- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Aktualności
- Poradnik
- Teksty ekspertów
- Wywiady i reportaże
- Dobre przykłady
- Dofinansowania i dotacje
- Quiz
- O projekcie
Aktualności
Na jakie oszczędności można przygotować dom? (17915)
2014-11-25Drukuj
Jesienne obniżenie temperatury oznacza zazwyczaj jedno – początek sezonu grzewczego. Koszty eksploatacji domu to temat, który dotyczy nie tylko mieszkańców domów jednorodzinnych, ale też tych, którzy budowę dopiero planują. Na moment, który prędzej czy później nadchodzi każdego roku, można się odpowiednio przygotować.
Okres niższych temperatur i wyższych rachunków za ogrzewanie wbrew pozorom może stanowić okazję do... oszczędności. Kluczem do tego jest tzw. efektywność energetyczna. „Ograniczenie zużycia energii” to bowiem nie do końca to samo, co „optymalne ograniczenie zużycia energii”. Mowa tu nie o wyłączaniu telewizora, gdy akurat nie ma nas w pokoju, lecz o kwestii szerszej, jaką jest komfort cieplny w domu. Oszczędności należy więc szukać z głową, nie poświęcając przy tym tego, co istotne. Jak? Decydując się na użyteczne rozwiązania, które pozwolą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w dłuższej perspektywie, a których koszt zwróci się w sensownym czasie.
Najpierw ograniczyć straty
Wysokie rachunki za ogrzewanie wiążą się przede wszystkim ze stratami ciepła poprzez przegrody budowlane. Co zrobić, by płacić mniej? Jedni szukają odpowiedzi np. w postaci wydajniejszych kotłów, które pozwalają w potencjalnie tańszy sposób ogrzać dom i przygotować ciepłą wodę użytkową. Najpierw powinniśmy jednak zadbać o to, by zapotrzebowanie na energię ograniczyć. Dobre ocieplenie i zatrzymanie ciepła w domu to podstawa do wszelkich działań w kierunku obniżenia kosztów eksploatacji. Dachy i ściany to przegrody, przez które ucieka najwięcej ciepła z domu. Odpowiedniej grubości ocieplenie pozwala znacznie ograniczyć te straty, co zmniejsza konieczną do dostarczenia ilość ciepła, a efekt tego widoczny jest w rachunkach za ogrzewanie. – Niedostatecznie i niedokładnie ocieplony dobrze dom działa jak dziurawe naczynie. Zamiast inwestować w wysokosprawne systemy grzewcze, bardziej opłaca się najpierw załatać dziury – tłumaczy zagadnienie Piotr Pawlak, ekspert firmy ROCKWOOL Polska.
Ogrzewać taniej, niż ustawa przewiduje
Co mówią same liczby? Ile konkretnie można zaoszczędzić na optymalnym dociepleniu domu? Przyjrzeliśmy się tradycyjnemu domowi jednorodzinnemu o powierzchni 123 m2. Budynek ogrzewany jest kotłem gazowym. Ocieplony został wełną skalną o grubości – 10 cm na ścianach zewnętrznych i 18 cm na dachu. Roczne koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody wynoszą 4.634 zł. Mogłyby wynosić znacznie mniej – gdyby właściciel zastosował jedynie grubsze ocieplenie. Jak grubsze? – Korzystając z naszych doświadczeń, podpowiadamy inwestorom rozwiązanie przynoszące optymalny bilans kosztów i oszczędności – izolację o grubości 25 cm dla ścian zewnętrznych i 35 cm dla dachów. Koszt dodatkowego ocieplenia w przypadku analizowanego budynku nie przekracza 3% wartości całej inwestycji, a pozwala zaoszczędzić 1.678 zł rocznie, co oznacza całkowity zwrot już po 7-8 latach. A oszczędności mogą być jeszcze większe, jeśli weźmiemy pod uwagę podwyżki cen energii – tłumaczy Piotr Pawlak.
Ocieplać z głową
W obiektach mieszkalnych, zwłaszcza jednorodzinnych, to stan przegród zewnętrznych ma podstawowe znaczenie, jeśli chodzi o wysokość rachunków za ogrzewanie. Dopiero po ich odpowiednim ociepleniu i ograniczeniu strat ciepła powinno się dalej myśleć nad usprawnieniami systemu grzewczego. Nie sztuką jest przeinwestować. Jeśli wyprzedzimy obowiązujące normy w odpowiedni sposób, to zachowamy w portfelu najwięcej, a początkowe koszty inwestycji zwrócą się w optymalnym czasie. Dodatkowo, poprawnie wykonane ocieplenie domu będzie pracować dla nas nawet kilkadziesiąt lat – więcej, niż jakiekolwiek urządzenie – nie wymagając napraw ani serwisowania.
źródło: ROCKWOOL Polska
Podobne artykuły
- Ile kosztuje dom energooszczędny?
Koszt budowy domu energooszczędnego może być tylko 5 proc. wyższy niż budynku tradycyjnego. Dziś szacuje się, że wynosi on średnio 3300 zł/m 2 .
Więcej
- Ile mamy domów energooszczędnych?
Energochłonność polskiego budownictwa jednorodzinnego maleje z roku na rok. Na przestrzeni ostatnich czterech lat udało się nam zwiększyć liczbę budowanych domów energooszczędnych oraz obniżyć zużycie energii wykorzystywanej w nich na potrzeby ogrzewania o 12%. Budownictwo energooszczędne przestaje być w naszym kraju ciekawostką, a powoli zaczyna − obowiązującym trendem.
Więcej
- Dom, który oszczędza
Planując budowę domu, warto rozważyć rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić na przyszłych rachunkach za ogrzewanie. A jeśli mamy już własny dom lub mieszkanie, powinnyśmy dobrze przyjrzeć się jego wnętrzu, by upewnić się, że nie traci ciepła – i nie obciąża niepotrzebnie domowego budżetu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Polecamy
Kontakt
Koordynatorka projektu:
Agata Golec
Informacje o projekcie:
4katy@chronmyklimat.pl
Newsletter
Projekt "Energooszczędne 4 kąty” jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności