownię rolniczą o mocy większej niż 0,5 MW zalicza się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. To dlatego na jej inwestora może zostać nałożony obowiązek uzyskania tzw. decyzji środowiskowej. Kto to rozstrzyga i na jakiej podstawie? Od czego zależy ta decyzja? Co bierze się pod uwagę przy jej wydawaniu?
Więcej
-
Jakie biogazownie będą się opłacać?
2013-12-27Jak prognozuje firma doradcza Bioalians, w przyszłym roku w Polsce utrzyma się nadwyżka zielonych certyfikatów. To zaś oznacza, że ich ceny raczej nie wzrosną. Wciąż nie wiadomo, kiedy i na jak długo zostaną przywrócone żółte certyfikaty. Do tego dochodzi nowy, aukcyjny system wsparcia energetyki odnawialnej, premiujący te instalacje, które będą produkować prąd najtaniej. To wszystko wymusi zupełnie inne niż dotąd podejście do budowy biogazowni rolniczych.
Więcej
-
Dobre i złe lokalizacje biogazowni rolniczych
2013-12-23Wiele protestów przeciwko budowie biogazowni wybucha dlatego, że ich lokalizacja nie uwzględnia interesów lokalnej społeczności. Najczęściej chodzi o to, iż planuje się je za blisko zabudowy mieszkalnej lub w miejscowości turystycznej. W takiej sytuacji trudno przekonać mieszkańców, że biogazownia w żaden sposób im nie zaszkodzi.
Więcej
-
W Świętokrzyskiem ma powstać fabryka mikrobiogazowni rolniczych
2013-12-21Katowicka firma Mikrobiogaz chce już w przyszłym roku rozpocząć seryjną produkcję biogazowych mikroinstalacji rolniczych o mocy od 8 do 24 kilowatów. Jeśli to jej się uda, będzie to pierwsza fabryka w Polsce, produkująca takie instalacje i to w oparciu o polską technologię i polski kapitał.
Więcej
-
Referendum przez biogazownię
2013-12-2015 grudnia w gminie Krośnice odbyło się referendum w sprawie odwołania tamtejszego wójta – Mirosława Drobiny. Doszło do niego głównie przez planowaną pod wsią Police budowę zakładu przetwarzania odpadów i biogazowni. Przeciwnikom wójta nie udało się jednak go odwołać, bo w głosowaniu wzięło udział zbyt mało osób, by mogło być ono uznane za ważne.
Więcej
-
Już wkrótce kolejne warsztaty o biogazowniach
2013-12-19W styczniu 2014 roku zapraszamy na kolejne warsztaty organizowane w ramach realizowanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju przedsięwzięcia pod nazwą „Biogazownia – przemyślany wybór". Spotkania adresowane są przede wszystkim do przedstawicieli samorządów.
Więcej
-
Biogazowniom rolniczym w Polsce grozi bankructwo
2013-12-18Jak napisał miesięcznik "Rolnik Dzierżawca", wiele biogazowni rolniczych w naszym kraju przynosi obecnie tak duże straty, że grozi im zamknięcie. Jedna z biogazowych spółek, katowicka BGE, już splajtowała. Źle jest nawet u krajowego lidera w tej branży – firmy Poldanor, która ma siedem biogazowych instalacji. Poldanor rozważa wygaszenie produkcji w tych obiektach. Jego przedstawiciele twierdzą, że obecnie produkcja biogazu rolniczego jest w Polsce nieopłacalna.
Więcej
-
Będzie szybciej przybywać biogazowni przy oczyszczalniach
2013-12-15W Polsce od 2016 r. zacznie obowiązywać zakaz składowania na wysypiskach osadów ściekowych (z oczyszczalni ścieków), zawierających więcej niż 6 proc. masy organicznej. Owe osady to bardzo dobry surowiec do produkcji biogazu. Zakaz wywożenia ich na składowiska odpadów oznacza, że zarządcom oczyszczalni bardziej niż dotąd będzie opłacać się budować przy nich biogazownie.
Więcej
-
Biogazownie w rolnictwie ekologicznym
2013-12-14Biogazownia rolnicza w gospodarstwie ekologicznym to na razie rzadkość, mimo że produkcja biogazu może z powodzeniem wpisywać się w zasady rolnictwa ekologicznego. Trzeba jednak przy tym spełnić określone warunki. Opisane są one na stronie internetowej projektu "Sustaingas" – www.sustaingas.eu, na której część materiałów jest w języku polskim.
Więcej
-
Lokalizacja optymalna, ale ludzie protestują
2013-12-13W gminie Nakło jest aż 2,4 tys. hektarów nadnoteckich łąk, w dużej części nie użytkowanych rolniczo. Ten potencjał postanowił wykorzystać inwestor z Poznania, budując tam biogazownię rolniczą, która jako surowca do produkcji używałaby kiszonki siana z tychże łąk. Zbieraliby je i zarabiali na tym miejscowi rolnicy. Biogazownia ma stanąć 1,5 km od najbliższej wsi. Mimo to mieszkańcy przeciwko niej protestują.
Więcej
-
Skąd jeszcze niechęć do biogazowni?
2013-12-12Inwestor biogazowni cieszy się przychylnością władz gminy. Tak dużą, że załatwiając z nim formalności, owe władze posuwają się do naginania czy łamania przepisów. Inne urzędy też się nie popisują. Znam kilka przypadków w Polsce, które odpowiadają powyższemu opisowi. W tych miejscach lokalna społeczność nie lubi biogazowni i nie mówi o nich dobrze, bo kojarzy je z bezprawiem, ze światem, w którym są "równi i równiejsi", inwestycjami, które są wbrew tej społeczności, a nie także dla niej.
Więcej
-
Więcej biogazu z odpadów spożywczych
2013-12-11Jeszcze 2 lata temu biogaz rolniczy produkowało się w Polsce głównie z gnojowicy, obornika, odchodów zwierzęcych i roślin energetycznych. Dziś wytwarza się go przede wszystkim z odpadów z przemysłu rolno-spożywczego, które w pierwszym półroczu 2013 stanowiły ponad 45 proc. surowców zużywanych przez biogazownie rolnicze w naszym kraju. Ich udział zwiększył się w porównaniu z IV kwartałem 2011 r. przeszło trzykrotnie.
Więcej
-
Perz energetyczny – biogazowa roślina z przyszłością
2013-12-10Według naukowców zmiany klimatyczne w Polsce najbardziej dotkną rolnictwo, gdyż będzie zmagać się m.in. z częstszymi suszami. Jedną z roślin, która wydaje się być dobrze do tego przygotowana, jest perz wydłużony, który dobrze znosi niedostatek wody. Nazywa się go perzem energetycznym, bo można używać go także jako surowca do produkcji biogazu lub przetwarzać na pelet opałowy.
Więcej
-
Nowy system wsparcia OZE jednak zaszkodzi biogazowniom rolniczym?
2013-12-05W listopadzie Ministerstwo Gospodarki przedstawiło nowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt zakłada całkowitą zmianę dotychczasowego wsparcia OZE i przestawienie się na tzw. system aukcyjny. Uznani eksperci z sektora energetyki odnawialnej twierdzą, że ów system zatrzyma rozwój biogazownictwa rolniczego w Polsce.
Więcej
-
Konferencja i Targi Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej już 9 grudnia w Białymstoku
2013-11-28Konferencja i Targi Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej odbędą się 9 grudnia 2013 r. w Białymstoku w Hotelu 3 Trio przy ul. Hurtowej 3. Patronem honorowym wydarzenia jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski oraz JM Rektor Politechniki Białostockiej prof. dr hab. inż. Lech Dzienis.
Więcej
Polecamy
Projekt "Biogazownia - przemyślany wybór” jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Kontakt
Andrzej Kassenberg
a.kassenberg@ine-isd.org.pl
Renata Filip
r.filip@ine-isd.org.pl
Agata Golec
a.golec@ine-isd.org.pl
Jacek Krzemiński
jacekkrzeminski4@gmail.com
Andrzej Curkowski
acurkowski@ieo.pl
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności