ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Z czego najczęściej produkuje się biogaz rolniczy? (15605)

2013-04-17

Drukuj

Według danych Agencji Rynku Rolnego (ARR) biogazownie rolnicze w Polsce zużyły w zeszłym roku 933 tysięcy ton substratów. Z tego najwięcej przypadło na gnojowicę (349 tys. ton), kiszonkę z kukurydzy (242 tys.) i wywar pogorzelniany (147 tys.).

Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych substratów zajęły takie surowce, jak: pozostałości z warzyw i owoców (102 tys. ton), wysłodki (36 tys.), obornik (23 tys.), serwatka, czyli odpad poprodukcyjny z mleczarni (13 tys.), pulpa ziemniaczana (6,7 tys.), mieszanina lecytyny i mydeł (2,1 tys.) i zielonka (1,9 tys.).

Powyższe dane oznaczają, że w polskich biogazowniach rolniczych zdecydowana większość surowca to odpady z produkcji rolnej i spożywczej, dla których jest to optymalny i najbardziej opłacalny sposób ich utylizacji (dużo lepszy niż np. wywożenie ich na wysypisko śmieci).

Warto przy tej okazji przytoczyć jeszcze jedną liczbę z biogazowych statystyk ARR za zeszły rok. Biogazownie rolnicze w Polsce wyprodukowały w 2012 r. 73 mln m3 biogazu (dwa razy więcej niż w 2011 r.). Dla porównania: na polskiej wsi zużywa się rocznie 500 mln m3 gazu ziemnego. Oznacza to, że nasze biogazownie mogłyby już w naszym kraju pokryć znaczną część zapotrzebowania terenów wiejskich na gaz.

Jacek Krzemiński

na podstawie: www.portalbiogazowy.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej