- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Więcej biogazu z odpadów spożywczych (16563)
2013-12-11Drukuj
Jeszcze 2 lata temu biogaz rolniczy produkowało się w Polsce głównie z gnojowicy, obornika, odchodów zwierzęcych i roślin energetycznych. Dziś wytwarza się go przede wszystkim z odpadów z przemysłu rolno-spożywczego, które w pierwszym półroczu 2013 stanowiły ponad 45 proc. surowców zużywanych przez biogazownie rolnicze w naszym kraju. Ich udział zwiększył się w porównaniu z IV kwartałem 2011 r. przeszło trzykrotnie.
Firma Bioalians, na podstawie danych Agencji Rynku Rolnego, przygotowała bardzo ciekawe zestawienie pokazujące, co zmieniło się w ostatnich dwóch latach w polskich biogazowniach rolniczych, jeśli chodzi o zużywane przez nie surowce (substraty) do produkcji biogazu. W 2011 r. zużyły one 469 tys. ton substratów. Z tego ponad połowa, a dokładnie 277,8 tys. ton, przypadła na gnojowicę, obornik i odchody zwierzęce, 123,2 tys. ton na rośliny energetyczne, a jedynie 68 tys. ton na odpady z przemysłu rolno-spożywczego. Już w zeszłym roku te proporcje zaczęły się jednak dynamicznie zmieniać. Bardzo szybko rosło zużycie odpadów z zakładów rolno-spożywczych, a przestał zwiększać się przerób gnojowicy, obornika, odchodów zwierzęcych oraz roślin energetycznych. Efekt jest taki, że w pierwszym półroczu 2013 r. biogazownie rolnicze przerobiły 750 tys. ton substratów, z czego aż 369 tys. ton stanowiły odpady z przemysłu rolno-spożywczego (w pierwszym kwartale tego roku ich udział był jeszcze większy – przekroczył 50 proc.), 234 tys. ton – gnojowica, obornik i odchody zwierzęce, a 148 tys. ton - rośliny energetyczne.
Oznacza to, że Polska zaczęła iść w innym kierunku niż Niemcy, w których głównym surowcem zużywanym przez biogazownie rolnicze są rośliny energetyczne, a zwłaszcza kukurydza. Ten trend powinien się utrzymać, ze względu na to, że instalacje bazujące na kukurydzy przestały być u nas opłacalne. Są wprawdzie inwestorzy, którzy chcą postawić na inne, tańsze rośliny energetyczne (np. trawy), ale to raczej nie zmieni wyżej opisanej tendencji, między innymi z uwagi na zaproponowaną przez polski rząd zmianę systemu wsparcia energetyki odnawialnej (system aukcyjny zamiast zielonych certyfikatów). Nowy system będzie premiował te instalacje, które produkują energię najtaniej, zaś w przypadku biogazowni rolniczych najniższe koszty mają te, które bazują na najtańszym surowcu, czyli na odpadach.
Godny odnotowania jest również fakt, że według danych Agencji Rynku Rolnego w II kwartale 2013 r. produkcja biogazu rolniczego w Polsce spadła o około 10 procent. Był to wynik załamania się systemu wsparcia energetyki odnawialnej (spowodowany drastycznym spadkiem cen zielonych certyfikatów) oraz wygaszenia z początkiem 2013 r. tzw. żółtych certyfikatów. Z tej przyczyny wiele biogazowni rolniczych zaczęło przynosić straty. Najprostszym sposobem na ograniczenie tych strat było zmniejszenie produkcji oraz przynajmniej częściowa zmiana surowca na tańszy, czyli zwiększenie zużycia odpadów. Jeszcze w III kwartale 2012 r. biogazownie rolnicze w Polsce zużyły tylko 59 tys. ton odpadów z przemysłu rolno-spożywczego, a już w kolejnym kwartale – aż 190 tys. ton (trzykrotny wzrost). W I kwartale tego roku było to już 210 tys. ton, czyli ponad połowa wszystkich surowców, które trafiły do biogazowych instalacji rolniczych w naszym kraju.
Do najczęściej stosowanych przez nie substratów w ostatnich dwóch latach należały: gnojowica, kiszonka z kukurydzy, wywar pogorzelnialny (odpad poprodukcyjny z gorzelni), odpady z przetwórstwa ziemniaka, wysłodki buraczane (odpady poprodukcyjne z cukrowni), obornik, pozostałości z warzyw i owoców oraz serwatka, która jest odpadem z mleczarni.
Jacek Krzemiński
na podstawie – Bioalians – www.bioalians.pl
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Polecamy
Projekt "Biogazownia - przemyślany wybór” jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Kontakt
Andrzej Kassenberg
a.kassenberg@ine-isd.org.pl
Renata Filip
r.filip@ine-isd.org.pl
Agata Golec
a.golec@ine-isd.org.pl
Jacek Krzemiński
jacekkrzeminski4@gmail.com
Andrzej Curkowski
acurkowski@ieo.pl
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności