- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Polecane publikacje
-
W Ministerstwie Środowiska idzie nowe
2013-11-21Wczorajsza rekonstrukcja rządu nie ominęła Ministerstwa Środowiska. Zdymisjonowany został jego szef Marcin Korolec. Rzecznik resortu Paweł Mikusek poinformował, że do przyszłorocznego szczytu klimatycznego w Limie, będzie pełnił on rolę pełnomocnika ds. klimatycznych. W gestii byłego ministra pozostają "wszystkie funkcje związane ze sprawowaniem prezydencji na szczycie klimatycznym". Bezpośrednie przyczyny dymisji nie są znane.
Więcej
-
Walka z ubóstwem energetycznym we Francji — lekcje dla Polski (część 1)
2013-11-21— We Francji rozwinięto strategie działania w zakresie ubóstwa energetycznego na długo zanim stało się ono przedmiotem publicznej dyskusji — mówi profesor Ute Dubois, ekonomistka i specjalistka ds. energetyki i ubóstwa energetycznego w rozmowie z Agnieszką Tomaszewską, ekspertką ds. efektywności energetycznej z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Czy Polska może żyć bez węgla?
2013-11-21Pod takim tytułem Instytut na rzecz Ekorozwoju wspólnie z Fundacją Regionalne Centrum Ekologiczne na Europę Środkową i Wschodnią zorganizowali 18 listopada, w trakcie trwającego w Warszawie szczytu klimatycznego COP 19, debatę. Odpowiedź na pytanie była jasna — nie tylko może, ale nawet powinna! Proces transformacji polskiego systemu energetycznego opartego dziś na węglu potrwa jednak kilkadziesiąt lat.
Więcej
-
Polsko, czas stworzyć dobry klimat!
2013-11-21W poniedziałek przed polskim konsulatem w Edynburgu aktywiści ze Stop Climate Chaos wraz z Polakami mieszkającymi w Szkocji zorganizowali protest przeciw polityce polskiego rządu w kwestiach zmian klimatu. – Zebraliśmy się, by dać polskim władzom znać, że Polska musi zmienić obecną politykę węglową na politykę klimatyczną. Czas, aby Polska przestała być częścią problemu i stała się częścią jego rozwiązania – prosto ze Szkocji pisze Anna Chworow.
Więcej
-
Inwestycje i finansowanie biznesu kluczem do działań adaptacyjnych
2013-11-21Aby zredukować emisje dwutlenku węgla i wprowadzić świat na tory bezwęglowej przyszłości, niezbędna jest współpraca rządów i biznesu. Jak przekonać firmy prywatne, by inwestowały w działania służące mitygacji zmian klimatycznych i adaptacji do nich. 19 listopada br., podczas szczytu klimatycznego COP19, Major Economies Business Forum przedstawiło swoje stanowisko.
Więcej
-
Klimat w rękach kobiet
2013-11-20Najsilniejszy głos wczorajszego dnia negocjacji klimatycznych należał do kobiet. Okazją do rozmów o wpływie zmian klimatu na życie kobiet na całym świecie oraz ich roli w procesie negocjacji klimatycznych był Gender Day, którego obchody podczas COP19 zaplanowano na 19 listopada.
Więcej
-
Jak zaprojektować nowe porozumienie klimatyczne?
2013-11-20Po spotkaniu w Warszawie nie oczekujemy przełomowych rozstrzygnięć. To przede wszystkim szczyt techniczny, który ma położyć podwaliny pod globalny pakt na rzecz radzenia sobie ze zmianami klimatu po roku 2020. Taki nowy układ powinien obejmować powszechne konkretne zobowiązania dotyczące dopuszczalnego poziomu emisji poszczególnych stron, a także zobowiązania w dziedzinie finansowania pomocy rozwojowej dla krajów najbardziej potrzebujących.
Więcej
-
Premier Tusk wierzy w grę zespołową
2013-11-20Dziś proces negocjacyjny wchodzi w fazę końcową. Wezmą w niej udział najwyżsi rangą przedstawiciele rządów. We wczorajszym, inaugurującym ją wystąpieniu premier Donald Tusk, odwołując się do miejsca, w którym konferencja ma miejsce, porównał państwa biorące udział w negocjacjach do drużyny piłkarskiej. Wyraził nadzieję, że choć panuje w niej wewnętrzna rywalizacja, to jednak ostatecznie zwycięży duch zespołu.
Więcej
-
Eksperci wskazują nowe podejście do walki ze zmianami klimatu i biedą
2013-11-20W weekend 16-17 listopada br. w Warszawie, podczas Global Landscapes Forum, światowi eksperci wezwali do zmiany sposobu, w jaki świat próbuje radzić sobie z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, zmianami klimatu, biedą i niedoborem wody. Ostrzegli też, że negocjatorzy ONZ do spraw klimatu w Warszawie ryzykują, iż ''odwrócą się plecami do niektórych z najbardziej narażonych i najuboższych ludzi na świecie''.
Więcej
-
Tomasz Dziemianczuk zwolniony za kaucją
2013-11-20Dobre i złe wieści z Rosji. Kilku aktywistów Greenpeace, w tym Polak, zostało zwolnionych za kaucją, podczas gdy jeden z ich kolegów ma spędzić w areszcie kolejne miesiące. Rozprawy trwają.
Więcej
-
"Samospłacający się dom" nadal czeka na nowe prawo
2013-11-20Bank Ochrony Środowiska opracował program wspierający budowę domów jednorodzinnych wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu spłata kredytu, zaciągniętego na budowę domu, ma być opłacana ze sprzedaży energii do sieci oraz niższych rachunków za prąd. Jego uruchomienie blokują jednak regulacje prawne.
Więcej
-
"Samospłacający się dom" nadal czeka na nowe prawo
2013-11-20Bank Ochrony Środowiska opracował program wspierający budowę domów jednorodzinnych wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu spłata kredytu, zaciągniętego na budowę domu, ma być opłacana ze sprzedaży energii do sieci oraz niższych rachunków za prąd. Jego uruchomienie blokują jednak regulacje prawne.
Więcej
-
Czysta przyszłość to przyszłość bez węgla
2013-11-19Stwierdzenie "Czysty węgiel to mit" w ostatnich dniach często pojawia się podczas konferencji prasowych i paneli dyskusyjnych szczytu klimatycznego. Kontynuacja prowęglowej polityki oznaczać będzie olbrzymie koszty zewnętrzne, z których coraz więcej rządów zdaje sobie sprawę. Negocjatorzy są zgodni, że jedyna droga to transformacja energetyczna i rezygnacja z paliw kopalnych.
Więcej
-
Wicepremier Piechociński: Niskoemisyjne technologie to szansa na innowacyjny impuls dla gospodarki
2013-11-19– Działania na rzecz rozwoju niskoemisyjnych technologii węglowych zmieniają sposób postrzegania węgla, pozwalają także spełniać restrykcyjne unijne normy środowiskowe. Dla Polski jest to szansa na poprawę konkurencyjności i innowacyjności całej gospodarki – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas debaty w Parlamencie Europejskim "Węgiel, Polska i COP19". Dyskusja odbyła się 13 listopada 2013 r. w Brukseli.
Więcej
-
Australia i Polska upomniane za brak progresywnej polityki klimatycznej
2013-11-19Konferencja klimatyczna w Warszawie znalazła się na półmetku. Jak dotychczas przebiegały negocjacje? Tuż przed najważniejszą częścią konferencji przyglądamy się, kto — według organizacji pozarządowych — rozmowom szkodził najbardziej i komu Climate Action Network International zdecydowała się przyznać niechlubne wyróżnienia Skamieliny Dnia. Wśród wytykanych palcami znalazła się niestety również Polska.
Więcej
-
Energetyczny patriotyzm jutra
2013-11-19Wczoraj rozpoczął się szczyt węglowy w Warszawie, który jest wyraźnym sygnałem ze strony polskiego rządu, że bezpieczeństwo energetyczne Polski i zdrowie obywateli nie należy do priorytetów władzy. Wicepremier Janusz Piechociński jest gospodarzem konferencji poświęconej ochronie interesów lobby węglowego. Tym samym, po raz kolejny tracimy szansę na poinformowanie opinii publicznej o korzyściach wynikających z rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska.
Więcej
-
Protesty przed Ministerstwem Gospodarki: Węgiel czy obywatele?
2013-11-18Od tygodnia Warszawa gości delegatów z całego świata, na konferencji klimatycznej ONZ starających się wypracować porozumienie w sprawie zmian klimatu. Dziś, równolegle do COP 19, rozpoczął się dużo mniej liczny Międzynarodowy Szczyt Węgla i Klimatu. Organizacje pozarządowe protestują od rana i powtarzają, że "czysty węgiel" nie istnieje.
Więcej
-
Wskaźnik działalności klimatycznej (CCPI): Emisje rosną, ale jest promyk nadziei
2013-11-18Kanada i Australia sprawują się najgorzej ze wszystkich państw uprzemysłowionych. Nowa edycja Wskaźnika Działalności Klimatycznej (CCPI) została ogłoszona dziś przez Germanwatch i CAN Europe podczas COP19. Rezultaty pokazują, że światowe emisje osiągnęły rekordowy poziom i żadne z badanych państw nie działa w sposób sprzyjający ograniczaniu zmian klimatu.
Więcej
-
PwC: Obniżanie emisji CO2 nie musi być niekorzystne dla gospodarki
2013-11-18Badania PwC udowadniają, że obniżenie emisji dwutlenku węgla wpłynie na przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Wskazują na to przykłady ze Szwecji, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii i Holandii, które postawiły na „zielone" i niskoemisyjne technologie. Tymczasem polski rząd sprzeciwia się na unijnym forum celom zmierzającym do dekarbonizacji, argumentując, że ograniczy ona rozwój przedsiębiorstw.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – Rewolucja energetyczna dla ubogich
2013-11-18Niemcy są postrzegane jako kraj bogatych ludzi. W związku z tym wielu sądzi, że inwestowanie w odnawialne źródła energii nie generuje protestów społecznych, nawet w sytuacji, w której to konsumenci składają się na dotacje do nowych instalacji. Faktycznie dla wielu Niemców koszt energii to zaledwie 2% budżetu domowego, ale są też tacy, którzy wzrost cen energii odczuwają znacznie bardziej: bezrobotni i korzystający z pomocy społecznej. To nawet 3,5 mln niemieckich gospodarstw domowych. Dla nich też przygotowano energetyczną rewolucję.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności