- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Aktualności
- Poradnik
- Teksty ekspertów
- Wywiady i reportaże
- Dobre przykłady
- Dofinansowania i dotacje
- Quiz
- O projekcie
Aktualności
-
Inteligentny dom to niższe rachunki i większe bezpieczeństwo mieszkańców
2014-11-26Inteligentne rozwiązania w domu to gwarancja oszczędność finansowej i bezpieczeństwa mieszkańców. Zintegrowany system sterowania ogrzewaniem pozwala na zmniejszenie zużycia energii, a tym samym obniżenie rachunków. System czujników alarmowych i domofon połączony ze smartfonem lub komputerem osobistym chronią natomiast przed włamaniem. Instalacja tego typu technologii możliwa jest zarówno na etapie budowy nowego domu, jak i w gotowym już mieszkaniu.
Więcej
-
Na jakie oszczędności można przygotować dom?
2014-11-25Jesienne obniżenie temperatury oznacza zazwyczaj jedno – początek sezonu grzewczego. Koszty eksploatacji domu to temat, który dotyczy nie tylko mieszkańców domów jednorodzinnych, ale też tych, którzy budowę dopiero planują. Na moment, który prędzej czy później nadchodzi każdego roku, można się odpowiednio przygotować.
Więcej
-
Dachy pokryte zielenią
2014-11-17Zielony dach czy taras może stanowić przedłużenie ogrodu lub chociażby jego namiastkę. O tym, jak roślinność sprawdza się na dachach polskich domów, rozmawiamy z Andrzejem Kanią, członkiem Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”.
Więcej
-
Jak zazielenić otoczenie domu? [wyniki konkursu]
2014-11-05W październiku „Energooszczędne 4 kąty” przyglądały się zielonemu otoczeniu domu. Jak najlepiej wykorzystać je z korzyścią dla zdrowia, klimatu i… kieszeni? Laureaci naszego konkursu już to wiedzą!
Więcej
-
Inteligentny dom... czyli jaki? [KONKURS]
2014-11-02W listopadzie „Energooszczędne 4 kąty” przyglądają się inteligentnym domom i mieszkaniom. Jakie korzyści można dzięki nim osiągnąć? Odpowiedz i wygraj energooszczędne gadżety!
Więcej
-
Inteligentny dom i mieszkanie
2014-11-01Inteligentne domy to wysoko zaawansowane technologicznie budynki. Nowoczesny dom na miarę XXI wieku to nie tylko cztery ściany i dach. W jego skład wchodzi wiele urządzeń i systemów, które jeszcze kilka lat temu zwykłemu człowiekowi kojarzyłyby się raczej z filmem z gatunku Science Fiction niż z jego własnym domem.
Więcej
-
Dom, który oszczędza
2014-10-29Planując budowę domu, warto rozważyć rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić na przyszłych rachunkach za ogrzewanie. A jeśli mamy już własny dom lub mieszkanie, powinnyśmy dobrze przyjrzeć się jego wnętrzu, by upewnić się, że nie traci ciepła – i nie obciąża niepotrzebnie domowego budżetu.
Więcej
-
Pierwszy w Polsce wielorodzinny budynek pasywny powstaje w Warszawie
2014-10-17W warszawskiej dzielnicy Włochy trwa budowa wielorodzinnego budynku zaprojektowanego w standardzie pasywnym. Jak zapewnia inwestor, nowoczesne rozwiązania i energooszczędne technologie zastosowane w budynku pozwolą co najmniej 8-krotnie ograniczyć koszty ogrzewania zaplanowanych tu mieszkań.
Więcej
-
Ile mamy domów energooszczędnych?
2014-10-14Energochłonność polskiego budownictwa jednorodzinnego maleje z roku na rok. Na przestrzeni ostatnich czterech lat udało się nam zwiększyć liczbę budowanych domów energooszczędnych oraz obniżyć zużycie energii wykorzystywanej w nich na potrzeby ogrzewania o 12%. Budownictwo energooszczędne przestaje być w naszym kraju ciekawostką, a powoli zaczyna − obowiązującym trendem.
Więcej
-
Aplikacja, z którą zaprojektujesz dom energooszczędny lub pasywny
2014-10-10Ministerstwo Środowiska przygotowało aplikację mobilną „Dom, który oszczędza”. Aplikacja ma przybliżyć użytkownikom korzyści z budowy domu energooszczędnego i pasywnego, w tym przede wszystkim wysokość oszczędności z ogrzewania i wentylacji w porównaniu do budynków konwencjonalnych.
Więcej
-
Domy zasilane energią odnawialną
2014-10-09Urządzenia i systemy OZE znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym – umożliwiają zarówno ogrzewanie pomieszczeń, podgrzewanie wody użytkowej, jak i wytwarzanie energii elektrycznej. O to, jak najlepiej wykorzystać przydomowe instalacje OZE, zapytaliśmy Annę Santorską z Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Więcej
-
Jakie OZE zastosować w energooszczędnym domu? [wyniki konkursu]
2014-10-07We wrześniu Energooszczędne 4 kąty przyglądały się odnawialnym źródłom energii w domu energooszczędnym i pasywnym. Sprawdź zwycięskie hasła w konkursie im poświęconym.
Więcej
-
Jak zazielenić dom i przestrzeń wokół niego? [KONKURS]
2014-10-05W październiku „Energooszczędne 4 kąty” pytają o zielone otoczenie domu. W konkursie jest do wygrania aż 10 energooszczędnych żarówek LED!
Więcej
-
Optymalne przeszklenia w polskich warunkach
2014-10-03Coraz większy nacisk na zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w budownictwie jest nie tylko wynikiem zmieniającej się świadomości inwestorów, ale również rezultatem zmian wprowadzonych z początkiem roku w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Więcej
-
Globalny lider efektywności energetycznej
2014-10-02Niemcy zajęły pierwsze miejsce w najnowszym rankingu efektywności energetycznej, obejmującym największe gospodarki świata. Tuż za nimi uplasowały się Włochy, Unia Europejska jako całość, Chiny oraz Francja.
Więcej
-
Zielone otoczenie domu
2014-10-01Działalność człowieka determinuje coraz większą rozbudowę miast i – co za tym idzie – zmniejszanie powierzchni biologicznie czynnych. Ze względu na wzrost powierzchni utwardzonych i zabudowanych (czyli nieprzepuszczających wody), obniża się poziom wód podziemnych oraz zwiększa ryzyko występowania powodzi.
Więcej
-
Ile kosztuje dom energooszczędny?
2014-09-30Koszt budowy domu energooszczędnego może być tylko 5 proc. wyższy niż budynku tradycyjnego. Dziś szacuje się, że wynosi on średnio 3300 zł/m2.
Więcej
-
Polskie budynki mieszkalne obciążają środowisko naturalne
2014-09-12Znakomita większość Polaków mieszka w nieocieplonych, ogrzewanych węglem, miałem węglowym lub paliwem stałym domach, emitujących groźne dla środowiska odpady i gazy, takie jak dwutlenek węgla. Wysoka energochłonność budynków negatywnie wpływa na jakość powietrza. Aż sześć polskich miast kwalifikuje się do pierwszej dziesiątki najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Europie1. Czy upowszechnienie energooszczędnych rozwiązań w budownictwie może poprawić stan naszego środowiska?
Więcej
-
Miejska willa w standardzie energooszczędnym
2014-09-11Energooszczędny dom wybudowany w poznańskich Smochowicach to doskonały przykład na to, że oszczędzanie energii nie musi odznaczać rezygnacji z komfortu i luksusowych rozwiązań, takich jak np. sauna czy jacuzzi.
Więcej
-
[Konkurs] Odnawialne źródła energii w domu
2014-09-09Jakie OZE najlepiej sprawdzają się w Polsce? Jaką energię możemy łatwo pozyskać ze słońca? Kim jest prosument? – odpowiedzi na wszystkie konkursowe pytania w tym miesiącu w „Energooszczędnych 4 kątach”.
Więcej
Polecamy
Kontakt
Koordynatorka projektu:
Agata Golec
Informacje o projekcie:
4katy@chronmyklimat.pl
Newsletter
Projekt "Energooszczędne 4 kąty” jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności