- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Voucher na pasywny dom
2015-03-30Korzyści z budowy domu pasywnego to przede wszystkim wysoki komfort, niższe koszty utrzymania oraz możliwość uzyskania dopłaty NFOŚiGW. Właściciele domu budowanego w podwarszawskiej miejscowości Zielonki-Wieś zyskali ponadto darmowy projekt architektoniczny oraz materiały do wykończenia budowy domu w stanie deweloperskim.
Więcej
-
Zdrowy dom i zdrowe biuro
2015-03-23Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonych i źle wentylowanych pomieszczeniach może niekorzystnie wpływać zarówno na nasze zdrowie, samopoczucie, jak i wydajność pracy. O zdrowotnych problemach związanych z jakością powietrza wewnętrznego rozmawiamy z dr. n. med. Patrykiem Tarką z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Więcej
-
Nowoczesne laboratorium w starych murach
2015-03-17Modernizacja istniejącego już budynku do standardu energooszczędnego to z reguły bardzo skomplikowane zadanie. W podkrakowskiej Miękini udało się w ten sposób przekształcić ponad 60-letni budynek, który obecnie pełni funkcję nowoczesnego laboratorium energetyki przyjaznej środowisku.
Więcej
-
Pasywna i dźwiękoszczelna architektura
2015-01-30Sala gimnastyczna wybudowana na terenie Zespołu Szkół Katolickich w Bydgoszczy jest pod kilkoma względami nietypowa. Po pierwsze, została wzniesiona w standardzie budynku pasywnego. Po drugie, w szczególny sposób rozwiązano kwestię jej wyciszenia, co pozwoliło na dość niestandardowe usytuowanie – bezpośrednio nad salami dydaktycznymi.
Więcej
-
Pasywna hala sportowa wśród traw
2014-12-05Hala sportowa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie to kolejny przykład inwestycji w standardzie pasywnym, zrealizowanej na terenie Małopolski. Energooszczędne i pasywne budownictwo powoli wyrasta na specjalizację tego regionu.
Więcej
-
Dom w trybie „smart”
2014-12-03Inteligentne instalacje nie tylko podnoszą komfort i bezpieczeństwo domowników, w istotny sposób wpływają także na ograniczenie niepotrzebnych strat energii. O tym, jak się mieszka w domu inteligentnym i jakie może to oznaczać korzyści, rozmawiamy z Andrzejem Dubrawskim – przedstawicielem Stowarzyszenia „KNX-Polska”.
Więcej
-
Dachy pokryte zielenią
2014-11-17Zielony dach czy taras może stanowić przedłużenie ogrodu lub chociażby jego namiastkę. O tym, jak roślinność sprawdza się na dachach polskich domów, rozmawiamy z Andrzejem Kanią, członkiem Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”.
Więcej
-
Domy zasilane energią odnawialną
2014-10-09Urządzenia i systemy OZE znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym – umożliwiają zarówno ogrzewanie pomieszczeń, podgrzewanie wody użytkowej, jak i wytwarzanie energii elektrycznej. O to, jak najlepiej wykorzystać przydomowe instalacje OZE, zapytaliśmy Annę Santorską z Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Więcej
-
Miejska willa w standardzie energooszczędnym
2014-09-11Energooszczędny dom wybudowany w poznańskich Smochowicach to doskonały przykład na to, że oszczędzanie energii nie musi odznaczać rezygnacji z komfortu i luksusowych rozwiązań, takich jak np. sauna czy jacuzzi.
Więcej
-
Dom energooszczędnie wyposażony
2014-08-27Należy pamiętać, że efektywne urządzenie to nie tylko zaoszczędzone pieniądze, ale także duże korzyści dla środowiska – podkreśla w rozmowie z Energooszczędnymi 4 kątami Wojciech Konecki, dyrektor generalny związku pracodawców AGD, CECED1 Polska.
Więcej
-
„Czytogruszka” – proekologiczne miejsce spotkań dzieci i dorosłych
2014-08-22Świadomość ekologiczną najlepiej zacząć budować już od najmłodszych lat. W myśl tej zasady, para poznańskich architektów prowadzi od początku tego roku „Czytogruszkę” – wyjątkowe miejsce spotkań dzieci i ich rodziców. Gdzie lepiej uczyć troski o środowisko, jak nie w budynku pasywnym i otaczającym go ogrodzie?
Więcej
-
Wybieramy energooszczędne źródła światła
2014-08-19Dobór odpowiedniego oświetlenia jest ważny nie tylko ze względu na nasze zdrowie i dobre samopoczucie – w istotny sposób może również ograniczyć domowe wydatki na energię elektryczną. Jak wybierać energooszczędne źródła światła, wyjaśnia w rozmowie z Energooszczędnymi 4 kątami Bogdan Ślęk, wiceprzewodniczący Polskiego Komitetu Oświetleniowego.
Więcej
-
Osiedle „Strumień” - pasywne i energooszczędne domy na skraju lasu
2014-07-29Chociaż w Europie budownictwo energooszczędne i pasywne staje się coraz bardziej popularne, to w Polsce tego typu inwestycje nadal należą do rzadkości. Jeszcze trudniej znaleźć dom z certyfikatem potwierdzającym standard pasywności – jak dotąd takich budynków jest w Polsce zaledwie kilka. Wkrótce kolejny certyfikowany dom pasywny zostanie wybudowany w okolicach Warszawy.
Więcej
-
Energooszczędność systemów wentylacyjnych
2014-07-28Dobór odpowiedniej wentylacji budynku ma nie tylko fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia i komfortu, ale także w istotny sposób wpływa na przyszłe koszty utrzymania domu. O tym, jak ważne jest prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie systemu wentylacyjnego, rozmawiamy z dr. inż. Piotrem Ziembickim, pracownikiem Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Więcej
-
„Wybitny” biurowiec w Katowicach
2014-06-10Energooszczędny biurowiec Goeppert-Mayer, wybudowany w ramach kompleksu GPP Business Park, jako pierwszy w Polsce otrzymał najwyższą z ocen dostępnych w certyfikacji BREEAM – poziom „outstanding”. Jednak ten nowoczesny budynek to nie tylko element powstającego w tym miejscu parku biznesowego, ale i zalążek ekologicznej dzielnicy miasta, jaką inwestorzy planują stworzyć na 60 hektarach położonych w centralnej części Katowic.
Więcej
-
Oszczędzanie wody – racjonalne i komfortowe
2014-06-06Chyba nic nas tak nie motywuje do oszczędzania wody jak perspektywa wysokiego rachunku do zapłacenia. O sposobach ograniczania zużycia wody w domu oraz możliwościach oczyszczania powstających ścieków rozmawiamy z dr. inż. Jarosławem Chudzickim, pracownikiem Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
Więcej
-
Osiedle „Sielanka” – budujący przykład z Górnego Śląska
2014-05-23Powstające na terenie Tarnowskich Gór osiedle „Sielanka” to jedna z pierwszych inwestycji deweloperskich zakwalifikowanych do programu dopłat NFOŚiGW. Budowane w tym miejscu jednorodzinne domy spełniają wyznaczony przez Fundusz standard budownictwa energooszczędnego (tzw. NF40), co oznacza że ich nabywcy mogą liczyć na 30 tys. zł dofinansowania.
Więcej
-
Efektywne źródła ciepła
2014-05-16Planując ogrzewanie projektowanego domu powinniśmy pamiętać, że „najtańsza energia to ta, której nie zużywamy” – podkreśla w rozmowie z Energooszczędnymi 4 kątami Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). Dopiero wychodząc z takiego założenia, warto podejmować decyzje dotyczące sposobu, w jaki ogrzejemy nasz przyszły dom.
Więcej
-
Mostki termiczne – newralgiczne punkty naszego domu
2014-04-15Ograniczenie występowania mostków termicznych jest jednym z kluczowych zagadnień dotyczących projektowania i wznoszenia domów energooszczędnych. – Należy pamiętać, że nie da się całkowicie wyeliminować mostków termicznych, ale odpowiedni projekt oraz wykonanie zmniejszą ich ilość i skalę oddziaływania – mówi w rozmowie z Energooszczędnymi 4 kątami dr inż. Dorota Kowalska z Narodowej Agencji Poszanowania Energii i Fundacji Poszanowania Energii.
Więcej
-
By okna i drzwi służyły nam całe lata
2014-03-11Dokonując zakupu okien czy drzwi, nie zawsze pamiętamy o tym, że na ich energooszczędność wpływ ma nie tylko wysoka jakość samego produktu, lecz także prawidłowy sposób montażu. O to, czym się kierować przy wyborze stolarki budowlanej oraz na co zwracać uwagę zamawiając usługę montażową, zapytaliśmy Roberta Klosa, eksperta Zrzeszenia Montażystów Stolarki.
Więcej
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności